İlgini çekebilir

Mehmet Ozan Dolunay kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 09.01.2019 03:14
Mert Karabulut Kimdir?

Mert Karabulut Kimdir ?

Mert Karabulut Biyografisi

Mert Karabulut, 25 Ekim 1982 tarihinde Ankara'da doğdu.  Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun olarak tamamladı. Matematik bölümü mezunu olan birisi neden oyuncu olmak ister ki? sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Ancak insanların hayatta bazen farklı kararlar alabileceğini de unutmamak gerekir. İşte Mert Karabulut'da üniversiteden mezun olduktan sonra 2005 yılında Ankara'da  Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından düzenlenen oyunculuk eğitimi kurslarına başvurmuş ve başvurusu kabul edildikten sonra burada ücretsiz olarak oyunculuk eğitimi almıştır.

Mert Karabulut'un oyunculuk kariyeri

Oyunculuk kariyerine ilk olarak eğitimini aldığı Ankara Sanat Tiyatrosunda düzenlenen tiyatro oyunlarında sahne alarak başladı. TRT 1 kanalında 2006 yılında yayınlanan ''Lafla Değil'' dizisinde yer almaktaydı. Ancak dizide 1500 figüran oynatılmış gibi gösterildiği için dizi ceza alarak yayından kaldırıldı. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Zamire Zeynep Kasapoğlu, Cengiz Sezgin ve Füsun Akay gibi isimler yer almaktaydı.

Oynadığı diziler

Bu sebeple kariyerindeki ilk oynadığı dizi Arka Sokaklar dizisi oldu. Yine aynı yıl içerisinde Kanal D kanalında yayınlanan Arka Sokaklar dizisinde ''Güven'' karakterini canlandırdı. Buradan Arka Sokaklar dizisinde yer alan Rıza Baba, Tekin, Metin karakterlerinin ve diğer tüm oyuncuların biyografilerine buradan bakabilirsiniz.

Mert Karabulut 2007 yılında Tokat'lı üç şehit askerin hikayesini konu alan ''Vatan Sağolsun'' dizisinde yer aldı. Dizide Ahmet karakterini canlandırarak iyi bir performans gösterdi. Dizide Murat Soydan, Yaşar Alptekin, Doğa Bekleriz, Orhan Ayça, İrfan Kangı gibi oyuncular ile birlikte sahne aldı. Aynı yıl içerisinde Sana Mecburum dizisinde Kerem karakterini canlandırdı. Doğuş, Seda Bakan, Ali Sunal gibi isimlerin yer aldığı dizi kısa sürdü ve erken final yaparak ekranlara veda etti.

TRT kanalında yaz sezonu için hazırlanan ve 2007 yılında ekranlara gelen ''Yeni Evli'' dizisinde Cevahir karakteri ile daha fazla tanınmayı başardı. Daha sonra Hırçın Kız dizisinde Kadir karakterini oynadı. Aynı yıl (2007) içerisinde dört farklı dizide yer aldıktan sonra TRT 1 kanalında 2008 yılında yayınlanan ''Kırmızı Işık'' dizisinde Mert karakteri ile izleyicilerle buluştu. Tabi Mert Karabulut oyunculuğu ile ön plana çıkmayı başardı ve aynı yıl (2008) içerisinde Dedektif Biraderler (Tarık), Dur Yolcu (Teğmen Ahmet Rıfkı) dizilerinde oynadı.

Mert Karabulut, 2009 yılında 3 dizi ile oyunculuğa devem etti. Bunlar; TRT 1 kanalında yayınlanan Ayrılık (Asaf), Canını Sevdiğimin İstanbul'u ve ATV kanalında ekranlara gelen Yalancısın Sen (Özer) dizileri oldu.

2011 yılında ise Özge Özpirinçci, Seçkin Özdemir ve Barış Falay gibi ünlü isimlerin başrol oyuncuları olarak yer aldığı Al Yazmalım dizisinin Ali karakteri olarak devam etti. 2012 senesinde TRT kanalının en beğenilen dizileri arasına giren ''Bir Zamanlar Osmanlı'' dizisinde Derviş Kerem karakterini canlandırdı.

2013 yılında En Uzun Yıl dizisinde Binbaşı İzzet, 2014 yılında Tanıklar dizisinde Metin, Çırağan Baskını dizisinde Cevdet karakterlerini canlandırdı. Uzun soluklu Unutma Beni dizisine 8.sezonda dahil oldu ve Cenk karakterini canlandırdı. 2017 yılında ilk bölümü ile TRT 1 kanalında yayınlanan Payitaht: Abdülhamid dizisinin 1. 2. ve 3. sezonlarında Kerop karakteri ile kariyerini canlandırdı.

Mert Karabulut, TRT 1 kanalının 7 Ocak 2019 tarihinde ilk bölümünü yayınladığı ''Vuslat'' dizisinde Yalçın karakterini canlandırmaktadır. Dizide yer alan diğer oyuncuların biyografilerine aşağıda yer alan görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Vuslat Dizisi Oyuncu Kadrosu Kim Kimdir?

Mert Karabulut'un oynadığı filmler

Sizlere yukarıda oynamış olduğu dizileri, dizilerin yayınlandığı kanalları ve dizilerde hangi karakteri canlandırdığı ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Şimdi ise Mert Karabulut'un oynamış olduğu sinema filmleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kariyerindeki ilk oynadığı film, Son Ders: Aşk ve Üniversite filmi olmuştur. 2007 yılında yayınlanan bu sinema filminde Genç Mehmet karakterini canlandırdı. Dizilerle dolu 5 yılın sonrasında 2012 yılında Çanakkale 1915 adlı sinema filminde Yüzbaşı Faik olarak izleyicilere kendisini gösterdi. 2 yıl sonra Kod Adı: K.O.Z filminde Halil, 3 yıl sonrasında yani 2015 yılında Bizim Hikaye adlı filmde Yüzbaşı olarak yer almıştır. En son oynamış olduğu sinema filmi ise 2018 yılında vizyona giren Kardeşim İçin Der'a  filmi olmuştur. Bu filmde ise Rauf karakterini oynamıştır.

Mert Karabulut kaç yaşında? Boyu ve kilosu kaç? Burcu ne? Nereli?

Bir çok film ve dizide oynayan Mert Karabulut, Ankaralıdır. 1.78 m boyunda ve 75 kilo ağırlığında olan başarılı isim, Akrep burcudur.

 

Mert Karabulut Foto Galeri

Şuanda oynadığı dizi

  • Vuslat - TRT 1 (2019 - Yalçın)

Benzer Biyografiler

Devrim Özkan Kimdir?
Devrim Özkan
Oyuncu
Ümit Kantarcılar Kimdir?
Ümit Kantarcılar
Oyuncu
Kadir Doğulu Kimdir?
Kadir Doğulu
Oyuncu
Serra Pirinç Kimdir?
Serra Pirinç
Oyuncu
Erdem Akakçe Kimdir?
Erdem Akakçe
Oyuncu
Barış Kışlak Kimdir?
Barış Kışlak
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.