İlgini çekebilir

Ertan Saban kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 22.02.2017 11:40
Mehmet Baransu Kimdir?

Mehmet Baransu Kimdir ?

Mehmet Baransu Biyografisi

Mehmet Baransu, 7 Mart 1977 tarihinde Ardahan şehrinde dünyaya gelmiştir. Göle bölgesinde bir köyde yaşayan ailenin çocuklarından birisi olarak yaşamını sürdüren Baransu, başarılı bir eğitim hayatına sahip olarak ailesinin desteğini arkasına almıştır. Lise eğitimini Erzurum şehrinde tamamlayan ve başarılı olan Baransu, zaman içerisinde kendisine hedef meslek seçmiştir.

Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi bölümünü kazanarak ailesinin de desteği ile birlikte İstanbul şehrine gelen Baransu, eğitim hayatını da son derece başarılı bir şekilde devam ettirmiş ve bu anlamda çok ciddi şekilde fark yaratmıştır.

EĞİTİM HAYATINDA BAŞARI VE STAJ HAYATI

Okulunda kısa bir zaman dilimi içerisinde fark yaratan isimler arasına giren ve sosyal topluluklarda da aktif bir şekilde yer almaya başlayan Mehmet Baransu, zaman içerisinde bireysel projeleri ile de birlikte kısa bir zaman dilimi içerisinde fark yaratmış ve okulunun en popüler isimlerinden birisi olmuştur.

Zaman içerisinde Akşam Gazetesi kadrosuna staj amacı ile giren ve bu gazete bünyesinde çalışmalar yürüterek adından söz ettirmeyi başaran Baransu, yine eğitim hayatını devam ettirirken okulunun ajansında ve 32. Gün programında da ciddi anlamda çalışmalar yürüttüler.

Eğitim hayatını noktaladıktan sonra yine kendi alanında yüksek lisans yapma amacı içerisine giren Baransu, Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı ve ciddi anlamda fark yarattı.

ABD’YE GİDEREK TEZ HAZIRLIĞI VE DİL EĞİTİMİ ALDI, DÖNÜŞTE HÜRRİYET’E GİRDİ

Zaman içerisinde eğitim hayatını başarılı bir şekilde noktaladıktan sonra kendisini çok daha geliştirmek ve bu anlamda bireysel kariyerini de ilerletmek amacı içerisinde olan Baransu, Amerika’ya giderek tez hazırladı ve bu süreç içerisinde İngilizce dil eğitimi de alarak fark yarattı.

Amerika’da 3,5 sene boyunca yaşayan ve bu anlamda kendisini çok daha fazla geliştiren Baransu, bu sürecin sonunda ülkemize kesin dönüş yaptı ve döner dönmez Hürriyet gazetesinin kadrosuna girerek çalıştı.

TARAF GAZETESİNE GEÇTİ, TSK ELEŞTİRİSİ NEDENİ İLE DAVA EDİLDİ VE HAPSE DÜŞTÜ

Zaman içerisinde yeni kurulan Taraf gazetesinin kadrosuna dahil edilen Baransu, zaman içerisinde bu dergide yayınlamış olduğu haberler nedeni ile ciddi anlamda sıkıntılar yaşadı ve defalarca dava edildi. Taraf gazetesinin kadrosundan zaman içerisinde ayrılmak zorunda kaldı ve bireysel olarak bir haber web sitesi kurarak ilerleme yoluna gitti. Ancak reklam alamadıklarından dolayı siteyi de kapattı.

Mehmet Baransu, yazdığı devlet karşıtı yazılar nedeni ile zaman içerisinde hakkındaki davalar nedeni ile hüküm giydi ve 2 Mart 2015 tarihinde Metris Kapalı Cezaevi’ne gönderilerek tutuklandı.

ÇEŞİTLİ KİTAPLAR YAYINLADI

Hapse düşmeden önce çeşitli kitaplar yayınlayan ve adından bu anlamda da söz ettirmeyi başaran usta yazar, 3 ayrı kitap ile birlikte okunan bir yazar haline geldi ancak zaman içerisinde attığı adımlar kendisinin de sonu oldu. Yazdığı kitaplar aşağıdaki gibidir;

  • Mehmet Baransu - Tuncay Opçin (2012). Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). Karakutu Yayınları.
  • Mehmet Baransu (2010). Karargah. Karakutu Yayınları.
  • Mehmet Baransu (2010). Mösyö. Karakutu Yayınları.
Mehmet Baransu Foto Galeri

Kitapları

  • Mehmet Baransu - Tuncay Opçin (2012). Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). Karakutu Yayınları.
  • Mehmet Baransu (2010). Karargah. Karakutu Yayınları.
  • Mehmet Baransu (2010). Mösyö. Karakutu Yayınları.

Benzer Biyografiler

Fikret Bila
Fikret Bila
Gazeteci
Deniz Satar Kimdir?
Deniz Satar
Gazeteci Sunucu
Hande Fırat
Hande Fırat
Gazeteci
Cihan Aktaş
Cihan Aktaş
Gazeteci
Emre Uslu Kimdir?
Emre Uslu
Gazeteci
Aslı Aydıntaşbaş
Aslı Aydıntaşbaş
Gazeteci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir