İlgini çekebilir

Mehmet Halil Çelik kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 15.04.2018 18:03

Lale Belkıs Foto Galeri

Lale Belkıs Kaç Doğumlu? Yaşı Kaç?
Lale Belkıs Kaç Doğumlu? Yaşı Kaç?

Lale Belkıs Kaç Doğumlu? Yaşı Kaç?

Lale Belkıs, manken, şarkıcı ve aynı zamanda sinema oyuncusudur. 28 Kasım 1938 yılında İstanbul'da doğdu. 12 yaşına kadar İstanbul-Eyüp'te yaşamış ve sonrasında ailesiyle birlikte Kadıköy'de bulunan Moda'ya taşınmıştır. Kimlikteki adı Belkıs Durmaz olarak geçmektedir. 6 kardeş olan Lale Belkıs, ailesinin en küçüğüdür. Beyoğlu İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü mezunudur. Babasının adı İsmail, annesinin ismi Hacer'dir. Babası Çanakkale Savaşı gazisidir. 

İlk Milli Manken Lale Belkıs

1953 yılı, yaşı henüz 15 iken ilk milli manken olmuştur. Mankenliğe başlaması ise ayrı bir hikayedir. Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü Lale Belkıs'tan düzenlenen defilede kıyafetleri giymesini istemiştir. Kendisine gelen bu teklifi kabul etmesinin en büyük sebebi ise defilenin 2 aylık bir gezi ile dünyanın çeşitleri ülkelerinde sergilenmesidir. Babasının haberi olmadan kardeşlerinin destekleri ile birlikte bu yolculuğa çıkar. Adını değiştirir ve Belkıs Durmaz olan adı artık Lale Belkıs olur. 

İran Şahı, Prenses Süreyya, Kraliçe Elizabeth, Eisenhower gibi dünyaca tanınan isimler Türkiye'ye geldiklerinde defilelere çağrılan isim artık ''Lale Belkıs'' olur. 

Adım Adım Oyunculuğa

1924 doğumlu ve o dönemlerin en usta oyuncularından olan Lale Oraloğlu tarafından oyunculuk teklifi gelir. Güzelliği ile dikkat çeken Belkıs, 1960 yılında oynanan ‘Evlilik Dolabı’ adlı tiyatro oyununda rol almış ve olumlu yorumlar gelmiştir. Lale Oraloğlu, oyunculuk ve diksiyon dersleri vererek Belkıs'ı geleceğe hazırlamıştır. Oynadığı tiyatro grubu ile birlikte bulundukları yerden ayrılarak kent kent dolaşıp, oyunlarını sergilemişlerdir. 2005 yılında vefat eden sinema oyuncusu Pekcan Koşar ile evlenmiş fakat evlilikleri kısa sürmüştür. 

Oynadığı Filmler

Atıf Yılmaz'ın yönetmen olduğu 1966 yılı yapımı ''Ölüm Tarlası'' adlı filmde rol almıştır.  Filmde Falcı Emine karakterini canlandıran Lale Belkıs, filmde Fikret Hakan, Suna Keskin, Erol Günaydın, Baki Tamer, İhsan Yüce, Erol Taş gibi usta isimlerle oynamıştır.  Daha sonra 1965 yapımı ''Bitmeyen Korku'' filminde oynamıştır. Diğer dönemlerde ise bir çok filmde yer almıştır. 

Lale Belkıs Kimle Evlidir? Kimle Evlendi?

İlk evliliği 1962 - Pekcan Koşar
İkinci evliliği - Yalçın Otağ 

Lale Belkıs son günlerde ''10 kere kürtaj yaptırdım'' açıklamasıyla gündeme gelmiştir.

 

 

Lale Belkıs Kişisel Bilgiler

Adı SoyadıLale Belkıs
Yaşı28.11.1938 (79 yaşında)
MeslekManken, Oyuncu, Şarkıcı

Albümleri

  • Fecri Ebcioğlu Sunar (karma) (Regal Plak)
  • Kadınca (Polydor Plak)
  • Kapılar (Marşandiz Plakçılık)
  • Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 2 (karma) (Odeon Plak)
  • Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 3 (karma) (Odeon Plak)
  • Bir Zamanlar 2 (karma) (Ossi Müzik)

ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir