İlgini çekebilir

Mustafa Ilıcalı kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 23.11.2016 14:01
Jülide Kural Kimdir?

Jülide Kural Kimdir ?

Jülide Kural Biyografisi

Jülide Kural, 1 Ocak 1965 tarihinde Adana şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren tiyatronun çok önemli bir hale gelmesi ile birlikte kendisini bu sektöre doğru yönlendirmiş ve bu anlamda çok daha ileriye gidebilmek adına oyunculuk eğitimleri almaya başlamıştır. Jülide Kural, yükseköğretim hayatı içinde bu bölümü seçmiştir.

Başarılar ile dolu lise hayatının ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Buna ek olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü de bitirerek başarılar ile dolu eğitim hayatını iki ayrı bölüm okuyarak noktalamıştır. Sonrasında ise tiyatro hayatı başladı.

TİYATRO HAYATINA BAŞLANGICI

Okulundan mezun olduktan sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde tiyatro kollarına girmeye başladı. Özellikle Dostlar Tiyatrosu bünyesinde birçok farklı oyun içerisinde yer aldı ve daha çok tiyatro ağırlıklı olarak kariyerini devam ettiren bir oyuncudan bahsediyoruz. Tiyatro hayatı ile birlikte öğrencilik dönemlerinde aynı zamanda televizyon dizilerinde de yer almaya başlamıştır.

1986 YILINDA TELEVİZYONLARDA YER ALMAYA BAŞLADI

Jülide Kural, ilk olarak 1986 yılında Çalıkuşu dizisi ile birlikte televizyon ekranlarına çıkmış ve fark yaratmıştır. Dizide döneminin en ünlü oyuncuları ile birlikte yer alarak ciddi anlamda fark yaratmıştır. Sadri Alışık, Demet Şener, Kenan Kalav gibi isimler diziyi kısa zaman içerisinde popüler hale getirmişlerdir.

1987 yılında ise Gönül Dostları dizisi kadrosunda yine öğrencilik dönemlerinde yer almaya başladı. Oyunculuk yetenekleri ile gerçek anlamda fark yaratıyordu. Dizide Fatma Girik, Tamer Yiğit gibi isimler başrol oynuyordu ve TRT yapımlarından birisi oldu.

İLK BEYAZPERDE DENEYİMİ 1990 YILINDA

Jülide Kural, ilk beyazperde deneyimini ise 1990 yılında Camdan Kalp filmi ile birlikte yaşadı ve bu filmde de güzelliği, yetenekleri ve kendine has oyunculuğu ile ön plana çıktı. Filmin kadrosunda Genco Erkal, Füsun Demirel, Şerif Sezer gibi isimler yer aldı. Döneminde ciddi anlamda tutulan bir proje oldu ve birçok farklı ödüle layık görüldü.

1993 yılında ise Türk televizyon tarihinin unutulmaz denebilecek dizilerinden birisi olan Süper Baba dizisi kadrosuna girdi ve bu dizide İpek karakterine hayat verdi. Dizide usta bir kadro yer alıyordu. Kendisi ile birlikte Şevket Altuğ, Şevval Sam, Metin Çekmez ve Kenan Işık gibi isimlerde ön plana çıktılar.

2010 YILINDA ÇINAR AĞACI FİLMİ İLE HERKES TARAFINDAN HATIRLANDI

2010 yılında beyazperdeye çıkan Çınar Ağacı filmi ile birlikte herkesin bir kere daha önüne çıkan ve uzun bir aradan sonra böyle bir projeye çıkan Jülide Kural, yine fark yaratmayı başardı. Filmde Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Ebru Özkan ve Miray Daner gibi isimler yer aldı. Film hedeflenenin üzerinde bir başarı gösterdi.

EVLİLİKLERİ

Jülide Kural, kendi döneminin güzelliği ile dikkatleri çeken en önemli isimlerinden birisi olarak yer aldı. Türk sinemasının efsane isimlerinden birisi olan Kadir İnanır ile bir evlilik yapmıştır. Bu evliliğinin ardından belli bir süre içerisinde boşanan Jülide Kural, sonrasında ise yine ünlü oyunculardan birisi olan Ali Sürmeli ile evlenmiş ancak yine evliliklerini yürütemeyerek ayrılık kararı almışlardır.

ÖDÜLLERİ

Tiyatro ve filmografi açısından mükemmel bir kariyere sahip olan Jülide Kural, aynı zamanda aldığı ödüller ile de kariyerindeki başarıyı belgelemiştir.

 • 1991 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
 • 1993 – En İyi Oyuncu
 • 1996 – En İyi Kadın Oyuncu
Jülide Kural Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • 2012 - Cennetten Kovulmak (Gülnar) (Sinema Filmi)
 • 2010 - Çınar Ağacı (Nihal) (Sinema Filmi)
 • 2009 - Nefes (Mehveş) (TV Dizisi)
 • 2009 - Kanımdaki Barut (Sinema Filmi)
 • 2008 - Yaban Gülü (TV Dizisi)
 • 2008 - Son Cellat (Pervin) (Sinema Filmi)
 • 2004 - Bütün Çocuklarım (Bahşende Aydoğdu) (TV Dizisi)
 • 2001 - Sessiz Ölüm (Sinema Filmi)
 • 2000 - Kurşun Kalem (Serpil) (TV Dizisi)
 • 1993 - Süper Baba (İpek) (TV Dizisi)
 • 1993 - Saygılar Bizden (Katip) (TV Dizisi)
 • 1991 - Yalnızlar (Adalet) (TV Dizisi)
 • 1990 - Camdan Kalp (Sinema Filmi)
 • 1987 - Gönül Dostları (Öğrenci) (TV Dizisi)
 • 1986 - Çalıkuşu (Öğrenci) (TV Dizisi)

Benzer Biyografiler

Bennu Yıldırımlar Kimdir?
Bennu Yıldırımlar
Oyuncu
Suzan Aksoy
Suzan Aksoy
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir