İlgini çekebilir

Yusuf Baymaz kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 01.03.2017 13:44

İpek Bilgin Foto Galeri

İpek Bilgin Biyografi

İpek Bilgin Biyografi

İpek Bilgin, 24 Mart 1956 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarından itibaren hayatını oyunculuk ve tiyatro üzerine kuran ve okul yıllarından itibaren oyunculuğa çok ciddi anlamda merak salan Bilgin, tiyatro sahnelerinde kendisini göstererek bu anlamda sürekli kendisini daha da geliştirme yoluna gitmiştir.

Zaman içerisinde tiyatro eğitimi alarak kendisini sürekli daha da geliştiren İpek Bilgin, Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosuna girerek bu anlamda profesyonel hayatına başlamıştır. Tiyatro ağırlıklı bir kariyerden gelen İpek Bilgin, zaman içerisinde tiyatro sahnelerinin en çok bilinen, tanınan ve usta olarak kabul edilen isimleri arasında da yer almayı başarmıştır.

TİYATRO HAYATI VE EĞİTİCİLİK KARİYERİ

Kendi döneminde devletin tiyatro sanatçılarına verdiği destek nedeni ile aldığı eğitimlerden sonra çok kısa bir zaman dilimi içerisinde devlet tiyatrolarının kadrolarında yer almaya başlayan Bilgin, oyunculuk yetenekleri ve teknikleri ile kısa süre içerisinde parladı ve kariyeri boyunca birçok tiyatro oyununda yer aldı.

Zaman içerisinde tiyatro oyunu yönetmenliği de yaparak bu anlamda fark yaratan İpek Bilgin, zaman ilerledikçe farklı alanlarda da kendisini gösterdi ve bununla birlikte günümüzde oyuncu çalıştırıcısı olarak da hali hazırda görev almaktadır. İleri düzey yabancı dili nedeni ile de çevirmenlik yaptığını da söylememiz gerekiyor.

İLK DİZİ DENEYİMİ HIRSIZ POLİS PROJESİ İLE OLDU

İpek Bilgin, tiyatro ağırlıklı bir sanat hayatı içerisinde başarılı bir şekilde devam ederken zaman içerisinde dizilerden ve filmlerden teklif alarak kendisini gösterebilme şansına sahip oldu. Bilgin, ilk dizi projesi olarak Hırsız Polis kadrosunda Maide karakteri ile yer aldı. Dizide kendisi ile birlikte Uğur Yücel, Timuçin Esen, Özlem Düvencioğlu gibi isimler de yer aldı.

2009 YILINDA EZEL DİZİSİNDE DE KENDİSİNİ GÖSTERDİ

2009 yılının reyting rekorları kıran dizi projelerinden birisi olarak dikkat çeken ve fark yaratan Ezel dizisinin kadrosunda da Meliha Uçar karakteri ile birlikte insanların beğenisini kazanmayı başardı. Dizide Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Barış Falay ve Tuncel Kurtiz gibi isimler yer aldı ve 2 sezon boyunca 71 bölüm çekildi.

2013 YILINDA HÜKÜMET KADIN FİLMİNDE YER ALDI

Seneler 2013 olduğunda beyazperdenin en çok sevilen komedi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Hükümet Kadın filminin kadrosunda yer alarak kendisini yeniden gösterdi. Filmin kadrosunda Sermiyan Midyat, Demet Akbağ, Ercan Kesal, Gülhan Tekin gibi isimler yer almış ve izlenme rekorları kıran bir proje olmuştur.

2017 YILINDA İSTANBULLU GELİN DİZİSİNDE BAŞROLLERDEN BİRİNİ CANLANDIRDI

İstanbullu Gelin Oyuncuları

2017 yılının en iddialı ve merak ile beklenen dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken İstanbullu Gelin dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak adından yine fazlası ile söz ettirmeyi başarmıştır. Dizinin kadrosunda Özcan Deniz, Aslı Enver, Salih Bademci, Fırat Tanış ve Neslihan Yeldan gibi isimler yer aldı.

İpek Bilgin Kişisel Bilgiler

İpek Bilgin Kaç Yaşında?İpek Bilgin, 24 Mart 1956 doğumludur ve 60 yaşındadır.
İpek Bilgin Nereli?İpek Bilgin, İstanbul doğumludur.
İpek Bilgin Mesleğiİpek Bilgin, dizi, tiyatro ve sinema oyuncusudur. Aynı zamanda çevirmendir.
İpek Bilgin (İstanbullu Gelin Dizisi Esma) Kimdir?İstanbullu Gelin dizisinde Esma karakterine İpek Bilgin hayat vermektedir.

Yer Aldığı Projeler

 • Maral : Deniz Koloş - Canan Hanım (Makas Canan)
 • 20 Dakika : Ali Bilgin - Muavvin Süreyya (2013)
 • Leyla'nın Evi : Barış Yöş - Burcu Yıldız (2012)
 • Ezel : Uluç Bayraktar - Meliha Uçar (2009-2010)
 • Bıçak Sırtı : Selim Demirdelen - Rana (2007-2008)
 • Hırsız Polis : Türkan Derya - Maide (2005-2006)
 • Kelebeğin Rüyası : Yılmaz Erdoğan - (2013)
 • Hükümet Kadın : Sermiyan Midyat - (2013)
 • Hokkabaz : Ali Taner Baltacı - (2006)
 • İki Genç Kız : Kutluğ Ataman - (2005)
 • Çinliler Geliyor : Zeki Ökten - (2006)

Benzer Biyografi Yazıları

Aslı Enver Kimdir?
Aslı Enver
Oyuncu
Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir?
Kıvanç Tatlıtuğ
Oyuncu
Bade İşçil Kimdir?
Bade İşçil
Oyuncu
Ebru Şahin Kimdir?
Ebru Şahin
Oyuncu
Nihal Yalçın Kimdir?
Nihal Yalçın
Oyuncu
Hira Koyuncuoğlu
Hira Koyuncuoğlu
Oyuncu

Ezel, İstanbullu Gelin, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir