İlgini çekebilir

Nihal Yalçın kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 09.02.2017 10:32
İlhan Mansız Kimdir?

İlhan Mansız Kimdir ?

İlhan Mansız Biyografisi

İlhan Mansız, 10 Ağustos 1975 tarihinde Almanya’nın Kempten şehrinde dünyaya gelmiştir. Aslen Kırım Tatarı olan bir ailenin evladıdır. Çok küçük yaşlarından itibaren futbola olan büyük ilgisi ile çevresinin çok ciddi anlamda ilgisini çekmeyi başarmıştır. 9 yaşında iken ailesi tarafından Eskişehir’e dönen Mansız, 4 yılın sonunda yeniden Almanya’ya dönüş yapmıştır.

Dönüş yapması ile birlikte oranın futbol kültüründen çok daha fazla etkilenen ve bu anlamda kendisini geliştirme gereği duyan İlhan Mansız, ailesinin de desteği ile birlikte müthiş bir futbol ekolünün olduğu bu ülkede altyapı kariyerine başladı.

ALMANYA’DA BAŞLAYAN FUTBOL KARİYERİ

Küçük yaşlarından itibaren futbola çok ciddi anlamda aşık olan İlhan Mansız, Almanya’da SV Lenzfried, FC Kempten ve FC Augsburg gibi takımların altyapılarında görev bulma şansına sahip oldu. Bu altyapıların tamamında kendi mevkisi olan forvette attığı goller ile adından sıklık ile söz ettirmeyi başardı.

1993 yılında FC Augsburg altyapısında iken Almanya Gençler Şampiyonluğu ve Almanya Gençler Kupası şampiyonluğu yaşama heyecanına tanık oldu. Zaman içerisinde adından sıklık ile söz ettiren İlhan Mansız, artık profesyonellik yoluna ilk ciddi adımlarını attı ve 1994 yılında FC KÖLN ile ilk resmi sözleşmesini imzaladı.

ZORUNLULUKTAN TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

FC Köln takımında frma şansı bulamayan genç oyuncu, ailesinin Türkiye’ye kesin dönüş yapmasının ardından kendisi de dönmek zorunda kaldı ve döner dönmez yetenek avcısı kulüplerimizden birisi olan Gençlerbirliği ile profesyonel sözleşme imzaladı. Kulüpte bir sene oynayan ve iki profesyonel maça çıkan İlhan Mansız, kendisini gösteremedi.

1996 – 1997 yılında Münih Türkgücü takımına transferi gerçekleşen İlhan Mansız, burada da forma şansı bulamadı.

KUŞADASISPOR İLE ADINI DUYURDU

1997 yılının sezon başında Kuşadasıspor takımına transferi gerçekleşen İlhan Mansız, burada adından çok ciddi anlamda söz ettirmeyi başardı. Bir sezon içerisinde çıktığı 37 resmi maçta 19 gol atarak ve birçok gol attırarak ön planda yer aldı. Aynı zamanda hırslı futbol karakteri onu konuşulan bir isim haline getirdi.

SAMSUNSPOR KARİYERİ BAŞLADI

Kuşadasıspor kariyerinin hemen ardından Samsunspor takımı tarafından istenen İlhan Mansız, 1998 yılında imzaladığı sözleşmesi ile birlikte 2001 yılına kadar yani tam 3 sene boyunca Samsunspor forması giyme şansını yakaladı.

Samsunspor takımında mükemmel futbolu, hırsı ve mücadeleci ruhu ile adından yine çok fazla söz ettirdi ve 3 sezonda çıktığı 89 maçta 26 gol attı.

BEŞİKTAŞ KAPILARI AÇILDI VE EFSANELİĞE ADIMLAR ATTI

Samsunspor kariyerindeki müthiş yükseliş, Beşiktaş takımının kapılarını açtı. 2001 yılında Beşiktaş takımı ile 3 senelik profesyonel sözleşmeye imza attı ve 26 numaralı formayı alarak bu 3 senelik dilim içerisinde bu forma ile efsaneleşti.

2001 – 2004 yılları arasında Beşiktaş forması ile çıkmış olduğu 66 resmi maçta 46 gol atarak taraftarın sevgilisi haline geldi.

2002 DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜNÜNDE EFSANESİ OLDU

Müthiş oyunculuğu ile ülkemizde taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan İlhan Mansız, 2002 Dünya Kupası üçüncülüğümüzün de en çok konuşulan isimlerinden birisi olma başarısını gösterdi. Çeyrek finalde Senegal ile oynadığımız maçta altın gol atarak yarı final kapılarını açan İlhan Mansız, dünya genelinde manşet oldu.

Güney Kore ile oynadığımız üçüncülük maçında da iki gol atarak dünya kupasını 3 golle tamamladı ve Güney Kore’li insanların da sevgilisi haline geldi.

2009 YILINDA FUTBOL HAYATINI TAMAMLAMIŞ VE BUZ PATENİNE YÖNELMİŞTİR

Başarılar ile dolu futbol kariyeri, 2004 yılından sonra düşüşe geçen İlhan Mansız, 2009 yılına kadar çeşitli futbol takımlarında oynamış ancak dikiş tutturamayınca 2009 yılında aktif futbol yaşamanına son vermiştir.

33 yaşından itibaren o dönemki sevgilisi eski patenci Slovakya’lı Olga Bestandigova tarafından buz pateni eğitimi almıştır. Aynı zamanda yine sevgilisi ile birlikte Buzda Dans programında çift olarak yer almış ve bu yarışmayı kazanmıştır.

BUZ PATENİ MİLLİ TAKIMINA GİRDİ

Zaman içerisinde buz pateni konusunda da kendisini son derece ciddi bir şekilde geliştiren İlhan Mansız, buz pateni milli takımımızda da belli bir süre yer alarak bu anlamda da milli kadrolarda yer almayı başarmıştır. Olimpiyat oyunlarına katılma şansını da yakalamıştır.

SURVİVOR 2017 ÜNÜLER KADROSUNA DAHİL OLMUŞTUR

Acun Ilıcalı ile birlikte de son derece samimi bir ilişki kuran İlhan Mansız, Survivor 2017 ünlüler takımı kadrosunda kendisine yer bulmuş ve bu anlamda sevenlerinin karşısına bir kere daha çıkabilme fırsatını yakalamıştır.

Yarışmanın ünlüler takımında kendisi ile birlikte Furkan Kızılay, Serhat Akın, Tarık Mengüç, Şahika Ercümen gibi isimlerde yer almıştır.

İlhan Mansız Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Şahika Ercümen Kimdir?
Şahika Ercümen
Sporcu
Ömer Kaya
Ömer Kaya
Sporcu
Özge Ulusoy
Özge Ulusoy
Model
Berna Canbeldek Kimdir?
Berna Canbeldek
Yarışmacı
Nihal Candan Kimdir?
Nihal Candan
Yarışmacı
Rıza Kayaalp Finalde
Rıza Kayaalp
Sporcu

1 Yorum

  1. ahmet damızlık

    19 Haziran 2017 at 04:12

    İMANSIZ

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.