İlgini çekebilir

Fehriye Erdal kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 25.07.2016 18:25

Halit Ergenç Foto Galeri

Halit Ergenç (Vatan Haini) Nereli?

halit-ergenç-vatan-haini-nereli

Halit Ergenç İstanbul doğumludur.

30 Nisan 1970 senesinde dünyaya gelen Halit Ergenç, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Beşiktaş Atatürk Lisesi’nden mezun olmuş sonrasında 1989 senesi itibariyle İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Bölümü'ne başlamıştır. Birinci senesinin sonunda müziğe ilgi duyarak kimseye söylemeden başvurduğu konservatuar için yetenek sınavını da geçerek Mimar Sinan Üniversitesi Opera Bölümü’nde okumaya hak kazanmıştır. Eğitim aldığı sırada yeni bir bölüm olarak Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü açılınca burada okumaya başlamış ve bu dönemde pazarlamacılık gibi farklı işler yaparak geçimini sağlamıştır. Geçimini sağlayabilmek için bunun ötesinde paspas satmış, hatta karaborsa bilet de satarak geçimini devam ettirmeye çalışmıştır. Yaptığı farklı işler içerisinde pencerelere güneş filmi yapmış, İstanbul Festivali’nde çalışarak nota çevirmiş, yeri geldiğinde sinema ve tiyatro salonlarında göstericilik de yapmıştır. Hatta bir dönem tekstil fuarında robot dansı yaparak robot kılığında fuarda da çalıştı.

Müziğe olan ilgisinden dolayı lise yıllarında şarkı söylemiş okul müzik gruplarında solist olmuş ve 3 yıl süre ile Leman Sam ve Ajda Pekkan’a vokalistlik yapmış bu dönemde dans öğretmeni olarak da çalışmış hatta Ajda Pekkan’ın konserinde dans ederek dansçılık yapmıştır.

Daha 1996 yılında iken Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı ve burada Kral ve Ben müzikalinde başrolde oynadı. Aynı yıl Karamelek dizinin Kürşat karakterini canlandırarak dizi hayatına da başlamış oldu.

Müzikallerde ve opera-balelerde oynadı. Kiss Me Kate, Beni Seviyor, Tatlı Charity, Amphitrion 2000, Kral ve Ben, Evita, Şarkılar Susarsa ve Hayalet ve Ötekiler gibi eserlerin sahnelenmesi esnasında da yer almıştır.

1996’da Köşe Kapmaca ve 1997’de Böyle mi olacaktı isimli oyunlarda oynamış 2000 senesi uluslararası alanda tanınmasına yardımcı olacak New York'ta sergilenen The Adventures of ZAK adlı müzikalde yer aldı.

2000 yılı geldiğinde kariyerine çok daha fazla oyunla hızla devam ederek Erdal rolünde Hiç Yoktan Aşk isimli filmde oynadı. Sonrasında Ölümün El Yazısı ve Dedem, Gofret ve Ben ismindeki dizilerde oynamıştır. Zerda dizisinde de Devran isimli karaktere can vermiştir. Arapsaçı, Bugün Git Yarın Gel, Sevgilime Göz Kulak Ol ve Popcorn isimli tiyatro eserlerinde de yer almıştır. 2004 yılında Sanem Çelik’le ve Nejat İşler’le birlikte Aliye dizisinde oynadı. Bu dönemde tiyatro ve dizi oyunculuğundan başka olarak Büyük Teklif adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı.

2005 senesi ile birlikte Babam ve Oğlum filminde oynamış, 2006 yılında The Net 2.0 isimli Hollywood filminde Ivanakov karakterini canlandırmıştır. Nezih karakterini canlandırdığı Tramvay ve İlk Aşk isimli başka bir sinema filminde yer aldı.

1001 Gece isimli ilgiyle takip edilmiş olan dizide Onur Aksal isimli bir iş adamını canlandırmıştır. Bu dizide Tardu Flordun, Bergüzar Gökçe Korel ve Ceyda Düvenci ile birlikte başrolde oynamıştır. Bu dönemde Kütahya’da askerlik hizmetini de gerçekleştirmiştir.

2007 yılında Gizem Soysaldı ile hayatını birleştiren yetenekli oyuncu, 2008 yılında evliliğini sonlandırdı. 2009 senesinde yine kendisi gibi oyuncu olan Bergüzar Korel ile evlendi. Bu evlikten Ali isminde bir oğlu oldu.

2016 yılında yayına giren ilk ismi Vatan Haini olup daha sonra yaşanan 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra ismini Vatanım Sensin olarak değişen dizide Binbaşı Cevdet karakterini canladırmıştır. Ayrıca dizide ki diğer baş rol Azize karakterini gerçek hayattaki eşi Bergüzar Korel canlandırmıştır.

 

Halit Ergenç Kişisel Bilgiler

Halit Ergenç Kaç Yaşında?Halit Ergenç 30.04.1970 doğumlu ve 46 yaşındadır.
Halit Ergenç'in Boyu Kaç?Halit Ergenç 1.83 cm'dir.
Halit Ergenç'in Göz Rengi Nedir?Halit Ergenç mavi gözlüdür.

Rol Aldığı Yerler

 • 2016 - Vatanım Sensin
 • 2011 - Muhteşem Yüzyıl
 • 2006 - Binbir Gece
 • 2004 - Aliye
 • 2003 - Esir Şehrin Gözyaşları
 • 2003 - Şapkadan Babam Çıktı
 • 2003 - Baba
 • 2002 - Zerda
 • 2002 - Azad
 • 2002 - Zeybek Ateşi
 • 2002 - Kumsaldaki İzler
 • 2001 - Dedem Gofret ve Ben
 • 2000 - Ölümün El Yazısı
 • 2000 - Hiç Yoktan Aşk
 • 1997 - Böylemi Olacaktı
 • 1997 - İlk Aşk
 • 1996 - Köşe Kapmaca
 • 1996 - Kara Melek
 • 1996 - Kaçıklar

Benzer Biyografi Yazıları

Özge Gürel Kimdir?
Özge Gürel
Oyuncu
Ecem Çalık Kimdir?
Ecem Çalık
Oyuncu
Nur Fettahoğlu
Nur Fettahoğlu
Oyuncu
Merve Dizdar Kimdir?
Merve Dizdar
Oyuncu
Selma Ergeç
Selma Ergeç
Oyuncu
Ülkü Duru Kimdir?
Ülkü Duru
Oyuncu

Aliye, Binbir Gece, Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir