İlgini çekebilir

Nihan Aslı Elmas kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 24.11.2017 11:54
Halil Babür Kimdir?

Halil Babür Kimdir ?

Halil Babür Biyografisi

Halil Babür kimdir, 26 Haziran 1987 tarihinde Bitlis'te dünyaya gelmiştir. Ailesiyle birlikte 3 yaşına kadar Bitlis'te yaşadıktan sonra İstanbul'da Üsküdar'a taşınmışlardır.

Halil Babür, İlkokulu ve orta öğrenimini Üsküdar Selimiye İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra yine Üsküdar'a yer alan Burhan Felek Lisesi'nde lise eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümünde tamamlamıştır.

Lise yıllarındayken tiyatro ile tanışan Halil Babür, Martı, Gergedanlar ve Yaprak Dökümü gibi oyunlarda rol almıştır.  Lise eğitimi tamamladıktan hemen sonra AÇOK isimli bir tiyatro kulübünde yer almıştır.  Tiyatro kulübünde bir sene kadar yer aldıktan sonra Burhan Felek Lisesi'nin tiyatro oyunlarını hocasıyla beraber yönetmiştir.

Daha önce Tiyatro sahnelerinde yer aldığı ufak oyunların haricinde ilk ciddi projesini 2005 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sergilenen ve Eftal Gülbudak’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Köy Seyirlik’ oyunlarında yer alarak gerçekleştirmiştir.

AÇOK tiyatro grubundan ayrılmasından sonra, İstanbul Yeni Sahne tiyatrosuna oyuncu olarak başlamıştır.

Halil Babür Dizileri

TV ekranlarındaki ilk projesi 2007 yılında "Yaprak Dökümü" dizisinin ikinci sezonunda Talatın Oğlu karakterini canlandırarak gerçekleştirmiştir.  Aynı sene "Tek Türkiye" dizisinde Ferhat karakterini de canlandırmıştır.

Fakat Halil Babür'ün TV ekranlarında sevilmesini sağlayan proje ise 2011-2013 yılları arasında üç sezon boyunca devam eden "Pis Yedili" dizisi olmuştur. Show TV'de yayınlanan gençlik dizisinde Mert yani namı değer Trafo karakterini canlandırmıştır.


Pis Yedili dizisinde gösterdiği oyunculuk performansı beğenilen yetenekli oyuncu 2017 yılında yayınlanan "Çukur" dizisi olmuştur. Sezonun iddialı dizileri arasında olan Çukur dizisinde Çiyan karakterini canlandırmıştır.

Çukur Dizisi Oyuncuları: Öner Erkan kimdir, Rıza Kocaoglu kimdir, Aras Bulut İynemli kimdir, Dilan Çiçek Deniz kimdir

Çukur Dizisi

Halil Babür Foto Galeri

Halil Babür Projeleri

  • 2007 - Halil Babür (Talatın Oğlu)
  • 2007 - Talatın Oğlu (Ferhat)
  • 2009 - Melekler Korusun (Hakan)
  • 2010 - Ömre Bedel (Yaşar)
  • 2011 - Tövbeler Tövbesi (Bahtiyarın Arkadaşı)
  • 2011/2013 - Pis Yedili (Trafo Mert)
  • 2017 - Çukur (Çiyan)

Benzer Biyografiler

Alperen Duymaz Kimdir?
Alperen Duymaz
Oyuncu
Feridun Bozdeveci Kimdir?
Feridun Bozdeveci
Oyuncu
Mustafa Üstündağ Kimdir?
Mustafa Üstündağ
Oyuncu
Saygın Sosyal
Oyuncu
Berkay Ateş Kimdir?
Berkay Ateş
Oyuncu
Burak Dakak
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir