İlgini çekebilir

Yonca Evcimik kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 06.06.2018 04:47
Güyük Han Kimdir?

Güyük Han Kimdir ?

Güyük Han Biyografisi

Güyük Han kim? TRT 1 ekranlarında Çarşamba akşamları yayınlanan ve Türkiye'de izlenme rekorlarını başta götüren ''Diriliş: Ertuğrul'' dizisinin 2018 yılı sezon finali 121. bölüm ile tamamlanacak. Dizinin yayınlanan son fragmanında Ögeday'ın oğlu ''Babam Ögeday'ın Selçuklu Devletine yapmış olduğu sulh anlaşmasının hiç bir değeri kalmamıştır'' dedi.

Fragmanda elinde baltasıyla sert bir üslupla konuşan kişi Ögeday'ın oğludur. Peki Güyük Han kimdir? Tarihte neler yaptı? Ne zaman öldü? Nasıl öldü? İşte tüm cevaplar...

Güyük Han Kimdir? Hayatı, Ne Zaman Öldü?

19 Mart 1206 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Ögeday'dır. Dedesi ise Cengiz Han'dır. Eşi Oghul Qaimish'dir. 2 kardeşi vardır ve isimleri KadanGodan Khan olarak bilinir. 24 Ağustos 1246 – 20 Nisan 1248 tarihleri arasında hüküm sürmüştür. Annesi  idari, dini ve hukuki konularda yetki sahibi olan kişilerin yetki ve vazifelerini vekil olarak yürütmekteydi. 

Moğol İmparatorluğu'nun başına 1246 yılında geçmiş ve 20 Nisan 1248 tarihinde, 42 yaşında iken öldü. Güyük Han'ın ölümü Moğol İmparatorluğu'nun parçalanmasını büyük ölçüde önledi. Çünkü onun han olarak seçilmesi, Cengiz Han'ın en büyük oğlu olan Cuci'nin oğlu Batu Han'ın tepkisini çekmişti.

 

Güyük Han Foto Galeri

Kardeşleri

Benzer Biyografiler

Ünal Silver Kimdir?
Ünal Silver
Oyuncu
Levent Öktem Kimdir?
Levent Öktem
Oyuncu
Orhan Kılıç Kimdir?
Orhan Kılıç
Oyuncu
Burcu Kıratlı Kimdir?
Burcu Kıratlı
Oyuncu
Kaan Taşaner Kimdir?
Kaan Taşaner
Oyuncu
Zeynep Kızıltan Kimdir?
Zeynep Kızıltan
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir