Güyük Han Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 06.06.2018 04:47

Güyük Han Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Güyük Han
Doğum Tarihi
:
19 Mart 1206
Ölüm Tarihi
:
20 Nisan 1248
Baba Adı
:
Ögeday
Eşi
:
Oghul Qaimish
Dini
:
Tengricilik

Güyük Han Kimdir ?

Güyük Han kim? TRT 1 ekranlarında Çarşamba akşamları yayınlanan ve Türkiye'de izlenme rekorlarını başta götüren ''Diriliş: Ertuğrul'' dizisinin 2018 yılı sezon finali 121. bölüm ile tamamlanacak. Dizinin yayınlanan son fragmanında Ögeday'ın oğlu ''Babam Ögeday'ın Selçuklu Devletine yapmış olduğu sulh anlaşmasının hiç bir değeri kalmamıştır'' dedi.

Fragmanda elinde baltasıyla sert bir üslupla konuşan kişi Ögeday'ın oğludur. Peki Güyük Han kimdir? Tarihte neler yaptı? Ne zaman öldü? Nasıl öldü? İşte tüm cevaplar...

Güyük Han Kimdir? Hayatı, Ne Zaman Öldü?

19 Mart 1206 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Ögeday'dır. Dedesi ise Cengiz Han'dır. Eşi Oghul Qaimish'dir. 2 kardeşi vardır ve isimleri KadanGodan Khan olarak bilinir. 24 Ağustos 1246 – 20 Nisan 1248 tarihleri arasında hüküm sürmüştür. Annesi  idari, dini ve hukuki konularda yetki sahibi olan kişilerin yetki ve vazifelerini vekil olarak yürütmekteydi. 

Moğol İmparatorluğu'nun başına 1246 yılında geçmiş ve 20 Nisan 1248 tarihinde, 42 yaşında iken öldü. Güyük Han'ın ölümü Moğol İmparatorluğu'nun parçalanmasını büyük ölçüde önledi. Çünkü onun han olarak seçilmesi, Cengiz Han'ın en büyük oğlu olan Cuci'nin oğlu Batu Han'ın tepkisini çekmişti.

 

Kardeşleri

  • Kadan
  • Godan Khan
Benzer Biyografi Yazıları
ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)