Gülşen Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 04.10.2016 07:53

Gülşen Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Gülşen
Yaşı
:
40 (29.05.1976)
Boyu
:
1.61 cm
Kilosu
:
49 cm
Burcu
:
İkizler
Eğitim
:
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Bölümü
Göz Rengi
:
Kahverengi

Gülşen Kimdir ?

Türk pop müziğinin en başarılı kadın seslerinden olan Gülşen, 29 Mayıs 1976 tarihinde İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Üç çocuklu bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya gelen Gülşen, makine mühendisi bir babanın kızıdır. 40 yaşını dolduran Gülşen'in bir abisi ve bir de ablası bulunuyor. Babası aslen Ordu'lu olan Gülşen'in, şuan için Ordu ilinde fındık bahçelerinin olduğu da biliniyor.

Müzik Kariyeri Erken Başladı

Gülşen'in müziğe olan ilgisi ve yeteneği çok ufak yaşlarda fark edilmiştir. Henüz 5 yaşında iken bu yeteneği keşfedilen Gülşen, ilk bestesinin de 16 yaşında iken yapmıştır. Şehremini Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Bölümüne girdi ancak bu bölümü sadece 2 yıl okuyabildi. Müzikle sürekli iç içe yaşayan Gülşen, konservatuvar okurken aynı zamanda İstanbul'da yer alan değişik kulüplerde sahne alıyordu. Gülşen, Şehremini Lisesinde okurken aynı zamanda karate gibi sporlar da yapmış ve dövüş sporlarına ilgi duymuştu. Gülşen'in müzik aleminde esas yükselişi ise, İstanbul'da bir gece kulübünde sahne alırken Serap Turgay ve Özkan Turgay tarafından keşfedilmesi sonucu olmuştur. Bir albüm teklifi alan sanatçı, bu teklifi kabul etti ve ilk albüm çalışmalarına 1996 yılında başladı.

Esas Çıkışı 1996 Yılından Sonra Oldu

1996 yılında keşfedildikten sonra, aynı yıl içerisinde Raks Müzik ile anlaşma imzaladı ve albüm çalışmalarına başladı. Anlaşmadan sonra 1996 yılının başında albüm kayıtlarına başladı. Temmuz ayının ilk günü ise albüm piyasaya resmen sunuldu ve albümün ilk parçası 'Gel Çarem' adlı şarkı oldu. Bu çıkış parçası müzik camiasında oldukça sevildi ve kısa sürede zirveye oturdu. Ardından albüm ile aynı ismi taşıyan 'Be Adam' adlı şarkıyı yayınladı. Gülşen'in Türkiye çapındaki ünü ise bu şarkının yayınlanması ile olmuştur. Özellikle bu şarkının video klibi insanlar tarafından oldukça beğenilmişti.

1996 yılının sonunda 'Saz mı Caz mı' adlı üçüncü hit şarkısıyla başarı merdivenlerini tırmanmaya hızla devam etti. Sanatçı 1997 yılında ise 'Son Sözüm' adlı albümden çıkan dördüncü hit şarkısını müzikseverlerle paylaşmıştır. Bu albümden sonra Kral Türkiye Müzik Ödüllerinde 'En İyi Kadın Sanatçı' ödülüne aday gösterilmiştir.

1998 Yılında Yeni Bir Anlaşma

Sanatçı Raks Müzik ile olan anlaşmasını 1998 yılında bitirerek, aynı sene Prestij Müzik ile anlaşma sağlamıştır. Bu anlaşma esasen sanatçının yükselişini daha da arttırmıştır. Anlaşmanın yapıldığı yılın sonunda yeni albüm yayınlanmış ve albümün çıkış parçası da 'Yiğidim' adlı parça olmuştur. Bu albüm piyasada 150 bin civarında bir satış rakamına ulaşmıştır.

1996 yılından günümüze kadar olan süreçte Türkiye'nin en güçlü kadın seslerinden biri olarak piyasadaki yerini koruyan Gülşen, bu süreçte birçok albüm yayınlamıştır. Sanatçı son olarak 2013 yılında 'Beni Durdursan mı?' adlı albümü piyasaya sürdü. Bu albümde yer alan parçaların tümünün sözleri de Gülşen'e aittir.

 

Albümleri

 • 2015 - Bangır Bangır
 • 2014 - İltimas
 • 2013 - Beni Durdursan mı?
 • 2011 - Sözde Ayrılık
 • 2009 - Önsöz
 • 2008 - Yapamazsan Yok
 • 2007 - Ama Bir Farkla
 • 2007 - Mucize
 • 2006 - Yurtta Aşk Cihanda Aşk
 • 2005 - 2005 Özel
 • 2004 - Of Of
 • 2001 - Şimdi
 • 1999 - Erkeksen
 • 1996 - Be Adam
Benzer Biyografi Yazıları
ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)