İlgini çekebilir

Merve Şebnem Oruç kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 22.11.2016 17:03
Gülenay Kalkan Vikipedi

Gülenay Kalkan Kimdir ?

Gülenay Kalkan Biyografisi

Gülenay Kalkan Kimdir?

Gülenay Kalkan, 26 Nisan 1959 tarihinde Ankara şehrinde dünyaya gelmiştir. Günümüzün ünlü oyuncularından Tarık Ünlüoğlu’nun eşidir. O dönemlerde tiyatro akımının okullara doğru yayılması ile birlikte bu durumdan etkilenen ve kendisi için tiyatroculuğu gelecek mesleği olarak seçen Gülenay Kalkan, zaman içerisinde eğitim hayatını da bu alana doğru yönlendirme yolunda somut adımlar atmıştır.

14 yaşından itibaren dahil olduğu ve profesyonel anlamda oyunculuk eğitimleri aldığı Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’dan kısa zaman içerisinde başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Buradan mezun olduktan sonra kısa zaman dilimi içerisinde Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosunda devlet sanatçısı olarak oyunculuk yapmaya başlamıştır.

2002 yılında ise İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosuna tayin edilmiştir ve o günden bugüne kadrolu devlet sanatçısı olarak kariyerini sürdürmektedir.

PROFESYONEL SESLENDİRME SANATÇILIĞI

Tiyatro anlamında kendisini ileriye götürdükten sonra enteresan ses tonu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Gülenay Kalkan, kısa bir zaman dilimi içerisinde seslendirme sanatçısı olarak birçok farklı filmde kadın karakterlere hayat vererek daha da fazla ön plana çıkmayı başarmıştır.

TİYATRO AĞIRLIKLI BİR KARİYER

Gülenay Kalkan, 14 yaşından beri eğitimini aldığı ve kısa bir zaman dilimi içerisinde kendisine geleceğin mesleği olarak nitelediği tiyatro hayatına başladıktan sonra televizyon ekranlarından ziyade çok daha fazla tiyatro oyunculuğuna eğilmiştir.

20’yi aşkın profesyonel tiyatro oyununda Türkiye’nin dört bir yanında performanslar sergilemiştir ve bu anlamda tiyatro dünyasının duayen isimlerinden olmuştur.

2002 YILINDA DİZİ KARİYERİ BAŞLADI

2002 yılında ilk olarak Her Şey Aşk İçin dizisi kadrosuna girerek televizyon ekranlarında kendisini göstermeye başlamıştır. Döneminin fark yaratan bu dizi projesinde başrol oynama başarısını göstermiştir ve halk tarafından benimsenmiştir. Dizide aynı zamanda Rutkay Aziz, Cüneyt Türel, Lale Oraloğlu ve Doğa Rutkay gibi isimler yer almıştır.

2007 yılında yine televizyon ekranlarının sevilen projelerinden birisi olan Sır Gibi dizisi kadrosunda yardımcı kadın oyuncu rolünde yer almıştır. Bu dizide de Sezin Akbaşoğulları, Murat Ünalmış ve Aylin Kontente gibi isimler oynamıştır.

MAZİ KALBİMDE YARADIR İLE ÇOK SEVİLDİ

2011 yılında Mazi Kalbimde Yaradır dizisi kadrosuna girerek bu anlamda yine fark yaratan bir oyunculuk ile yardımcı kadın oyuncu rolünde yer aldı. Dizinin mükemmel kadrosu da fark yaratıyordu. Başrollerde Selçuk Yöntem, Sedef Avcı, Özgür Çevik ve Berk Hakman gibi isimler yer aldı.

2013 yılında Bugünün Saraylısı dizisi kadrosunda yer alan ve yine önemli bir karaktere hayat veren Gülenay Kalkan, bu dizide ise yine Selçuk Yöntem, Nazan Kesal, Cansu Tosun gibi isimler ile birlikte yer alma başarısını göstermiştir.

ANNE DİZİSİ İLE GÖZLERİ KAMAŞTIRDI

2016 yılının kısa zaman içerisinde reyting rekorları kıran ve en çok konuşulan dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken Anne dizisi kadrosunda yer almaya başlamıştır. Dram konsepti ile kısa süre içerisinde en çok ilgi gören projelerden birisi olmuştur. Dizide Cansu Dere, Beren Gökyıldız, Vahide Perçin, Can Nergis ve Ahsen Eroğlu gibi isimlerde yer almaktadır.

Gülenay Kalkan Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

  • 2002 - Her Şey Aşk İçin (Dizi)
  • 2003 - Estağfirullah Yokuşu (Dizi)
  • 2007 - Sır Gibi (Dizi)
  • 2011 - Mazi Kalbimde Yaradır (Dizi)
  • 2013 - Bugünün Saraylısı (Dizi)
  • 2016 - Kalbim Yangın Yeri (Dizi)
  • 2016 - Anne (Dizi)

Benzer Biyografiler

Suna Selen
Suna Selen
Oyuncu
Mehmet Mehmedof
Mehmet Mehmedof
Oyuncu
Gonca Vuslateri ( Anne Dizisi Şule ) Kimdir?
Gonca Vuslateri
Oyuncu
Vahide Perçin Kimdir?
Vahide Perçin (Gördüm)
Oyuncu
Barış Arduç Kimdir?
Barış Arduç
Oyuncu
Merve Girgin Kimdir
Merve Girgin
Yönetmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir