İlgini çekebilir

Ali Düşenkalkar kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.10.2016 08:59
Funda Nereida Şirinkal Biyografi

Funda Nereida Şirinkal Kimdir ?

Funda Nereida Şirinkal Biyografisi

Funda Nereida Şirinkal, 1971 yılında Avustralya’nın Melbourne eyaletinde dünyaya gelmiştir. Ailesi ile doğduğu günden küçük yaşlarına erişene kadar Avustralya’da yaşayan ve çifte pasaport sahibi olan Şirinkal, zaman içerisinde ailesi ile birlikte Türkiye’ye kesin olarak dönüş yapmıştır. Küçük yaşlardan itibaren oyunculuk en büyük meraklarından birisi olmuştur.

Başarılar ile dolu geçen bir eğitim hayatının ikinci evresinde 1992 yılında İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olarak profesyonel kariyerine birçok oyuncuya nazaran çok hızlı bir giriş yapmıştır. Tiyatro oyunculuğu eğitimi almasına rağmen çok fazla tiyatro oyununda büyük roller almamış ve direk televizyon projelerinde ön planda çıkmak adına kendisini eğitmiştir.

İlk olarak 1992 yılında Yağmur Beklerken filmi kadrosu içerisinde kendisine yer bulmuştur ve mükemmel bir oyuncu kadrosu ile oynamıştır. Filmde aynı zamanda Eşref Kolçak, Tuncer Necmioğlu, Nilüfer Açıkalın, Seray Gözler, Mutlu Güney gibi isimler yer almıştır. Film, Tarık Buğra’nın eserinden sinemaya uyarlanmıştır.

1993 yılında Rüstemin Gazinosu ve 1994 yılında Umut Dünyası projelerinde de yer alan Şirinkal, zaman içerisinde televizyon ekranlarının en çok aranan isimlerinden birisi olarak ön plana çıkmıştır. 1995 yılında döneminin en çok izlenen dizilerinden birisi olan Çiçek Taksi dizisi kadrosunda yer almıştır. Dizide aynı zamanda Tuna Arman, Engin Günaydın, Evin Esen, Ümit Yesin, Peker Açıkalın ve Volkan Severcan gibi usta isimler de yer almıştır.

Kariyeri boyunca hiçbir seneyi boş geçmeyen Şirinkal, 1998 yılının en iyi yapımlarından birisi olan Gemide filmi kadrosunda da yer almıştır. Filmde başrol oyuncuları içerisinde yer alan Şirinkal, aynı zamanda Erkan Can, Haldun Boysan, Yıldıray Şahinler ve Naci Taşdöğen gibi usta isimler ile birlikte oynama şansına erişmiştir. Türk sinema tarihinin mutlaka izlenmesi gereken filmleri arasına girmiş ve birçok ödül almıştır.

1999 yılında Yılan Hikayesi dizisinin oyuncuları içerisinde de yer alan ve önemli bir bölümünde yer alan Şirinkal, dizide aynı zamanda Meltem Cumbul, Mehmet Ali Alabora, Ayten Gökçer, Çetin Tekindor ve Emre Kınay gibi mükemmel bir kadro ile oynama şansına erişmiş ve filmografisini çok daha ileri bir noktaya taşıma şansına erişmiştir.

2003 yılının en iyi dizi yapımlarından birisi olan ve izlenme rekorları kıran Bir İstanbul Masalı dizisi kadrosunda da kendisine yer bulmuştur. Dizide yine her zaman olduğu gibi Mehmet Aslantuğ, Ahu Türkpençe, Ozan Güven, Ayten Gürzap, Çetin Tekindor, Alten Erkekli, Vahide Gördüm, İsmail Hacıoğlu gibi usta isimler ile yer almıştır.

Son olarak 2010 yılında Çağan Irmak imzalı projelerden birisi olan Prensesin Uykusu filmi kadrosunda yer almıştır ve o günden sonra günümüz projelerine kadar uzunca bir ara vermiştir. 2016 yapımı olan Fox TV ekranlarında yayınlanan Rüzgarın Kalbi dizisi kadrosuna dahil olarak televizyon ekranlarına çok uzun bir süreden sonra tekrardan dönmüştür. Dizide aynı zamanda Burak Serdar Şanal, Deniz Baysal, Başak Daşman, Batuhan Begimgil, Cezmi Baskın, Ahmet Saraçooğlu ve Mehmetcan Mincinozlu gibi isimler de yer almaktadır.

Funda Nereida Şirinkal Foto Galeri

Yer Aldığı Diziler

 • Rüzgarın Kalbi - 2016 - Neriman
 • Acil Servis - 2015 - Pembe
 • Bitmeyen Şarkı - 2010
 • Pars Narkoterör - 2008 - Nazan Baturay
 • Kabuslar Evi - 2006
 • Bir İstanbul Masalı - 2003 - Nazlı Yenice
 • Yalan Dünya - 2000
 • Akasya Pasajı - 2000
 • Umut Yolcuları - 1999
 • Çiçeği Büyütmek - 1998
 • Tatlı Kaçıklar - 1996
 • Çiçek Taksi - 1995
 • Sahte Dünyalar - 1995
 • Gizli Aşk - 1995 - Nur
 • Rüstem'in Gazinosu - 1993
 • Yağmur Beklerken - 1992

Benzer Biyografiler

Ebru Aykaç Kiminle Evli?
Ebru Aykaç
Oyuncu
Cezmi Baskın Nereli?
Cezmi Baskın
Oyuncu
Deniz Baysal (Rüzgarın Kalbi Zeynep) Vikipedi
Deniz Baysal
Oyuncu
Ahmet Saraçoğlu
Ahmet Saraçoğlu
Oyuncu
Mehmetcan Mincinozlu (Rüzgarın Kalbi Tekin) Boyu Kaç cm?
Mehmetcan Mincinozlu
Oyuncu
Burak Serdar Şanal Kimdir?
Burak Serdar Şanal
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir