Fikret Bila Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 01.03.2017 16:07

Fikret Bila Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Fikret Bila
Nereli
:
Zonguldak
Yaşı
:
59 (1958 doğumlu)
Eğitimi
:
Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Meslek
:
Gazeteci

Fikret Bila Kimdir ?

1958 yılında Zonguldak şehrinde dünyaya gelen gazeteci ve köşe yazarı Fikret Bila, Gazi Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2011 yılında kanserden yaşamını yitiren gazeteci Hikmet Bila'nın kardeşi olan Fikret Bila gazetecilik kariyerine 1977 yılında Yankı Dergisi'nde başlamıştır. 

Kariyeri

Fikret Bila'nın gazetecilik kariyeri 1977 yılında Yankı Dergisi'nde başlamıştır. Burada çalıştıktan sonra bir süre gazeteciliğe ara veren Fikret Bila 1986 yılında Nokta Dergisi'ne geçmiş ve burada kariyerine devam etmiştir. 

Fikret Bila 1987 yılında da Milliyet Gazetesi'ne geçiş yapmış ve Milliyet Gazetesi Ankara Bürosu'nda çalışmaya başlamıştır. Basın ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından 1989 yılında kendisine verilen burs sayesinde Amerika'ya gitme fırsatı yakalayan gazeteci Fikret Bila burada mesleki kurslara katılmıştır. Amerika'dan döndükten sonra Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi ve aynı gazetede köşe yazarı olarak görev yapmıştır. Sonrasında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak uzun yıllar görev yapan Fikret Bila 2016 yılında bu görevinden istifa etmiştir. 

Fikret Bila bir dönem televizyonculuk ile de ilgilenmiş ve CNN Türk kanalında Ankara Kulisi adlı bir program sunmuştur.

Akademik Kariyeri

Gazeteci Fikret Bila çeşitli üniversitelerin iletişim fakültelerinde uzun yıllar gazetecilik dersleri de vermiştir. Ankara ve Gazi Üniversitelerinin İletişim Fakültelerinde ayrıca Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfında görev yapmış olan Fikret Bila, bu kurumlarda araştırmacı gazetecilik derslerine girmiştir. 

Trafik Kazası Sonucu Sol Gözünü Kaybetti

Fikret Bila 1998 yılında dönemin başbakanı olan Mesut Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu konvoyda, Makedonya gezisinden dönerken geçirdikleri trafik kazası sonucu ağır yaralanmış ve sol gözünü kaybetmiştir. 

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oldu

Fikret Bila 2017 yılında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Sedat Ergin'in yerine Hürriyet Gazetesi'ne yeni genel yayın yöneteni olarak atanmıştır. 

Fikret Bila Hakkında

  • Fikret Bila 2017 yılında Sedat Ergin'in yerine Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve gelmiştir.
  • 1987 yılından 2016 yılına kadar Milliyet Gazetesi'nde görev yapmıştır.
  • Bir dönem CNN Türk kanalında Ankara Kulisi adında bir program sunmuştur.
Benzer Biyografi Yazıları
ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)