İlgini çekebilir

Gizem Karaca kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 13.03.2017 12:42

Fatma Betül Sayan Kaya Foto Galeri

Fatma Betül Sayan Kaya Biyografi

Fatma Betül Sayan Kaya Biyografi

Fatma Betül Sayan Kaya, 31 Ocak 1981 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren eğitime son derece eğilimli olan ve kendisini sürekli geliştirme amacı içerisinde olan Kaya, hedefleri doğrultusunda da emin adımlar ile birlikte ilerledi ve ihtisas hayatını sürekli başarılar ile devam ettirme yoluna gitti.

Fatma Betül Sayan Kaya, ilk olarak lise eğitiminin hemen ardından Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü %100 burslu şekilde okudu ve buradan şeref derecesi ile mezun olarak ilk üniversite diplomasını çok ciddi bir başarı ile alma yoluna gitti. Ancak kendisi doktorluğa son derece meyilli bir isim olarak dikkat çekiyordu.

Zaman içerisinde New York Üniversitesi bünyesinde meme kanseri hastalığının termal olarak görüntülenmesi yolunda araştırma ekibi içerisinde yer aldı ve master çalışmasını tamamladı. Sonraki süreçte ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bölümünden yine başarılı bir şekilde mezun olarak doktor oldu.

ZAMAN İÇERİSİNDE SİYASİ HAYATINA AKP İLE ATILDI

Eğitim hayatındaki muazzam başarısı ile adından ciddi anlamda söz ettiren ve siyasi anlamdaki görüşleri ile AK Parti Hükümeti'nin yaptıklarının çok ciddi şekilde örtüşmesinin ardından kendisinin siyasete atılması gibi bir gereklilik durduğu ortaya çıktı. Nitekim zaman kaybetmeden bu anlamda girişimlerine çok hızlı bir şekilde başladı ve AKP yönetiminde yer alabilmek adına başvurularda bulundu.

2009 yılı itibari ile 5. Olağan Kongre esnasında Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilerek siyasi hayatına ilk ciddi girişi bu adım ile birlikte yaptı. Zaman içerisinde parti içerisindeki çalışmaları ile birlikte çok ciddi anlamda ön plana çıktı ve kendisini herkesin tanımasını da sağladı.

2009 – 2012 yılları arasında ise dönemin AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olarak görev yaptı. Bu süreç içerisinde de yine insanların tanıdığı isimlerden birisi olarak dikkat çekti. Nitekim 2012 yılı içerisinde yapılan yeni kongre ile birlikte yeniden İstanbul İl Yönetim Kurulu üyelerinden birisi olarak seçildi. Aynı zamanda sosyal medya yapılanmasının temellerini atan isimlerden birisi olarak da adından söz ettirdi.

MİLLETVEKİLLİĞİ DERECESİNE YÜKSELDİ

2009 yılından itibaren AK Parti kollarının hemen hemen tamamında kendisini başarılı bir şekilde gösteren ve attığı adımlar ile birlikte ön plana çıkmayı başaran Fatma Betül Sayan Kaya, Kasım 2015 tarihi itibari ile farklı bir göreve atandı. Türkiye genel seçimleri esnasında AK Parti Hükümeti'nin gelmesi ile birlikte İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olmayı başardı ve sonrasında meclise milletvekili olarak girdi.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI GÖREVİNE GETİRİLDİ

Ahmet Davutoğlu hükümetinde meclise girerek milletvekili olmayı başaran Fatma Betül Sayan Kaya, Davutoğlu’nun istifasının ardından göreve yeni başbakan Binali Yıldırım isminin gelmesi ile birlikte yeniden kurulacak bir hükümet sürecinin içerisinde de aktif bir şekilde yer alarak yine ön plana çıkan isimlerden birisi olarak dikkat çekti.

24 Mayıs 2016 tarihi itibari ile yeniden kurulan hükümet ile birlikte Binali Yıldırım tarafından 65. Türkiye Hükümeti kadrosu içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak atandı ve o günden bu yana bu görevi başarılı bir şekilde yürütmektedir.

HOLLANDA İLE YAŞANAN DİPLOMATİK KRİZDE BAŞROLDE YER ALDI

11 Mart 2017 tarihi itibari ile Türkiye’nin Anayasa değişikliği referandumuna yönelik olarak yurtdışındaki vatandaşlarımız ile yapılan görüşme etkinlikleri için Hollanda’ya giden Fatma Betül Sayan Kaya, bu süreç içerisinde Hollanda Başkonsolosluğuna girişinin engellenmesi ve karakolda tutulması nedeni ile iki ülkedeki diplomatik ilişkilerin bozulmasına şahit olan öncelikli isimlerden birisi olmuştur.

Fatma Betül Sayan Kaya, bu sürecin sonuna kadar bekledikten sonra polis eskortları eşliğinde Almanya’ya sınır dışı edilmiştir.

Fatma Betül Sayan Kaya Kişisel Bilgiler

Fatma Betül Sayan Kaya Kaç Yaşında?Fatma Betül Sayan Kaya, 31 Ocak 1981 doğumludur ve 36 yaşındadır.
Fatma Betül Sayan Kaya Nereli?Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul doğumludur.
Fatma Betül Sayan Kaya Mesleği Nedir?Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı görevini yürütmektedir.
Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kimdir?Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı görevini Fatma Betül Sayan Kaya yürütmektedir.

Fatma Betül Sayan Kaya Hakkında

  • Fatma Betül Sayan Kaya, başarılı eğitim hayatı ile birlikte mühendis, doktor ve siyasetçi olarak hayatını devam etmektedir. Kendisi, 65. Türkiye Hükümeti tarafından seçilmiş olan hali hazırdaki Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı görevini yürütmektedir.

Benzer Biyografi Yazıları

Hasan Angı Kimdir?
Hasan Angı
Siyasetçi
Adolf Hitler
Adolf Hitler
Siyasetçi
Kenan İpek
Kenan İpek
Siyasetçi
Ali Haydar Fırat
Ali Haydar Fırat
Siyasetçi
İdris Baluken
İdris Baluken
Siyasetçi
Eren Erdem
Eren Erdem
Siyasetçi

Siyasetçi, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir