İlgini çekebilir

Hayal Köseoğlu kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 27.01.2018 01:38
Fatih Akın Kimdir?

Fatih Akın Kimdir ?

Fatih Akın Biyografisi

 

Fatih Akın kimdir? 25.08.1973 yılında Almanya'nın Hamburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Aslen Karadenizlidir. Trabzon'un Sürmele ilçesindendir. 80'li yıllarda Avrupa ülkelerinde popüler olan video sistemleri ile sürekli filmler izleyen yapımcı 7 yaşında sinema hayatına atılmıştır. Eğitim hayatına 21 yaşında iken 1994 yılında Hamburg Devlet güzel sanatlar akademisinde başlamış ve çok başarılı bir öğrencilik hayatı sürdürmüştür. Görsel iletişim bölümünden 6 yılsonunda yani 2000 yılında mezun olmuştur. Eğitimi devam ederken çalışmaya da başlayarak para kazanmıştır. Çalıştığı iş sevdiği ve bölümünü de okuduğu eğitimi ile bağdaşan bir işti. Fatih Akın Wüste film şirketi ile anlaşarak hem para hem tecrübe kazanmıştır. 

Fatih Akın Başarılı Meslek Hayatı Ve Filmleri

İlk kısa filmini eğitimine başladıktan bir yıl sonra yani 1995 yılında çekmiştir. Filmin adı sensindir ve bu film ile Hamburg'ta uluslararası film festivalinde ödül almıştır. Ödüllere ve başarılarına eğitim hayatının ilk yıllarında başlaması ve kariyerinde hızlı adımlarla ilerlemesi bu günlere gelmesini sağlamıştır. 1996 yılında ikinci kısa filmini çekmiştir. Bu filmin adı ise yine birçok ödül kazanan Getürk'tür. Bu filmde hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak rol aldı. İki yıl arka arkaya kısa filmler çektikten sonra 1998 yılında uzun metraj film çekmiştir. Bu uzun filmin adı ise kısa ve acısızdır. Bu filmleri ile birçok ödül aldı. Eğitim hayatı boyunca çektiği kısa ve uzun metrajlı sinema filmleri dışında 3 yıl süren bir televizyon dizisi olan doppelter einsatz'da rol alarak oyunculuk hayatına da başlamış oldu. Gayet başarılı bir oyunculuğu oldu. 2000 yılında Hamburg devlet güzel sanatlar akademisi görsel sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl hemen başrollerinde ünlü oyuncuların rol aldığı uzun metrajlı filmi Temmuzda'yı çekti. Bu filmi romantik komediydi.

 Genç yönetmen yine ödülden ödüle koştu. Temmuzda filminin içeriği aşk yaşayan iki Alman gencin İstanbul-Almanya arasındaki yolda geçmektedir. Maceralı, aşkı konu alan Fatih Akın farkı ile çok başarılı ve farklı ülkelerde de izlenmiştir. 2011 yılında da belgesel çekerek farklı bir tarzı konu alan Akın geniş yelpazeye sahiptir. 2002 yılında büyük bütçeler harcayarak çektiği iddialı filminin adı Solino'dur. Bu filmin konusu da İtalyan bir ailenin hayatını işlemektedir.

En iyi yönetmen ve en iyi senaryo ödülünü hak etmiştir. 2005 yılında Kebab Connection filminde ortak çalışmalara katılmıştır. Aynı yıl yine İstanbul Hatırası adlı İstanbul'un kültürünü yansıtan müzikal içeren belgesel çekerek hem İstanbul'u tanıtmış hem de kariyerinde belgesellerle ilerlemeye devam etmiştir. Fatih Akın 2005 yılında Cannes film festivalinde jüri üyeliği yapmış, yaşamın kıyısında filmi 2007 yılında Türkiye'de gösterime sunulmuştur.

Fatih Akın Foto Galeri

Yeni Filmi

Benzer Biyografiler

Avinash Sachdev
Avinash Sachdev
Yönetmen
Mert Baykal Kimdir?
Mert Baykal
Yönetmen
Sinan Çetin
Sinan Çetin
Yönetmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir