İlgini çekebilir

İbrahim Çelikkol kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 15.01.2017 16:17
Fahriye Evcen Kimdir?

Fahriye Evcen Kimdir ?

Fahriye Evcen Biyografisi

Reyting rekorları kıran ‘’Yaprak Dökümü’’ dizisi ile yıldızı parlayan Fahriye Evcen, baş rollerini birlikte paylaştıkları Burak Özçivit ile ‘’Çalıkuşu’’ dizindeki performansları, her iki oyuncunun da kariyerlerinde sıçrama noktası olarak görülmektedir. Fahriye Evcen kimdir sorusuna detaylı cevabı biyografisi içinde bulacaksınız. 

Almanya’nın Solingen kentinde 4 Haziran 1986 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Selanik göçmeni, annesi ise Çerkez olan aktris Fahriye Evcen, isimleri Ayşen, Neşe ve Demet olan üç ablası ile önce Samsunda, sonra Almanya’da çocukluklarını geçirmiştir. Çocukluk dönemlerinin Almanya süreci zorluklar içinde yaşanmış ve yokluğun acı tarafını henüz çok genç yaşlarında görmüştür.

Ünlü oyuncu Üniversite yıllarında Sosyoloji Bölümü okuduğu Almanya’dan, Türkiye’ye geldiği bir ziyaretinde, TV’de yayınlanan bir programa katıldı. Program sonunda kendisine dizi teklifi gelen oyuncu, bu teklifi değerlendirerek annesi ile İstanbul’a taşındı. İstanbul’da dizi hazırlıkları yapan genç aktris, 2005 yılında ‘’Asla Unutma’’ adlı dizide rol alarak hayatının ilk TV oyunculuk deneyimini yaşamış oldu. Daha sonrasında yeni bir dizi projesi olan ‘’Hasret’’ ile Songül karakterini canlandırdı. 

Oynadığı her iki dizide, oyunculuğu dikkat çekici olsa da Fahriye Evcen, en iyi çıkışını ‘’Yaprak Dökümü’’ dizisinde canlandırdığı Necla karakteri ile elde etti ve ardından ‘’Çalıkuşu’’ dizi ile zirveye doğru hızlı adımlarla çıkışını sürdürdü.

Sosyoloji bölümü için Almanya’daki okula dönmedi ve dizi tekliflerinin yoğunluğunu göz önünde bulundurarak, öğrenimi için İstanbul Boğaziçi Üniversitesinde Tarih Bölümü tercih etti. Fahriye Evcen, İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerine hakim kültürlü bir oyuncu olarak daha emin adımlar ile TV dünyasında yer almaya devam etti.

Burak Özçivit, Selim Bayraktar ve Yavuz Bingöl ile birlikte rol aldıkları, 23 Ocak 2015 tarihinde vizyona giren ‘’Aşk Sana Benzer’’ sinema filmi ile beyaz perdedeki yerini güçlendirdi. Dizi ve sinema çekimlerinde yakınlaştıkları Burak Özçivit ile birlikteliklerin halen devam etmektedir. İkilinin aşkları birçok magazin basınında geniş yer bulmaktadır.

Yeni film ve dizi çekim hazırlıkları henüz gündeminde olmayan ünlü oyuncu Fahriye Evcen, Koton firmasının reklam yüzü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Koton firması ve Fahriye Evcen için ilklerin yaşandığı bu çekimlerde firma marka yüzü için ilk tercihini Fahriye Evcen ile yaparken, ünlü aktristin de ilk reklam filmi çekimi olmaktadır.

Reklam filminin ön gösterimi yakın süreçte gerçekleşen toplantı ile sunuldu ve alınan olumlu görüşlerle yayına girmesine karar verildi. Eylül ayı içinde yayına giren Koton’un yeni reklam filmi Fahriye Evcen’in şıklığı ve Barış Manço’nun sevilen şarkısı ‘’Kara Sevda’’ ile büyük bir beğeni ile karşılandı. Şarkının bu yeni versiyonunu ilk kez dinleyen Fahriye Evcen hayranları, hem etkilendiklerini hem de ünlü oyuncunun bu çekim başarısını kutladıklarını sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları ile dile getirmişlerdir.

Ölene Kadar Dizisi ile Ekrana Döndü

Fahriye Evcen uzun süren ekran suskunluğunu ATV ekranında yayınlanmaya başlayan Ölene Kadar Dizisi ile bozdu.

Ölene Kadar dizisinde Engin Akyürek ile birlikte baş rolü paylaşan Fahriye Evcen bu dizide Engin Akyürek'in canlandırdığı Dağhan karakterini, hapisten kurtarmaya çalışan Avukat Selvi karakterine hayat veriyor. 

Fahriye Evcen Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

 • 2017 - Ölene Kadar
 • 2015 - Aşk Sana Benzer (Sinema Filmi)
 • 2014 - Kurt Seyit ve Şura
 • 2013 - Çalıkuşu
 • 2012 - Veda
 • 2012 - Evim Sensin (Sinema Filmi)
 • 2011 - Yalancı Bahar
 • 2008 - Aşk Tutulması (Sinema Filmi)
 • 2007 - Cennet (Sinema Filmi)
 • 2006 - Hasret
 • 2006 - Yaprak Dökümü
 • 2005 - Asla Unutma

Benzer Biyografiler

Müjgan Ferhan Şensoy
Müjgan Ferhan Şensoy
Oyuncu
Ebru Helvacıoğlu Kimdir?
Ebru Helvacıoğlu
Oyuncu
Merve Sevi
Merve Sevi
Oyuncu
Gizem Kala
Gizem Kala
Oyuncu
Ege Kökenli
Ege Kökenli
Oyuncu
Çağlar Ertuğrul
Çağlar Ertuğrul
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir