İlgini çekebilir

Su Burcu Yazgı Coşkun kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 01.12.2015 16:18

Engin Benli Foto Galeri

Engin Benli (Poyraz Karayel Zafer) Evli Mi?
Engin Benli (Poyraz Karayel Zafer) Evli Mi?

Edinilen bilgilere göre Engin Benli evli değildir.

Engin Benli Kimdir?

Engin Benli, 23 Şubat 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren tiyatroya merak salan ve ilkokul yıllarında da birçok farklı tiyatro oyununda yer alan Benli, başarılı eğitim hayatını da bunun üstüne şekillendirmek istemiştir. İzmir’de liseyi bitirene kadar başarılı bir süreç geçirmiştir.

Sonrasında ise oyunculuk hayallerini gerçekleştirebilmek için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı. 1995 yılında bu bölümü başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise profesyonel kariyerine başlamak için kısa bir zaman dilimi içerisinde somut adımlar atma yoluna gitti.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

Kariyerinin ilk yıllarında Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosunda yer almaya başladı. Burada birkaç farklı oyunda küçük roller alarak kendisini geliştirme fırsatına sahip olan Engin Benli, sonrasında ise Bursa Devlet Tiyatrosu kadrosuna stajyer sanatçı olarak dahil olmuş ve burada 2 sene boyunca görevini icra etmiştir.

1997 yılında İzmir Şehir Tiyatrosu kadrosuna dahil olan usta isim, o zamandan beri buradaki görevini icra etmeye devam ediyor. Kariyerini özellikle tiyatroya adayan isimlerden birisi olan Engin Benli, tiyatro kariyeri boyunca tam 27 ayrı tiyatro oyununda sahneye çıkmıştır ve bu anlamda en kariyerli isimlerden birisi olarak da dikkatleri çeker.

Televizyon ekranlarındaki ilk projesine ise 2006 yılında Polis filmi ile çıkmıştır. Burada çok önemli bir rol almasa da beyazperdeye ilk defa çıkan Benli, ustalar ile dolu bir oyuncu kadrosu ile deneyim edinmiştir. Haluk Bilginer, Özgü Namal, Ragıp Savaş ve Sermiyan Midyat bu isimlerden sadece birkaçı olarak dikkat çekmiştir.

2008 yılında ise Çağan Irmak imzalı projelerden birisi olan dikkat çeken Ulak filmi kadrosunda yer almıştır. Filmde kendisi ile birlikte usta isimler Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler, Melis Birkan ve Cemal Hünal gibi isimlerde yer aldı. Gişede de başarılı bir film olarak dikkatleri üzerine çekti.

KARİYERİNİN GELİŞME YILLARI

Yavaş yavaş tanınmaya başlayan ve büyük projeler içerisinde yer alan Engin Benli, Arka Sokaklar dizisi kadrosunda da birkaç bölüm konuk oyuncu olarak yer almış ve adından söz ettirmiştir. Polisiye dizi performansı ile gerçek anlamda fark yaratmayı başarmıştır.

Tüm Türkiye’nin Engin Benli ismini ilk olarak tanıdığı proje ise Kanıt dizisi olmuştur. Bu dizide sergilediği performans ile dikkat çeken Benli ile birlikte başrolde Sevil Atasoy ve Deniz Celiloğlu yer almıştır.

Sonrasında 2015 yılında günümüz televizyon dizileri içerisinde en sevilenlerden birisi olan Poyraz Karayel dizisi kadrosunda yer almış ve Zafer karakterine hayat vermiştir. Dizi hali hazırda en çok izlenen projelerden birisi iken İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu, Musa Uzunlar ve İlker Aksum gibi isimler yer almaktadır.

2016 yılında Star TV ekranlarında büyük umutlar ile başlayan Göç Zamanı dizisinde yardımcı oyunculardan birisi olarak yer almıştır. Vahide Perçin, Talat Bulut, Cansu Tosun gibi isimlerin yer aldığı bu proje çok tutmamış ve yayından kaldırılmıştır.

GÜNCEL PROJESİ

Engin Benli, 2016 yılı itibari ile Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi kadrosunda yer almaya başlamıştır ve Sinan Paşa karakterine hayat vermektedir. Günümüzün en büyük dizi yapımlarından birisi olan bu projede aynı zamanda Nurgül Yeşilçay, Aslı Tandoğan, Caner Cindoruk, Farah Zeynep Abdullah ve Ece Çeşmioğlu gibi isimlerde yer almaktadır.

Engin Benli ekranların en çok izlenen ''Savaşçı'' adlı diziye katıldı ve Savaşçı dizisinde ''Kuzgun'' karakterini canlandıracak.

Engin Benli Kişisel Bilgiler

Poyraz Karayel Zafer Kimdir?Poyraz Karayel dizisinde Zafer karakterini canlandıran oyuncu Engin Benli'dir.
Engin Benli Kaç Yaşında?Engin Benli 23.01.1970 doğumlu ve 45 yaşındadır.
Engin Benli'nin Boyu Kaç?Engin Benli 1.85 cm'dir.
Engin Benli Evli Mi?Edinilen bilgilere göre Engin Benli evli değildir.

Rol Aldığı Projeler

 • Savaşçı - 2018
 • Muhteşem Yüzyıl Kösem - 2016
 • Göç Zamanı - 2016
 • Poyraz Karayel - 2015
 • Son Mektup - 2014
 • Gölgedekiler - 2014
 • Kanıt - 2010
 • Arka Sokaklar - 2009
 • Gazi - 2008
 • Büyük Buluşma - 2007
 • Ulak - 2007
 • Polis (film) - 2006

Benzer Biyografi Yazıları

Murat Daltaban Kimdir?
Murat Daltaban
Oyuncu
Erkan Kolçak Köstendil Kimdir?
Erkan Kolçak Köstendil
Oyuncu
Hare Surel Kimdir?
Hare Surel
Oyuncu
Şebnem Hassanisoughi Kimdir?
Şebnem Hassanisoughi
Oyuncu
Cenk Acarlar Kimdir?
Cenk Acarlar
Oyuncu
İdil Fırat Kimdir?
İdil Fırat
Oyuncu

Göç Zamanı, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Poyraz Karayel, Savaşçı, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir