İlgini çekebilir

İrem Derici kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 31.01.2018 05:06
Engin benli Kimdir ?

Engin Benli Kimdir ?

Engin Benli Biyografisi

Engin Benli Kimdir?

Engin Benli, 23 Şubat 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren tiyatroya merak salan ve ilkokul yıllarında da birçok farklı tiyatro oyununda yer alan Benli, başarılı eğitim hayatını da bunun üstüne şekillendirmek istemiştir. İzmir’de liseyi bitirene kadar başarılı bir süreç geçirmiştir.

Sonrasında ise oyunculuk hayallerini gerçekleştirebilmek için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı. 1995 yılında bu bölümü başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise profesyonel kariyerine başlamak için kısa bir zaman dilimi içerisinde somut adımlar atma yoluna gitti.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

Kariyerinin ilk yıllarında Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosunda yer almaya başladı. Burada birkaç farklı oyunda küçük roller alarak kendisini geliştirme fırsatına sahip olan Engin Benli, sonrasında ise Bursa Devlet Tiyatrosu kadrosuna stajyer sanatçı olarak dahil olmuş ve burada 2 sene boyunca görevini icra etmiştir.

1997 yılında İzmir Şehir Tiyatrosu kadrosuna dahil olan usta isim, o zamandan beri buradaki görevini icra etmeye devam ediyor. Kariyerini özellikle tiyatroya adayan isimlerden birisi olan Engin Benli, tiyatro kariyeri boyunca tam 27 ayrı tiyatro oyununda sahneye çıkmıştır ve bu anlamda en kariyerli isimlerden birisi olarak da dikkatleri çeker.

Televizyon ekranlarındaki ilk projesine ise 2006 yılında Polis filmi ile çıkmıştır. Burada çok önemli bir rol almasa da beyazperdeye ilk defa çıkan Benli, ustalar ile dolu bir oyuncu kadrosu ile deneyim edinmiştir. Haluk Bilginer, Özgü Namal, Ragıp Savaş ve Sermiyan Midyat bu isimlerden sadece birkaçı olarak dikkat çekmiştir.

2008 yılında ise Çağan Irmak imzalı projelerden birisi olan dikkat çeken Ulak filmi kadrosunda yer almıştır. Filmde kendisi ile birlikte usta isimler Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler, Melis Birkan ve Cemal Hünal gibi isimlerde yer aldı. Gişede de başarılı bir film olarak dikkatleri üzerine çekti.

KARİYERİNİN GELİŞME YILLARI

Yavaş yavaş tanınmaya başlayan ve büyük projeler içerisinde yer alan Engin Benli, Arka Sokaklar dizisi kadrosunda da birkaç bölüm konuk oyuncu olarak yer almış ve adından söz ettirmiştir. Polisiye dizi performansı ile gerçek anlamda fark yaratmayı başarmıştır.

Tüm Türkiye’nin Engin Benli ismini ilk olarak tanıdığı proje ise Kanıt dizisi olmuştur. Bu dizide sergilediği performans ile dikkat çeken Benli ile birlikte başrolde Sevil Atasoy ve Deniz Celiloğlu yer almıştır.

Sonrasında 2015 yılında günümüz televizyon dizileri içerisinde en sevilenlerden birisi olan Poyraz Karayel dizisi kadrosunda yer almış ve Zafer karakterine hayat vermiştir. Dizi hali hazırda en çok izlenen projelerden birisi iken İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu, Musa Uzunlar ve İlker Aksum gibi isimler yer almaktadır.

2016 yılında Star TV ekranlarında büyük umutlar ile başlayan Göç Zamanı dizisinde yardımcı oyunculardan birisi olarak yer almıştır. Vahide Perçin, Talat Bulut, Cansu Tosun gibi isimlerin yer aldığı bu proje çok tutmamış ve yayından kaldırılmıştır.

GÜNCEL PROJESİ

Engin Benli, 2016 yılı itibari ile Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi kadrosunda yer almaya başlamıştır ve Sinan Paşa karakterine hayat vermektedir. Günümüzün en büyük dizi yapımlarından birisi olan bu projede aynı zamanda Nurgül Yeşilçay, Aslı Tandoğan, Caner Cindoruk, Farah Zeynep Abdullah ve Ece Çeşmioğlu gibi isimlerde yer almaktadır.

Engin Benli ekranların en çok izlenen ''Savaşçı'' adlı diziye katıldı ve Savaşçı dizisinde ''Kuzgun'' karakterini canlandıracak.

Engin Benli Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Azra Akın Kimdir?
Azra Akın
Oyuncu
Mustafa Alabora Kimdir?
Mustafa Alabora
Oyuncu
Mustafa Üstündağ Kimdir?
Mustafa Üstündağ
Oyuncu
Nurana Bagieva Kimdir?
Nurana Bagieva
Oyuncu
Fırat Çelik Kimdir?
Fırat Çelik
Oyuncu
Uğur Biçer
Uğur Biçer
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir