İlgini çekebilir

Semra Karabaş kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 04.07.2017 13:30
Emre Uslu Kimdir?

Emre Uslu Kimdir ?

Emre Uslu Biyografisi

Son zamanlarda FETÖ’den adı anılan Emre Uslu kimdir? Asıl adı Emrullah Uslu’dur. Doğu kökenli olup babasının adı Cuma Uslu olmaktadır. İlk olarak Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi’nde okurken ekonomik sebeplerden dolayı Polis Akademisi sınavlarına girdi.

Emre Uslu bu sınavları kazanarak mezun oldu. Mezuniyetinden sonra komiser yardımcısı olarak mesleğine devam etti. Ayrıca ilk işi olan iletişim alanında da master yapmaya başladı. 1997 senesinde Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Daire Başkanlığında çalışmaya başladı. Bu sırada da Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünde master yaptı.  Burada kod adı Yeşil olan Mahmut Yıldırım’ın Güneydoğu’da yapmış olduğu faaliyetleri ve medyaya sunumu ile ilgili master tezini tamamladı.

Kanada’nın Toronto kendine 2000 senesinde dil eğitimi almak için taşındı. Yaklaşık olarak bir sene burada kalarak Kanada Polisi üzerinde gözlemler yapmıştır. Emre Uslu, New York’ta yer alan Amerika’nın Adli Bilimler alanında en üst sırada bulunan okulu John Jay Colege of Criminal Justice’de bir master eğitimi daha aldı. Bunun yanı sıra The Center on Terrorism içerisinde Uluslararası Terör alanında birtakım eğitim faaliyetleri aldı. Burada bir sene bulunduktan sonra birbirinden önemli akademisyenler ile ortak çalışmalar yürüttü.

Emre Uslu Kimdir?

Ortadoğu çalışması ile ilgili Amerika’nın en önde gelen üniversitelerinden olan, Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesinde Orta Doğu Çalışmaları yaptı. Bu çalışmalar üzerine doktora yaparak üniversitenin vermiş olduğu burs ile üniversiteyi başarılı bir şekilde tamamladı. Emre Uslu buradaki eğitimlerini tamamladıktan sonra 2009 senesinde Türkiye’ye tekrar döndüğünde tayini Bingöl’e çıktı. Burada da bir müddet çalıştıktan sonra görevinden istifa ederek üniversiteye geçiş yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birtakım üniversitelerde farklı farklı alanlarda lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler vermektedir. Today’s Zaman ve Taraf Gazetesi’nde köşe yazarı olarak çalışmaları bulunmaktadır. Türkiye’de de MİT, polis, asker, Kürt sorunu ve terör gibi konularda farklı çalışmaları bulunmaktadır.

İsmi Fetullahçı Terör Örgütü’nde anılan Emre Uslu uluslararası olarak aranmaktadır. 28 Ekim 2015 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı aracılığı ile yayınlanmakta olan ve en çok aranan teröristler listesinde yer almaktadır.

Bu listede mavi kategoride bulunan Uslu’nun yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 1.5 milyon TL ye kadar ödül verileceği resmi makamlarca açıklandı. Şu anda Taraf gazetesinde Açılım isimli köşede köşe yazarlığı görevini devam ettirdiği gibi sosyal medyada da aktif bir rol üstlenmektedir. Kendisi hakkında yakalama kararı çıkmasına rağmen halen yurt dışında bulunmakta ve halen aranmaktadır. FETÖ ye üye olmak suçundan arandığından ötürü de şu ada Emre Uslu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamına devam ettirmektedir.

Emre Uslu Foto Galeri

Emre Uslu Hakkında

  • Aslen Doğu Kökenli Gazeteci ve Yazardır.
  • Eski Emniyet Amiridir.
  • Temmuz 2016 Darbe Kalkışmasında Adı Geçen İsimlerden Biridir.
  • Fetö Yanlısı Olması Haberleri ile Gündeme Gelmiştir.
  • Yurt Dışında İkamet Etmektedir.

Benzer Biyografiler

İlnur Çevik
İlnur Çevik
Gazeteci
Ömür Varol
Ömür Varol
Gazeteci
Canan Danyıldız
Canan Danyıldız
Gazeteci
Deniz Satar Kimdir?
Deniz Satar
Gazeteci Sunucu
Emin Çapa Kimdir?
Emin Çapa
Gazeteci
Mehmet Baransu Kimdir?
Mehmet Baransu
Gazeteci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir