İlgini çekebilir

Oktay Çubuk kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 12:10
Demet Akbağ

Demet Akbağ Kimdir ?

Demet Akbağ Biyografisi

Demet Akbağ 1959 yılında Denizli'de dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası Demet Akbağ 13 yaşında iken ayrılınca, İstanbul'a gelmiştir. Burada eğitim hayatını devam ettiren Demet Akbağ, 4 yıl boyunca eğitim gördüğü  İstanbul Belediye Konservatuvarı'ndan mezun olmuştur.

Kariyerinin İlk Yılları

Ünlü oyuncu Demet Akbağ, okuldan mezun olduktan sonra çeşitli tiyatrolarda amatör olarak oyunculuk yapmaya başlamıştır. Bunlardan ilki Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan çiftinin kurmuş olduğu tiyatrodur. Devamında ise Kent Oyuncuları Tiyatro Topluluğu, Dormen Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare gibi topluluklarda profesyonel anlamda oyunculuğa adım atmıştır. 

Bir Demet Tiyatro ile Gelen Yükseliş

Demet Akbağ ünlü komedyen ve oyuncu Yılmaz Erdoğan ile birlikte hazırlayıp rol aldıkları Bir Demet Tiyatro isimli Televizyon Dizisi ile 1990'lı yılların en çok dikkat çeken yapımlarından birine imza atmış oldu. Erdal Tosun, Altan Erkekli, Neslihan Yeldan gibi isimlerin de kadrosunda bulunduğu Bir Demet Tiyatro dizisinden sonra ise BKM'nin kurulması ile kariyerindeki yükselişe burada sergilenen Otogargara, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?, Haybeden Gerçeküstü Aşk gibi oyunlarla devam etti. 

Unutulmaz Demet Akbağ Filmleri 

Demet Akbağ tiyatrodan sonra sinema filmleri ile de adından hakkıyla söz ettirmeyi başarmış bir oyuncu oldu. 1993 yılında kendisine En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü getiren Tersine Dünya isimli filmde rol aldı. Ardından yine Yılmaz Erdoğan ile birlikte rol aldıkları Vizontele adlı sinema filmi ile büyük beğeni topladı. Vizontele filminin devamı olarak çekilen baş rolde Tuba Ünsal'ın da yer aldığı Vizontele Tuuba filmi de sinema severler tarafından büyük ilgi görüp, hafızalara kazınan bir yapım olmayı başardı. 

Demet Akbağ Filmleri arasında en unutulmazlar olan filmler, Ata Demirer ile rol aldıkları Eyvah Eyvah Serisi, senaryosu Sermiyan Midyat tarafından yazılan Hükümet Kadın filmi, Yetkin Dikinciler ile baş rolü paylaştığı Nadide Hayat gibi filmler sayılabilir. 

Demet Akbağ Rol Aldığı Diziler ve TV Şovları

1986 yılında dönemin en sevilen televizyon dizisi olan ve günümüzde de hala hatırlanan Perihan Abla dizisi ile televizyon ekranındaki macerasına başlayan Demet Akbağ, ardından Erdal Özyağcılar, Gülçin Santırcıoğlu, Tolgahan Sayışman, Hande Subaşı gibi isimleri de kadrosunda barındıran Elveda Rumeli adlı dizi ile ekranlarda beğeni topladı. 

2013 yılında yayınlanan ve yine Erdal Özyağcılar ile beraber rol aldıkları Karadeniz dizisi Sevdaluk ile hem şive hem de oyunculuk olarak başarısını bir kez daha kanıtlayan Demet Akbağ, 2016 yılında yayınlanmaya başlayan Demet Akbağ ile Çok Aramızda adlı şaka programı ile ekrana gelmektedir. 

 

Demet Akbağ Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Erdal Özyağcılar
Erdal Özyağcılar
Oyuncu
Ahu Türkpençe
Ahu Türkpençe
Oyuncu
Mahir İpek Kimdir?
Mahir İpek
Oyuncu
Şenol Önsel
Şenol Önsel
Oyuncu
Nihan Büyükağaç Kimdir?
Nihan Büyükağaç
Oyuncu
Salih Kalyon Kimdir?
Salih Kalyon
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir