İlgini çekebilir

Demet Gül kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 12.10.2016 11:49

Çetin Tekindor Foto Galeri

Çetin Tekindor Boyu Kaç?
Çetin Tekindor Boyu Kaç?

1.69 cm

Türk sinemasının ve seslendirme dünyasının günümüzdeki efsane isimlerinden olan Çetin Tekindor, 1 Ocak 1945 tarihinde Sivas şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren başarılı bir eğitim hayatı geçirmiş, kendisini o yaşlardan itibaren oyunculuğa doğru yönlendirmiş ve kendisine bunu gelecek hedefi olarak seçmiştir.

1970 yılında Ankara Devlet Konservatuarı bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmuş ve profesyonel oyunculuk hayatına başlamıştır.

Kariyerine ilk olarak tiyatro alanında başlayan Tekindor, 1970 yılında sahnelenen IV.Murat tiyatro oyunu ile ilk defa sahnelere çıkmıştır. Enteresan ses karakterine sahip olan Tekindor, zaman içerisinde seslendirme sanatçılığına başlamıştır. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı bünyesinde Sahne ve Diksiyon eğitimleri vermiştir.

1984 yılına kadar tiyatro sahnelerinde adından sıklık ile söz ettiren Tekindor, bu süreç içerisinde Romeo ve Juliet, Küçük Esma Sultan, Emin Dire Biri, Yelpaze, Sırça Kümes, Hürrem Sultan ve Güneşin Çocukları gibi döneminin en sevilen tiyatro oyunlarında başarılı bir şekilde yer almıştır.

1987 yılı geldiğinde günümüzde hala evli olduğu Zerrin Tekindor ile hayatını birleştirmiş, on ay sonra yeniden boşanmalarına rağmen tekrar evlenerek 23 Eylül 1989 yılında Hira adında bir bir oğurlları olmuştur.

Televizyon ekranlarına ilk olarak 1983 yılında sahne alan Tekindor, Yücel Çakmaklı tarafından yönetmenliği yapılan Küçük Ağa dizisi ile olmuştur. Başar Sabuncu ve Müjde Ar gibi isimler ile başrol olarak yer aldığı Kaçamak filmi ile ise ilk defa beyazperde karşısında izleyici karşısına çıkmıştır.

Çetin Tekindor’un Türkiye genelinde tanınmasını sağlayan proje ise 1999 yılında televizyon ekranlarında yayınlanan Yılan Hikayesi dizisi ile oldu. Başrollerini Mehmet Ali Alabora, Meltem Cumbul gibi isimlerin oynadığı dizide Kral Sinan karakterine can verdi ve televizyon ekranlarında herkesin tanıdığı bir isim oldu.

Bu süreçten sonra 2000 yılında Tutku Çemberi, 2002 yılında Üzgünüm Leyla ve 2003 yıllarında Çaylak isimli dizilerde yer alan Tekindır, 2003 yılı sonralarına doğru Karşılaşma isimli film ile birlikte yeniden beyazperdeye dönüş yapmıştır. Karşılaşma filmindeki oyunculuğu ile Ankara Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almaya layık görülmüştür.

2003 yılında televizyon ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve döneminin en çok izlenen dizilerinden birisi olan Bir İstanbul Masalı isimli dizide ise Ömer Arhan karakterine hayat vermiştir. Bu dizide ise Mehmet Aslantuğ, Ahu Türkpençe, Ozan Güven, Altan Erkekli, Emre Karayel ve Vahide Gördüm gibi isimler ile yer almıştır.

2004 yılında gişe rekorlarını alt üst etmeyi başaran Çağan Irmak imzası taşıyan Babam ve Oğlum filminde İzmirli Köy Ağası Hüseyin Efendi rolünü canlandırmıştır. Bu filmde Fikret Kuşkan, Tuba Büyüküstün, Ege Tanman, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer, Halit Ergenç ve Erdal Tosun gibi isimler ile yer almıştır. Bu filmden sonra ise 13. ÇASOD Ödülleri ve 27. SİYAD Türk Sineması Ödülleri bünyesinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almıştır.

2005 yılında Ödünç Hayat ve 2006 yılında yine Çağan Irmak imzalı filmlerden birisi olan Kabuslar Evi filmlerinde rol almıştır.

İçerde Dizisi Oyuncular

2016 yılında ise Uluç Bayraktar tarafından yönetmenliği üstlenen İçerde dizisi bünyesinde kötü karakter olan Kebapçı Celal Karabaş karakterine hayat vermektedir. Bu dizide Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Bensu Soral, Damla Colbay, Mustafa Uğurlu, Yıldıray Şahinler ve Rıza Kocaoğlu gibi isimler ile başrol paylaşmaktadır.

Günümüz seslendirme sektörünün efsane isimlerinden birisidir ve üniversitede eğitim vermeye devam etmektedir.

Kanal D ekranlarında yayınlanan ''Mehmet: Bir Cihan Fatihi'' adlı dizide Çandarlı Halil Paşa karakterini canlandırmıştır.

Çetin Tekindor Kişisel Bilgiler

Çetin Tekindor Boyu Kaç cm?1.69 cm
Çetin Tekindor Kaç Yaşında?1945 doğumludur. 71 yaşında.
Çetin Tekindor Eşi Kimdir?Zerrin Tekindor, Çetin Tekindor'un eski eşidir.

Yer Aldığı Projeler

  • İçerde
  • Karadayı
  • Asi
  • Babam ve Oğlum
  • Dedemin İnsanları
  • Av Mevsimi
  • Bir İstanbul Masalı
  • İlk Aşk
  • Anlat İstanbul
  • Yılan Hikayesi

Benzer Biyografi Yazıları

Ozan Güven
Ozan Güven
Oyuncu
Barış Kıralioğlu Nereli?
Barış Kıralioğlu
Oyuncu
Yıldıray Şahinler (İçerde Dizisi Alyanak)
Yıldıray Şahinler
Oyuncu
Çetin Tekindor
Çetin Tekindor
Oyuncu
Mustafa Yıldıran Kaç Yaşında?
Mustafa Yıldıran
Oyuncu
Aras Bulut İymenli Kimdir?
Aras Bulut İynemli
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.