İlgini çekebilir

Keremcem kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 11.11.2016 20:16
Celile Toyon

Celile Toyon Kimdir ?

Celile Toyon Biyografisi

3 Ekim 1944, İstanbul doğumlu olan tecrübeli oyuncu Harbiye Özel Sanat Okulu ve İstanbul Konservatuvarı Tiyatro bölümünde eğitimini tamamlayarak, buradan mezun olmuştur. Amatör anlamda tiyatroya 1962 senesinde başladı. Tiyatroda gayet tecrübeli olan ve köklü geçmişe sahip yetenekli oyuncu Celile Toyon; Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, AST, Dormen Tiyatrosu ve Arena Tiyatrosu gibi pek çok tiyatro grubunda oynadı.

1965 senesinden itibaren pek çok tiyatro eserinin sahnelenmesinde yer alan Celile Toyon ilk olarak Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eseri olan Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç isimli tiyatro oyununda Ankara Sanat Tiyatrosu bünyesinde yer aldı. Bu süreçten itibaren Ankara Sanat Tiyatrosu bünyesinde Pazar Gezintisi, 72. Koğuş, Alis Harikalar Diyarında, Maksim Gorki’nin ünlü eseri Küçük Burjuvalar’da ve pek çok irili ufaklı tiyatro eserlerinde oynadı.

1968 senesinde seslendirme sanatçısı olarak kadrosunda bulunduğu ve başrolde Cüneyt Arkın’ın oynadığı Beş Ateşli Kadın filmini kariyeri açısından ilk sinema filmi olarak görülebilse de oyuncu olarak ilk olarak Kemal Sunal ile başrolü paylaştığı ve Güllüşah rolünde seyircilerin sempatisini kazanan İbo İle Güllüşah filmindeki sevimli kız çocuğu olarak akıllara kazınmıştır. 1977 yılındaki bu ilk sinema filmi oyunculuğundan sonra sırası ile Adak, Mine ve Kaçak filmlerinde oynadı. Bu on yıllık sürede çocukluktan ergenlik dönemine geçince oyunculuk anlamında da kendisini yeterince geliştirdi. Bir taraftan esas mesleği olan tiyatroculuğu icra ederken diğer taraftan sinema filmleri ve dizilerde yer almaya devam etti.

1980 senesinde 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi ile birlikte İstanbul Şehir Tiyatrosu'ndan atıldı, ancak daha sonra Danıştay kararıyla geri geldi.

1983 senesine gelindiğinde Üç İstanbul isimli mini TV dizisinde Macide rolünde izleyici karşısına çıktı. Aynı sene yine Şener Şen ve İlyas Salman’ın muhteşem oyunculuğu ile Yeşilçam’da adını kazıyan Şekerpare isimli filmde Afet isimli karaktere sesini vermiştir.

Yine ilerleyen yıllarda Tutku isimli sinema filminde oynadı sonrasında Sokakların Kanunu isimli filme ses sanatçısı olarak katkı sağladı. Sıcak Yatak, Güzelim ve Küçüğüm gibi filmlere de sesi ile katkıda bulunduktan sonra uzun yıllar sinemada kendisini göstermedi. Bu en son 1987 yılındaki sinema filmine sesi ile katıldı.

Aradan geçen 24 sene sonrasında, 2011 yılında Handan İpekçi’nin yazıp yönettiği ve başrollerinde Nurgül Yeşilçay ve Deniz Deha Lostar ile birlikte başrolünü paylaştığı, Çınar Ağacı isimli romantik komedi türündeki sinema filminde Adviye Hanım karakteriyle sinemada oyunculuk alanında kendisini tekrar gösterdi.

Aradaki uzun yıllarda sinemada görünmemesine rağmen tiyatro alanında İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde 2001 yılından başlayarak 2010 senesinde kadar pek çok tiyatro eserinde yine oyunculuğunu sergiledi. İlk olarak Hepsi Oğlumdu isimli Arthur Miller’in eserinin tiyatro oyununda yer aldı. Sonrasında yine İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde sırası ile III. Richard, Aziz Nesin’in ölümsüz eseri Hadi Öldürsene Canikom, İyi Geceler Anne ve son olarak da Leyla’nın Evi’nde oynadı.

Bu süreçten sonra yine beş yıllık süre içerisinde kendisini pek de göstermeyen Celile Toyon 2015 senesinde Kalbim Ege’de Kaldı dizisinde Iraz Ana karakterini canlandırdı. 2016 senesindeki Taylan Biraderlerin yönettiği Vatanım Sensin isimli dizisinde sevenleriyle tekrar buluştu. Bu dizide Halit Ergenç’in canlandırdığı Cevdet karakterinin annesi rolündeki Hasibe karakterine can vererek iffetli ve istikametli bir Osmanlı kadınını canlandırdı.

Celile Toyon Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

  • Vatanım Sensin
  • Kalbim Ege'de Kaldı
  • Üç İstanbul
  • Çınar Ağacı
  • Kaçak
  • Leyla'nın Evi
  • Aile Şerefi
  • Oyunlarla Yaşayanlar
  • Çıkmaz sokak
  • Miras

Benzer Biyografiler

Ufuk Bayraktar
Ufuk Bayraktar
Oyuncu
Halit Ergenç Kimdir?
Halit Ergenç
Oyuncu
Songül Öden Bekar Mı?
Songül Öden
Oyuncu
Fatih Artman
Oyuncu
Onur Saylak Göz Rengi
Onur Saylak
Oyuncu
Kadir Kandemir
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.