İlgini çekebilir

Kemal Okan Özkan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 12.04.2018 04:06

Çandarlı Halil Paşa Kimdir ?

Çandarlı Halil Paşa Biyografisi

Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisinde Çetin Tekindor'un canlandırdığı Çandarlı Halil Paşa gerçekte kimdir? İşte detaylar... 

Çandarlı Halil Paşa Kimdir? Sadrazam Halil Paşa


Çandarlı Halil Paşa, Osmanlı Sadrazamıdır. Sadrazamlar Padişahtan sonra en yetkili kişidirler.
Dönemimize kıyasla, başbakandır kendileri. Çandarlı Halil Paşa 1439- 1453 yıllarında Fatih Sultan Mehmet Han'ın babası II. Murad ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde görev almıştır. Sadrazam Halil Paşa makamı gereği ve çevresi sayesinde eline çok büyük güç toplamıştır. Rivayetlere göre doğruluk payı netleşmese de, Fatih Sultan Mehmet'e ihanet ettiği söylenmekte. Fakat başka bir bakış acısı, Osmanlı hanedanlığını korumak için veya kendi makamını korumak için.

Osmanlının Dönemin (doğu roma imparatorluğu) Bizans saldırılarında bilgi sızdırıldığı söylenmektedir. Bunun sebebi ise osmanlının yıllar süren uğraşlarına rağmen Bizansı (konstantiniyye) şehrini ele geçirememiştir. Aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet'in'de alamayacağını düşünenler var.  Şehri almaya çalışırken Osmanlının yıkılmasından korkulmakta idi. Bu ve benzeri sebepler dillere getirilmektedir.

Farklı konularda ise, Çandarlı Halil Paşa'nın büyük kızının Fatih Sultan Mehmet'e çocukluktan beri aşık olduğu söylenmektedir. Fakat Fatih Sultan Mehmet Han, Peygamber efendimizin müjdelediği komutan olmak için, şehri fetih etmek ile uğraşmaktaydı.

Benzer Biyografiler

Çetin Tekindor
Çetin Tekindor
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir