İlgini çekebilir

Orhan Alkaya kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 13.11.2017 08:37
Canan Ergüder Kimdir?

Canan Ergüder Kimdir ?

Canan Ergüder Biyografisi

Canan Ergüder kimdir,  15 Temmuz 1977 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Canan Ergüder iki çocuklu bir ailenin çocuğu olup babası Bağaziçi Üniversitesinin eski rektörü olan Üstün Ergüder'dir.

İlk okulu Şişli Terakki'de okuduktan sonra lise eğitimini Işık Lisesin'de başlamıştır. Işık Lisesinde 1 sene eğitim gördükten sonra Üsküdar Amerikan Lisesi'nde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış fakat sonrasında okulu bırakarak Amerika'ya gitme kararı almıştır. Amerika'da Franklin and Marshall College Üniversitesi'nde Tiyatro ve Sosyoloji okumuştur. 4 senelik eğitimini tamamladıktan sonra ise yine Amerika'da The New School University Actors Studio Drama Programı okumuş ve yüksek lisans yapmıştır.

Robert Lewis, Elia Kazan ve Cheryl Crawford'un kurmuş olduğu  London Academy of Music and Dramatic Arts Shakespeare stüdyosu üyeliği 2003 yılında kazanmış ve ünlü isimlerle çalışma fırsatı yakalamıştır. Ayrıca LAMDA'nın ömür boyu üyeliğine hak kazanmıştır.

2006 yılında Amerika'da okul arkadaşı olan Christopher Burke ile evlenmiş ve Amerika'da çalışma izni alarak tiyatro oyunlarında yer almış ve garsonluk yapmıştır. 2009 yılında ise boşanmıştır. 2017 yılında ise kendisi gibi oyuncu olan Kenan Ece ile evlenmiştir.

Küçük yaşlarda bale eğitimi almaya başlayan Canan Ergüder 10 sene kadar bale eğitimi almıştır.  Bale haricinde tap ve flamenko yapabilmektedir. Ayrıca İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

Canan Ergüder Dizi ve Filmleri

2007 yılında Amerika'da düzenlenen International Hoboken Film Festivaline katıldığı "Shooting Johnson Roebling" filminde Nancy karakteri ile "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü" almıştır.

Canan Ergüder'in Türkiye dizi ve film sektörüne girişi ise Ömer Faruk Sorak aracılığıyla olmuştur. Canan Ergüder Amerika'da iken ablası Yönetmen Ömer Faruk Sorak'a çalışmalarını göstermiş ve ünlü yönetmende oyuncuyu "Bıçak Sırtı" dizisi için Türkiye'ye davet etmiştir. Böylece ilk dizi projesi başrollerini Nejat İşler ve Melisa Sözen'in yer aldığı dizide yardımcı karakterler arasında olan piyano öğretmeni Serra karakterini canlandırdığı ve iki sezon devam eden "Bıçak Sırtı" dizisi olmuştur.

Başarılı oyuncu Canan Ergüder'in bir sonraki projesi ise 2007 yılında "Binbir Gece" dizisi olmuştur. Dizinin 2. ve 3. sezonlarında yer almış ve Eda karakterini canlandırmıştır.

Bir süre tekrar Tiyatro oyunlarına dönen Canan Ergüder, 3 senelik aranın ardından 2010 yılında zamanın en sevilen polisiye dizilerinden biri olan "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" dizisinde Savcı Esra karakterini canlandırmıştır. Dizinin ilk iki sezonunda yer aldıktan sonra "Atlılar" dizisi için diziden ayrılmış fakat dizi iptal olmuştur.

Canan Ergüder'in yer aldığı dizi ve filmler aşağıdaki gibidir.

 • # 2007 - Shooting Johnson Roebling (Nancy)
 • # 2007/2008 - Binbir Gece (Eda)
 • # 2007 - Bıçak Sırtı (Serra)
 • # 2010/2011 - Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (Savcı Esra)
 • # 2011 - Babam İçin (Mina Bilic) / Sinema Filmi
 • # 2011 - Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm (Savcı Esra) / Sinema Filmi
 • # 2014/2015 - Güllerin Savaşı (Gülfem)
 • # 2014 - Son Umut (Nurse) / Sinema Filmi
 • # 2016 - Dar Elbise (Venüs)
 • # 2017 - Kaos (Fadime) / Sinema Filmi
 • # 2017 - Yıldızlar Şahidim (Zeynep)

Canan Ergüder'in Showreel videolarını izlemek için...

Canan Ergüder Foto Galeri

Canan Ergüder Ödülleri

Benzer Biyografiler

Dila Danışman Kimdir?
Dila Danışman
Oyuncu
Feyza Civelek Kimdir?
Feyza Civelek
Oyuncu
Meltem Pamirtan Kimdir?
Meltem Pamirtan
Oyuncu
Hakan Hatipoğlu
Hakan Hatipoğlu
Sunucu
Ayşe Akın
Oyuncu
Zeynep Köse Kimdir?
Zeynep Köse
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir