İlgini çekebilir

Boğaçhan Tuzcu kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 09.02.2017 10:34
Bülent Ersoy

Bülent Ersoy Kimdir ?

Bülent Ersoy Biyografisi

Türk sanat müziği sanatçısıdır. Diva kimdir? 9 Haziran 1952 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı ‘Diva’ lakabı ile tanınır. Sanat dünyasına başarı olmak için özel müzik dersleri aldı. Çocukluk döneminden itibaren müzikle ilgilen Bülent Ersoy. İstanbul Konservatuarına 2 ay devam etmiş çeşitli nedenlerden dolayı okulu bırakmıştır. Önemli üstatlardan dersler almış. Konservatuardan mezun olduktan sonra aldığı müzik terbiyesi ve kişiliği itibariyle sahneye ilk adımını 1970 senesinde Oya Düğün Salonu diye bilinen ilk aile gazinosunda çıkan Bülent Ersoy. Daha sonra Sunar Konser bürosu- Fikret Torun tarafından düzenlenen ses yarışmasında katıldı ve birinciliği elde etti. Bu birincilik sayesinde 1000 lira para almıştır.

Olayın ardından çıktığı gazinoda 3 ay assolistlik yapan Diva, 1971 yılında ilk plağı Lüzum Kalmadı- Neye Yarar Gelişin plaklarını piyasa sürmüştür. 1974’te Maksim Gazinosunda sahneye almaya başladı. Çıkardığı bir plakla satış rekorları kırdı. Bu arada gerçek soy ismi Erkoç olan soyadını Ersoy olarak değiştirilmesini istedi. O da bunu talebi reddetmedi. Aldığım eğitim getirileri ile olağanüstü bir yorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarlığı yaptı. O yıllarda TRT için birçok klasik Türk müziğini seslendiren Diva. O dönemim popüler kültürü olan arabesk ve pop kültüründen etkilenmeyen Bülent Ersoy bir albümüne ismini verdiği Itri’nin Tut-i Mucize-l Guyan gibi eserler seslendirerek satış rekorlarına imzasını attı.

1980 senesinde İzmir Fuar’ında seyircilerden gelen tepkilere dayanamayıp göğüsleri açan Diva hakkında soruşturma açılmasına neden oldu. 1980 senesinde bir hâkime hakaret edince Buca Cezaevine götürüldü. 1980 darbesinde travesti ve transseksüel sanatçılara sahne yasağı getirildi ve 8 sene sahne yasağı kalkmayan divanın 8 Ocak 1988 tarihinde yasağı kaldırıldı. 14 Nisan 1981’de Londra’da ameliyat olan Diva kadın olarak yurda döndü. Fakat o zaman ülkemiz cinsiyet değişikliğini tanımıyordu. Mavi kimlikliği değiştirilmeyen Ersoy gazinolarda erkek kıyafeti giyerek konserlerine devam edilebileceği bildirdiler. Pembe nüfus kâğıdı alması için yıllarca bekleyen Ersoy yasakları kaldıran Turgut Özal sayesinde 1988’de cinsiyet değiştirmeye imkân sağlayan kanunla pembe kimlik sahibi olmuştur.

Askerlik hakkında söylediği cümleler tarafından hakkında açılan bir dava, Deniz Baykal Tarafından istenildiği bildiren bir para için açılan davalarla uğraşmak zorunda kaldı. 30 albümden fazla eser veren sanatçı dünyaca ünlü şarkıcıların sahne aldığı yerde konserler vermiştir. Madison Square Garden ilk sahne alan Türk sanatçısı olma başarısını elde etti. Bülent Ersoy Ajda Pekkan’dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçı unvanına erişti. Ses profesörü ödülünü alan Diva uluslararası şartlardaki testler sonucunda yüzde yüz kusursuz bulunan sesi 1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru unvanıyla ödüllendirildi. Yaşadığı bunca sıkıntıya rağmen o müziği hiç küsmedi. Yeri dolduramayacak başarılara imza attı.

Bülent Ersoy Foto Galeri

Albümleri

  • Aşktan Sabıkalı
  • Canımsın
  • Alaturka
  • Maazallah
  • Benim Dünya Güzellerim
  • Akıllı Ol
  • Sefam Olsun
  • Şiirlerle Şarkılarla
  • Bizim Hikayemiz
  • Biz Ayrılamayız

Benzer Biyografiler

Mustafa Bora Özpeker
Mustafa Bora Özpeker
Sanatçı
Ümit Özaraz Kimdir?
Ümit Özaraz
Sanatçı
Simge Sağın Kimdir?
Simge Sağın
Sanatçı
Vedat Türkali Kimdir?
Vedat Türkali
Sanatçı
Evlin Avidor
Sanatçı
Yaşar Okyay
Müzisyen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir