İlgini çekebilir

İştar Gökseven kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:44
Bülent Arınç

Bülent Arınç Kimdir ?

Bülent Arınç Biyografisi

Bülent Arınç 25 Mayıs 1948 yılında dünyaya gelmiştir. Kimdir dediğimizde avukat ve siyasetçidir. Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükümetlerde başbakan yardımcılığı  görevini üstenmiştir. 2002-2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı görevine getirilmiştir. 1995 yılında ilk defa meclise girmiştir. O zamanlar Refah Partisi milletvekilliğini yapmıştır. 1999 yılında Türkiye genel seçimleri sonucunda tekrar girmeyi başarmıştır. Bülent’in babası Kürt annesi Rum kökenlidir. Lise eğitimini Manisa lisesinde tamamlamasının ardından 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Uzun süre Manisa da serbest avukatlık yaptı. Genel başkanlık görevini Necmettin Erbakan’ın Mili Selamet Partisinin Manisa gençlik kolları başkanlığı yapmıştır. Manisa il Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

13 Ekim 1985 te refah partisinin İzmir’de düzenlediği mitingde konuşmacı olarak yaptığı konuşmaya partisine devlet tarafından dava açılmıştır. 1991 yılında Refah partisinden aday olan Arınç o zaman milletvekili seçilememiştir. 1995 yılında ancak meclise girebilmiştir. Refah partisinin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi milletvekilliğini yapmıştır. Bülent Arınç Ak Parti kurucuları arasında yer almıştır. 2002 genel seçimlerinde Manisa milletvekili seçilmiştir. 2002 Türkiye Büyük Millet Meclis başkanlığı görevini 2007 senesine kadar sürdürmüştür. 2007 senesinde tekrar Manisa’dan tekrar milletvekili seçilip 2009 senesinde başbakan yardımcılığına getirilmiştir. Hükümet sözcülüğünü de yapan Arınç 2014 senesine kadar bu görevini sürdürmüştür. Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı süresince hükümette görevler almaya devam etti.

Münevver Arınç eşidir bu evlilikten 2’si erkek 3 çocuk babasıdır. Oğullarından biri olan Fatih Arınç’ı 1997 yılında bir trafik kazası sonucu kaybetmiştir. Kızıl Elma Devlet ödülü alan Arınç 19 Aralık 2009’da Arınç’ın evlerinin önündeki iki kişiden şüphelenmesi sonucu iki kişi gözaltına alınmıştır. Türk silahlı kuvvetleri olduğu anlaşılan kişiler olunduğu öğrenilen kişilerin ifadesiyle Özel Harp dairesine baskın yapılıp sonucunda da arama yapılmıştır. Bunun sonucunda 11 ve 16 nolu kozmik odalarda aramalar devlet sırrı gerekçesiyle hâkimler tarafından yapılmıştır. Daha sonra tutuklanan subaylar çıkarıldıkları mahkeme kararınca serbest bırakıldılar. Siyasetin her kademesinde görev alan Arınç hükümet olduğu süreçlerde hem üst makamlarda görev almıştır.

2 Ocak 2014 tarihinden katıldığı bir panelde 2015’te planlanan genel seçimlerde aday olmayacağını işaret ederek Refah’tan bu yana 5 dönemdir meclisteyim ve milletvekilim artı yoruldum. Bundan sonra dinlenmek işimin başında olmak istiyorum. Dışarıdan siyasete bir katkım olacaksa buna her zaman hazırım diyerek ayrılık sinyallerini vermiştir. Sıcak mizacı açısından ve doğruluktan sapmayan karakteri ile bazen eleştirilerin odağı olsa da bu kişilik özelliğinden asla vazgeçmemiştir. Kurucular arasında yer aldığı Ak partiyi yer yer eleştirmekten geri kalmamış. Recep Tayyip Erdoğan’la arasında yer yer bu söylemlerinden dolayı soğuk rüzgârlar esmiştir. Son yapılan seçimlerde aday olmamış. Paralel yapı örgütleri ile sık sık gündeme gelmiştir.

Bülent Arınç Foto Galeri

Görevleri

Benzer Biyografiler

Filiz Kerestecioğlu
Filiz Kerestecioğlu
Siyasetçi
Kenan İpek
Kenan İpek
Siyasetçi
Emin Şirin
Emin Şirin
Siyasetçi
Ayşenur Bahçekapılı Nereli?
Ayşenur Bahçekapılı
Siyasetçi
Adolf Hitler
Adolf Hitler
Siyasetçi
Hasan Angı Kimdir?
Hasan Angı
Siyasetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.