İlgini çekebilir

Serel Yereli kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.03.2018 21:54
Bora Cengiz Kimdir?

Bora Cengiz Kimdir ?

Bora Cengiz Biyografisi

Bora Cengiz Kimdir?

Bora Cengiz, 9 Aralık 1990 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren sanat ile iç içe büyüyen ve özellikle kendisini çeşitli alanlarda yetiştiren Cengiz, eğitim hayatında da son derece başarılı bir kişilik olarak da dikkatleri çekti. Hayalini kurduğu mesleğin üzerine gitmeyi çok daha uygun gördü.

Başarılı geçen lise hayatının ardından Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nü kazanan ve buradaki eğitimini başarı ile tamamlayarak mezun olan Cengiz, zaman içerisinde tiyatro eğitimi ve ses eğitimleri de alarak kendisini ciddi anlamda eğitmeyi başardı. Yakışıklı oyuncu, genç kızların da sevgilisi olmayı başardı.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

İlk olarak 2007 yılında yönetmenlik deneyimine soyunan Cengiz, Sükut isimli bir film çekerek adından sıklık ile söz ettirmiş çok yönlü bir isim olarak da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Genç isim, ilk olarak dizi projesi ile televizyon ekranlarında karşımıza çıktı ve Peri Masalı dizisi kadrosunda yer aldı. Dizi döneminde çok fazla tutulmayan bir diziydi ancak dizide Ayşen Gruda, Altan Günbay ve Serenay Sarıkaya gibi isimler yer almıştı. Kısa zaman dilimi içerisinde noktalandı.

2008 yılında yine Eller isimli bir proje için yönetmenlik koltuğuna oturdu. Orta metraj bir yapım olarak dikkat çekti. 2010 yılında ise Kavak Yelleri dizisine Cihan rolü ile girdi. Çok uzun süreli olarak rol almasa da yine dikkat çeken isimlerden birisi oldu. Dizide aynı zamanda Dağhan Külegeç, Pelin Karahan, Sarp Apak ve Aslı Enver gibi isimler yer alıyordu.

KARİYERİNİN GELİŞİM YILLARI

2009 yılında ise ilk beyazperde projesine Kıskanmak filmi ile çıkma şansını yakaladı. Filmde yardımcı erkek oyuncu rolünü üstlendi ve film ciddi anlamda gişe yaptı. Filmde aynı zamanda Berrak Tüzünataç, Nergis Öztürk ve Serhat Tutumluer gibi isimlerde ciddi anlamda ön plana çıktı.

Sektör içerisinde yavaş yavaş sivrilmeye başlayan ve bu anlamda kendisini gösteren Cengiz, 2010 yılında yayınlanmaya başlayan Türkan dizisi kadrosunda Tuğrul Saylan rolü ile yer aldı. Yardımcı erkek oyuncu olarak dikkat çeken isim, bu dizide Pınar Öğün, Saygın Soysal, Özgürcan Çevik gibi isimler ile birlikte rol aldı.

2013 yılında Sana Bir Sır Vereceğim dizisi kadrosunda Levent karakteri ile yer alarak aslında dizinin birçok oyuncusu gibi ülkemiz genelinde tanınan isimlerden birisi olmayı başardı. Dizide aynı zamanda Murat Han, Esra Ronabar, Ekin Koç ve Demet Özdemir gibi isimlerde yer aldık ve ilk yerli fantastik proje olarak dikkat çekti.

2014 yılında Yedi Güzel Adam dizisi kadrosunda TRT 1 ekranlarında yer almaya başladı ve gerçek anlamda sevilen isimlerden birisi oldu. Dizide kendisi ile birlikte Uraz Kaygılaroğlu, Uğur Bulut, Orhan Kanalp gibi isimlerde yer aldı ve 39 bölüm boyunca izlenme rekorları kıran bir proje olarak da ön plana çıkmayı başardı.

Aynı zamanda bir sanatçı olan ve şarkı söyleyen genç isim, 2014 yılında Gidene albümü ile birlikte müzik piyasalarında da adından ciddi anlamda söz ettirmeyi başardı.

2015 yılının genç dizilerinden birisi olarak dikkat çeken Çilek Kokusu dizisi kadrosuna da girmeyi başardı. Dizide Demet Özdemir, Yusuf Çim ve Ekin Mert Daymaz gibi isimler ile birlikte yer aldı. Performansı ile kısa zaman içerisinde ön plana çıktı.

GÜNCEL PROJESİ

Bora Cengiz, şimdilerde ise televizyon ekranlarının yeni dönem sevilen dizi projelerinden birisi olan Bodrum Masalı kadrosunda yer almakta ve Cenk karakterine hayat vermektedir. Dizide kendisi ile birlikte Şevval Sam, Timuçin Esen, Alperen Duymaz, Dilan Çiçek Deniz ve Hilmi Cem İntepe gibi isimler yer almaktadır.

Bora Cengiz, Servet Dizisinde

Show TV kanalında yayınlanan Servet dizisinde Başar Fettah karakterini canlandıran yakışıklı oyuncu, Kudret ve Belkıs'ın oğullarıdır. Zengin ve eğlenmeyi seven bir tiptir. 

Bora Cengiz Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • 2017 - Servet
 • 2016 – Bodrum Masalı
 • 2015 – Çilek Kokusu
 • 2014 – Yedi Güzel Adam
 • 2013 – Sadece Tek Bir Gün (Sinema Filmi)
 • 2013 – Uzun Yol (Sinema Filmi)
 • 2013 – Sana Bir Sır Vereceğim
 • 2013 – Bebek İşi (Ozan
 • 2010 – Türkan
 • 2010 – Maskeli Balo
 • 2010 – Kavak Yelleri
 • 2009 – Kıskanmak (Sinema Filmi)
 • 2009 – Peri Masalı

Benzer Biyografiler

Tülin Yazkan Kimdir?
Tülin Yazkan
Oyuncu
Gözde Kaya Kimdir?
Gözde Kaya
Oyuncu
Tülay Günal Kimdir?
Tülay Günal
Oyuncu
İdil Sivritepe Kimdir?
İdil Sivritepe
Oyuncu
Ekin Mert Daymaz Kimdir?
Ekin Mert Daymaz
Oyuncu
Utku Ateş (Çilek Kokusu Barış) Kimdir?
Utku Ateş
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.