İlgini çekebilir

Feyzan Soykan kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 14.10.2016 19:16

Bob Marley Foto Galeri

Bob Marley Hayatı
Bob Marley Hayatı

Asıl adı Robert Nesta Bob Marley olan 6 Şubat 1945 tarihinde Jamaika’da doğmuştur. 11 Mayıs 1981 hayata gözlerini yummuştur. Kimdir dediğimizde Jamaikalı reggae sanatçısıdır. Reggae Jamaika’ya ait bir müzik türüdür. Bob Marley 130 plak çıkartarak ve yaptığı şarkılar dillerden dillere dolaşmış, destanlaşmış her biri efsane olmuştur. O dünyanın en iyi reggae efsanesi olarak bilinir. 5 yaşında Kingston’a taşınan ailesi ile birlikte Bob Marley’in en iyi arkadaşı olan Bunny ile tanışmışlar ve yıllardır ikisi de müzikle uğraşmışlardır. Bob reggae müziğini sadece Jamaika içinde kalmasından daha çok onun dünyaya tanıtmış, beğendirmesiyle ün yapmıştır. Bob Marley söz yazarı, şarkıcı ve iyi bir gitaristtir.

Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. İlk hit şarkısı ‘Simmer Down’ isimli şarkı olmuştur. Reggae sanatçılarının oluşturduğu bir grup sanatçı Bob hakkında ‘Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi’ ifadelerini kullanacak kadar alanında iyi olan bir Bob Marley. En popüler şarkılarından olan ‘Get up, Stand up’ sosyal karmaşayı konu edinir. ‘No Woman No Cry’ gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır. Birleşmiş Milletler Barış madalyası 1978’de Afrika’da yapılan yardımlarla alakalı şarkılar yaptığı için Bob Marley’e verilmiştir. Ödülü aldığı yıl Jamaika’da konser vermiştir. Onun insani yönü büyük bir takdir toplamıştır.

Bob Marley çok az kişinin bildiği bir dine mensuptur. Rastafarianizm dinine mensup olan Bob. Bu din eski Etiyopya topraklarından çıkmıştır ve saçının Rasta yapmasının nedeni de dini inancının gereğidir. Rasta bugün moda olarak kullanılsa da Bob Marley buna karşıdır.  Bob buna olduğunca karşı çıkmaktadır. Bu saç sitilinin gerçek adı Dreadlock olmasına rağmen bunu herkes Rasta olarak bilmektedir. 1977 yılında futbol oynarken ayak parmağında açılan bir yara yüzünden deri kanseri olduğu ortaya çıkan Bob Marley, Parmağının kesilmesini istemedi. Çünkü dini inancı gereğe mezara tek parça halinde girilmesi gerektiği inanılır. O dinine oldukça bağlı ve insancıl yönü ağır basan bir reggae sanatçısıdır.

Paraya, mülke, maddi şeylere önem vermeyen Bob Marley reggae müziğini Jamaika’dan dünyaya tanıtmış ve bunu başarmıştır. Ölmeden önce oğlu Ziggy’e söylediği söz aslında onun hayatını özetlemektedir. Oğluna ‘Para hayatı satın alamaz.’ Diyerek dünyaya ve hayata bakış açısını yansıtır. 1981 senesi gelindiğinde hastalığı ağırlaşmaya başladı ve son günlerini ülkesinde geçirmek istediği sırada Almanya’dan uçakla yola çıkan Bob Marley hastahane kaldırıldı ve bütün çabalara rağmen kurtarılamayan Bob Marley Jamaika’yı olduğu kadar tüm dünyayı ölümüyle yasa boğmuştur. 36 yaşında hayatı kaybeden Bob Marley reggae tarzı müziğini zirvede bırakmış daha sonra bu müzik tarzı yapanlar onun seviyesine ulaşmayı bile başaramamışlardır.  Bob genç yaşında ölmesine rağmen müzik piyasasını altüst etmiştir.

Bob Marley Kişisel Bilgiler

Bob Marley Nereli?Jamaika
Bob Marley Neden Öldü?Futbol oynarken ayak parmağında açılan bir yara yüzünden deri kanseri olduğu ortaya çıkmıştır.

Albümleri

  • Ganja Gun
  • Kaya
  • Catch a Fire
  • Babylon by Bus
  • Rastaman Vibration

Benzer Biyografi Yazıları

Tuğçe Tayfur
Tuğçe Tayfur
Şarkıcı
Kıvılcım Ural
Kıvılcım Ural
Şarkıcı
Can Kızıltuğ
Can Kızıltuğ
Şarkıcı
Survivor 2017 Tarık Mengüç
Tarık Mengüç
Şarkıcı
Kutsi
Kutsi
Şarkıcı
Berkay Şahin
Berkay Şahin
Şarkıcı

Bob Marley, Şarkıcı, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.