İlgini çekebilir

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:44
Binali Yıldırım

Binali Yıldırım Kimdir ?

Binali Yıldırım Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şu anki başbakanıdır. Kimdir dediğimizde: Adalet Kalkınma Partisinin genel başkanlığı yapan Binali Yıldırım, 20 Aralık 1954 tarihinde Erzincan’ın Refahiye ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Bahar Yıldırım, babası Dursun Yıldırımdır. Türkiye’nin 27. Başbakanıdır. Başbakanlık ve Ak Parti genel başkanlığına Mayıs 2016 gelmiştir. Başbakanlıktan önce 2002-2013 ve 2015-2016 seneler arasında Türkiye Cumhuriyeti Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev almıştır. Ayrıca 2014-2015 senelerinde Recep Tayyip Erdoğan’a danışmanlık görevinde bulunmuştur. Mühendis olan Binali Yıldırım evli ve üç çocuk babasıdır. Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi ve Deniz bilimleri fakültesini bitiren başbakan. Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)'de ihtisas eğitimi aldı.

İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Binali Yıldırım evli ve üç çocuk babasıdır. Yıldırım 2002 Türkiye genel seçimlerinde Ak Parti İstanbul birinci bölge milletvekili seçilmeden önce 1994- 2000 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri( İDO) genel müdürlüğü yapmıştır. 58. Hükümette o dönemin başbakanı olan Abdullah Gül tarafından 58. Hükümette Ulaştırma bakanlığı görevine getirilmiştir. Ardından 2003 senesinde şu an Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve getirilmiş. Bakanlık yaptığı görev süresince Marmaray ve yüksek hızlı tren gibi birçok projeyi yönetmiş ve gerçekleştirmiştir. 2004 senesinde Pamukova’da yaşanan tren faciası sırasında oldukça ağır eleştirilere maruz kalmış fakat görevine devam etmiştir. Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman yanında olduğu bildirmiştir.

2013 senesinde Hükümetten ayrılan Binali Yıldırım, 2014 senesinde Türkiye yerel seçimlerinde yine Ak Partiden İzmir Büyükşehir belediye başkanlığına aday olmuştur. Kaybetmesine rağmen Ak Partinin İzmir’de aldığı oyları artırarak bir nebze teselli bulmuştur. % 36 sını oy oranını alan Ak Parti İzmir’de 2. Parti olmuş ve seçimi kaybetmiştir. 2014 senesinde Tayyip Erdoğan’a danışmanlık görevine getirilmiştir. Partisinin tüzüğünden kaynaklanan 3 dönem kuralı onu da etkilemiş. 2015 Türkiye genel seçimlerine katılım gösterememiştir. Kasım 2015 seçimlerinde bu kez meclise girmeyi başarmıştır. Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Hükümetinde tecrübe sahibi olduğu Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı olarak atanmıştır.

22 Mayıs 2015 tarihinde olağanüstü kongresinde Ak Parti genel başkanı seçilmiş. Davutoğlu’nun istifası sonrasında 2 gün sonra Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini kurarak başbakanlık görevine gelmiştir. 15 ve 16 Temmuz 2016 tarihleri arasında TSK bünyesinde darbeci askerlerin hükümete darbe yapmak için bir eyleme katılmıştır. Erdoğan’ın bir destekçisi olduğunu her ortamda dile getiren Başbakan muhalifler tarafından pasif bir Başbakan olarak adlandırılmaktadır. Yıldırım yeni hükümetin ilk hedefinin Başkanlık sistemi ve yeni anayasa olduğunu söylemiştir. Bu söylem muhalefet partileri tarafında eleştirilmesi sağlamıştır. Bakanlığı süresince cumhuriyet tarihinin en uzun yol çalışmasını ve asfaltlanmasını tamamlamıştır. Marmaray projesi ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan, denizaltından demiryolu birbirine bağlayan. Yavuz Sultan Selim köprüsünde de başarısı göz ardı edilememektedir.

Binali Yıldırım Foto Galeri

Görevleri

  • İDO Genel Müdürlüğü
  • Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili
  • Ak Parti Erzincan Milletvekili
  • AK Parti İzmir 1. Bölge Milletvekili
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı
  • Başbakan Özel Danışmanlığı
  • Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

Benzer Biyografiler

Andrey Karlov
Andrey Karlov
Siyasetçi
Eren Erdem
Eren Erdem
Siyasetçi
Emin Şirin
Emin Şirin
Siyasetçi
Bülent Arınç
Bülent Arınç
Siyasetçi
Şükrü Elekdağ Kimdir?
Şükrü Elekdağ
Siyasetçi
Ayşenur Bahçekapılı Nereli?
Ayşenur Bahçekapılı
Siyasetçi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir