İlgini çekebilir

Nur Tuğba Algül kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 07.07.2017 10:25
Belma Canciğer Kimdir?

Belma Canciğer Kimdir ?

Belma Canciğer Biyografisi

Bu yazıda Belma Canciğer kimdir ve biyografisi hakkında detaylı bilgi sunulmaktadır.

Belma Canciğer kimdir? 1971 yılın da Bursa da doğan ünlü isim, iki çocuklu ailenin küçük kızıdır. Bir ablası vardır. Bursa da liseye kadar okuyan güzel oyuncu, daha sonra Anadolu üniversitesi tiyatro bölümünü kazanarak Eskişehir’e gitmiştir. Burada ki eğitimini tamamladıktan sonra, tabi ki oyunculuk için en önemli şehir olan İstanbul’a gelmiştir. Burada daha çok genç yaşta o zamanın büyük bir projesi için de yer alarak oyunculuğa sağlam adımlarla başlamıştır. 1996 yılın da oynadığı ilk dizi sonrası 2000 yılın da Gani Müjde ile evlendi. Bu evliliklerinden Ecesu ve Arda adında iki çocukları oldu.

Belma Canciğer Kimdir ve Oyunculukta İlk Tecrübe

Belma Canciğer, 1996 yılının en çok izlenen dizilerinden olan Tatlı Kaçıklar dizisin de Emine karakteri ile rol almıştır. Bu dizi ile tabi ki daha ilk tecrübesinden adını duyurmuştur. Mehmet Ali Erbil, İsmet Ay, Kayhan Yıldızoğlu, Erol Günaydın, Yalçın Menteş, Yıldız Kaplan, Dursun Ali Sarıoğlu, Ayten Erman, Buket Dereoğlu gibi çok değerli oyuncularla çalışma imkanı olmuştur. Daha sonra ise oynadığı diziler devam etmiş ve 1999 yılın da gene çok izlenen bir dizi olan Ayrılsak da Beraberiz dizisinde Serpil karakterine can vermiştir.

2000 yılında ise Gani Müjde’nin senaryosu olan Akasya Pasajı'nda Papatya karakterine hayat vermiştir. Bu diziyle beraber 2000 yılın da Gani müjde ile hayatlarını birleştirmişlerdir. Ara vermeden oyunculuk kariyerine devam eden Belma Canciğer, 2003 yılının gene iddialı dizilerinden Hayat Bilgisi dizisinde rol almıştır. Bu dizi de de Perran Kutman, Tarık Papuççuoğlu, Atilla Ocaktan gibi ustalarla çalışmıştır.

Proje Seçiminde Oldukça Başarılı

Belma Canciğer, senaryo seçimine de ne kadar önem verdiğini her rol aldığı dizi ile göstermiştir. Birbirinden başarılı projelere imza atmıştır. Sırasıyla oynadığı diziler, 2014 yılı Sil Baştan - Ceren Özdemir,  2012 yılı  Harem - Zehire Sultan, 2010-2011 yılı  Yahşi Cazibe – Makbule,  2009 Teyzanne – Aylın,  2008 yılı Osmanlı Cumhuriyeti - Nevbahar Sultan,  2007 yılı Hepsi1 - Füsun Teyze, 2006 yılı Hayatım Sana Feda - Filiz Gündüz,  2006 yılı Gönül – Nilhan, 2003 yılı  Hayat Bilgisi - Sevda Öğretmen, 2002 yılı  Bayanlar Baylar – Hamiyet,  2000 yılı  Kahkaha Show – Belma,  2000 yılı  Akasya Pasajı – Papatya,  1999 yılı Kahpe Bizans - Arap Bacı,  1999-2002 yılı Ayrılsak da Beraberiz – Serpil,   1997 yılı Dostlar Pasajı – Papatya,  1997 yılı Böyle mi Olacaktı? - Alman Bakıcı Eva,  1996 yılı Tatlı Kaçıklar – Emine karakterlerine hayat vermiştir.

Belma Canciğer, son olarak, 2014 yılın da  başlayan, yapımcılığını Tükenmezkalem  Film'in üstlendiği, senaryosu Gani Müjde'ye ait ve yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu'nun yaptığı "Sil Baştan" adlı dizide, Emre Kınay, Sergen Yalçın, Murat Dalkılıç, Dilara Gönder, Esra Dermancıoğlu, Cenk Ertan, Önder Açıkbaş, Tuna Orhan ve Çiçek Dilligil ile birlikte oynadı.

Sil Baştan Dizisi:  Emre Kınay KimdirMurat Dalkılıç Kimdir, Dilara Gönder Kimdir, Esra Dermancıoğlu Kimdir, Cenk Ertan KimdirTuna Orhan

Ateşböceği Dizisi Handan Rolü

Ateşböceği Dizisi Oyuncuları Kimdir

Belma Canciğer 2017 yılında yaz dizisi olarak Star TV'de ekrana gelen Ateşböceği dizisinde rol almıştır. Seçkin Özdemir ve Nilay Deniz'in baş rolde yer aldığı Ateşböceği dizisinde Belma Canciğer de Handan karakterine hayat vermiştir.

Belma Canciğer Twitter adresi : twitter.com/belmacanciger

Belma Canciğer Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

 • Ateşböceği
 • Ayrılsak da Beraberiz
 • Hayat Bilgisi
 • Yahşi Cazibe
 • Sil Baştan
 • Harem
 • Gönül
 • Akasya Pasajı
 • Teyzanne
 • Tatlı Kaçıklar
 • Dostlar Pasajı
 • Böyle mi Olacaktı?
 • Bayanlar Baylar

Benzer Biyografiler

Umur Yiğit Vanlı Kimdir?
Umur Yiğit Vanlı
Oyuncu
Alicia Kapudağ Kimdir?
Alicia Kapudağ
Oyuncu
Derya Alabora Kimdir?
Derya Alabora
Oyuncu
Tayra Bahar Kimdir?
Tayra Bahar
Oyuncu
Nilay Deniz Kimdir?
Nilay Deniz
Oyuncu
Durul Bazan Kimdir?
Durul Bazan
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir