Banu Alkan

Biyografi Güncellenme Tarihi: 14.10.2016 16:12

Banu Alkan Hakkında Kısaca

Adı Soyadı
:
Banu Alkan
Yaşı
:
58 (1 Nisan 1958)
Boy
:
1.61 cm
Saç Rengi
:
Sarı
Göz Rengi
:
Yeşil
Meslek
:
Sinema Oyuncusu - Şarkıcı
Memleket
:
Hırvatistan Doğumludur.
Eğitim
:
Liseyi yarıda bırakmıştır.

Banu Alkan Kimdir? Biyografisi

Banu Alkan o zaman Yugoslavya olan şu anda Hırvatistan diye tabir edilen Dubrovnik kentinde 1 Nisan 1958’de dünyaya gelmiştir. Marangoz olan babanın 5. Çocuğu olan Banu Alkan kimdir diye sorduğumuzda hem sanatçı kimliği ve şarkıcı kimliği ile tanınmaktadır. Türk sinemasında adından sıkça söz ettiren ünlü sinema sanatçımız ‘Afrodit’ olarak bilinir. Ailesi ile birlikte 1966 senesinde Balıkesir’e bağlı Edremit ilçesine göç etmişlerdir. Hırvatça Remka adını ilk önce Yaprak daha sonra da Banu olarak değiştirmiştir. Daha sonra İstanbul’un Kartal semtine taşınan ailesi ile birlikte burada uzunca süre ikamet etmeye başlayan Banu Alkan Kartal Maltepe Lisesinde okurken lise 2. Sınıfta öğrenime ara vermiştir.

Gençlik rüyası olan mankenliğe 16 yaşında başlamıştır. Mankenlik kurslarına giderek eğitimine alarak Aydan Adan- Füsun Özben Mankenlik ajansına katılan ünlü sanatçı bazı reklam filmlerinde rol aldı. 1976 yılında düzenlenen Ses Dergisinin yarışmasına katıldı o yılki yarışmada Oya Aydoğan birinci olup Banu Alkan ikinciliği üstlenerek ünlü olma yolunda ilk adımları atmış oldu. Bu yıllarda oynamış olduğu bir reklam filmi sayesinde ünlü prodüktörlerden olan Memduh Ün’ün dikkati bir hayli çekti. Bunun arkasından sözleşme imzaladılar. Bu yıllarda evli ve zengin bir iş adamı olan Gürbüz Hanif’le aşk yaşamaya başladılar. Adından sıkça söz ettiren, magazin dünyasında adını sürekli duyuran bir Banu Alkan gerçeği vardı.

İş adamıyla beraberliği sürecinde şaşalı bir hayat yaşayan Banu Alkan. Saçlarını kestirmek için İstanbul’dan Paris’e gidiyor dönemin en ünlü kuaförü olan Alexander’e saçlarını yaptırıyordu. O dönem Hawaii’ye tatillere gidiyor, dünyaca ünlü en lüks otellerin kral dairelerinde aylarca kalan Banu Alkan dünyaca ünlü kadınların bile ilgisine mazhar oluyordu. Kariyeri boyunca 5 albüm çıkartan Banu Alkan onlarca filmde de rol almıştır. Çıkardığı albümlerden en çok ses getiren 1998 yılındaki - Neremi- albümündeki albümünde ismi olan -Neremi- şarkısıyla gündeme yerleşmiştir. Şarkının sözleri, sesi, yorumuyla oldukça eleştirilen sanatçı magazin gündeminde adından sıkça söz ettirdi. Kariyeri boyunca 4 ödülü bulunan şarkıcı 2014 yılında Gelmiş Geçmiş Yaşayan En Güzel Kadını ödülü alması daha ayrı bir anlam ifade etti.

Oynadığı filmlerle sanat dünyasını sallayan, her yaptığı, her gittiği yer olay olan Banu Alkan ilk filmini 1975 senesinde çekmiştir. Daha sonra o yıllarda film şirketlerinin aradığı yüz olan ünlü şarkıcı 27 film projesinde yer almış. 2000 yılında Afrodit Banu Alkan’ın Hayatı belgeselinde yer almıştır. Daha sonra yine 2000 senesinde Renkli Dünyalar adlı dizide yer almıştır. 2005 senesine gelindiğinde Kızma Birader adlı dizide de oynamıştır. Hollywood denemesini 1992 yılında gerçekleştirmek üzereyken birlikte olduğu Gürbüz Hanefi’yi kanserden kaybeden Türk sinemasının dünyasının Afrodit’i Banu alkan hayatının belki de kırılma noktasını yaşamıştır.

Albümleri

  • Afrodit
  • Neremi?

Kimdir?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)

Benzer Biyografi Yazıları

Banu Alkan yer aldığı ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.