İlgini çekebilir

Emel Yıldırım kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 22.11.2016 08:59
Ayça Bingöl (Babam ve Ailesi Nilgün) Kimdir?

Ayça Bingöl Kimdir ?

Ayça Bingöl Biyografisi

Ayça Bingöl Kimdir?

Ayça Bingöl, 16 Ocak 1975 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Günümüz oyuncularının hemen hemen tamamında olduğu gibi kendisinde de küçük yaşlardan itibaren çok ciddi anlamda oyunculuk merakı vardı ki bu oyunculuk merakı ilkokul yıllarında ki tiyatro etkinliklerine katılması ile başladı.

Zaman içerisinde kendisine oyunculuğu bir gelecek hedefi olarak benimseyen ve bu uğurda ciddi anlamda çalışan Ayça Bingöl, başarılı geçen eğitim hayatının lise dönemi sonunda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı ve kısa bir zaman dilimi içerisinde buradan başarılı bir şekilde mezun oldu.

Buradaki eğitiminin ardından kendisini biraz daha ileriye taşıyabilmek adına 1996 yılında Dormen Tiyatrosu kadrosuna dahil olmuştur ve burada profesyonel kariyerine resmen başlamıştır.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

İlk olarak 1999 yılında Sır Dosyası dizisi kadrosuna Alev rollü ile girerek profesyonel manada ilk televizyon projesinde yer almıştır. Dizide Mehmet Günsür, Taner Birsel ve Zafer Ergin gibi isimler yer almıştır ve bu dizide yardımcı kadın oyuncu rolü üstlenmiştir.

2000 yılında Evdeki Yabancı dizisinde küçük bir rol almıştır. Bu dizi ile birlikte aslında televizyon ekranlarında çok ciddi anlamda meşhur olmuş ve güzelliği ile de fark yaratmıştır.

2001 yılında Ayça Bingöl, profesyonel seslendirme sanatçılığına başlamıştır ve bu sene içerisinde Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminde Arwen karakterine sesi ile hayat vererek bu anlamda da ne kadar önemli bir isim olduğunu net bir şekilde herkese kanıtlamış ve günden güne daha popüler olmuştur.

2002 yılında ise dizi projelerinde yardımcı kadın oyuncu rolü ile devam eden Bingöl, Anne Babamla Evlensene dizisi kadrosuna girmiştir. Bu dizide Hande Ataizi, Zeki Alasya, Burçin Terzioğlu gibi isimler ile oynama fırsatına erişmiş ve adını ciddi anlamda duyurmaya başlamıştır.

KARİYERİNİN GELİŞİM YILLARI

2006 yılında ise yine ekranların sevilen projelerinden birisi olan Taşların Sırrı dizisi kadrosuna dahil olmuştur. Dizi, usta kadrosu ile döneminin en çok tutulan projelerinden birisi de olmuştur. Dizide kendisi ile birlikte Güven Kıraç, Pelin Körmükçü, Hazal Kaya ve Ebru Aykaç gibi isimlerde yer almıştır.

Arada geçen sürede birçok farklı tiyatro ve dizi projesinde de roller alan Ayça Bingöl, 2008 ise İki Aile dizisi kadrosuna girerek yine ön plana çıkan bir oyunculuk sergilemeyi başarmıştır. Dizide kendisi ile birlikte Emre Kınay, İclal Aydın, Öner Erkan gibi isimler yer almıştır ve çok sevilen bir proje olmuştur.

2009 yılında Küçük Kadınlar dizisi ile birlikte şöhret basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmaya başlamıştır. Dizide kısa bir zaman oynamasına rağmen oyunculuğu ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Dizide Özge Borak, Hande Soral, Fulya Zenginer ve Ekin Türkmen gibi isimler yer almıştır.

Ayça Bingöl ismini esas tüm Türkiye’nin duymasına yardımcı olan proje ise Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisi olmuştur. Dizide başrol oynayan ve oyunculu yeteneklerini herkese kanıtlayan Ayça Bingöl, bu rol ile birlikte ödüller kazanmıştır. Dizide kendisi ile birlikte aynı zamanda Erkan Petekkaya, Wilma Elles, Emir Berke Zincidi, Aras Bulut İynemli ve Farah Zeynep Abdullah gibi isimlerde yer almıştır.

Ünlü oyuncu, 2014 yılında ise Benim Adım Gültepe dizisi kadrosuna girmiş ve yine başrol oynamayı başarmıştır. Dizide Mete Horozoğlu, İlker Kızmaz, Ekin Koç gibi isimler yer almıştır. Dizi çok fazla tutmadığından dolayı kısa bir zaman dilimi içerisinde yayından kaldırılmıştır.

GÜNCEL PROJESİ

 Günümüzün en iyi oyuncularından birisi olarak dikkat çeken Ayça Bingöl, şimdilerde ise televizyon ekranlarının sevilen dizi projelerinden birisi olan Babam ve Ailesi dizisi kadrosunda yer almakta ve başrol oynamaktadır. Dizide kendisi ile birlikte Bülent İnal, Ceyda Düvenci, Erdem Akakçe ve Sera Kutlubey gibi isimlerde yer almaktadır.

ÖDÜLLERİ

 • XVI. Direklerarası Seyirci Ödülleri, 2016 - En iyi Kadın Oyuncu - Hansel ve Gretel'in Öteki Hikayesi - Oyun Atölyesi
 • Başarılar ile dolu ve çok yönlü kariyeri ile dikkatleri üzerine çeken Ayça Bingöl, aldığı ödüller ile de bu kariyeri maksimum noktaya taşımayı başarmıştır.
 • Yeni Tiyatro Dergisi Emek Ve Başarı Ödülleri, 2013 - Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu - Çehov Makinesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu
 • 2011 Antalya Televizyon Ödülleri, Drama Dizisi En İyi Kadın Oyuncu, Öyle Bir Geçer Zaman ki
 • 2012 Antalya Televizyon Ödülleri, Drama Dizisi En İyi Kadın Oyuncu, Öyle Bir Geçer Zaman ki
 • Altın Kelebek Ödülleri "Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu" Öyle Bir Geçer Zaman ki - 2011
 • Tiyatro Tiyatro Ödülleri: Yılın Kadın Oyuncusu, Bana Bir Picasso Gerek - Duru Tiyatro 2008.
 • Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın en başarılı kadın oyuncusu, Bana Bir Picasso Gerek - Duru Tiyatro 2008.
 • Sadri Alışık Ödülleri: Yılın en iyi kadın tiyatro oyuncusu, Bana Bir Picasso Gerek - Duru Tiyatro 2008.
 • Çırağan Lions Ödülleri: Yılın en iyi kadın oyuncusu, Nehrin Solgun Yüzü - Tiyatro Stüdyosu 2009
Ayça Bingöl Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • 1999 - Sır Dosyası
 • 2000 - Evdeki Yabancı
 • 2001 - Çiçek Taksi
 • 2002 - Anne Babamla Evlensene
 • 2004 - Yadigar Sedef
 • 2006 - Taşların Sırrı
 • 2007 - Hayat Kavgam
 • 2007 - Bıçak Sırtı
 • 2008 - İki Aile
 • 2009 - Küçük Kadınlar
 • 2009 - Samanyolu
 • 2010 - Öyle Bir Geçer Zaman ki
 • 2014 - Benim Adım Gültepe

Benzer Biyografiler

Elçin Sangu Kimdir?
Elçin Sangu
Oyuncu
Ekin Koç Dizileri
Ekin Koç
Oyuncu
Doğa Zeynep Doğuşlu (Babam ve Ailesi Çiçek) Kimdir?
Doğa Zeynep Doğuşlu
Oyuncu
Renan Bilek
Renan Bilek
Oyuncu
Nejat İşler
Nejat İşler
Oyuncu
Farah Zeynep Abdullah Kimdir?
Farah Zeynep Abdullah
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir