İlgini çekebilir

Berke Brad Bayrak kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 05.07.2017 08:24
Alper Çağlar Kimdir?

Alper Çağlar Kimdir ?

Alper Çağlar Biyografisi

Bu yazıda Alper Çağlar kimdir ve biyografisi hakkında detaylı bilgi sunulmaktadır.

Dağ filminden tanıdığımız ve adını sıkça duyduğumuz Alper Çağlar Kimdir? 1 Eylül 1981 yılında Ankara’da doğmuş olan başarılı yapımcı ve yönetmenin annesi Perihan Çağlar, Babası ise Arif Çağlar’dır. Babasının mesleğinden ötürü Elazığ’da ilkokulunu okudu.

Ayrıca babasının profesör ve rektörlük görevinden ötürü New York’a gitmesi üzerine ilk önce buraya taşınan Alper Çağlar sonrasında Ankara’ya tekrar taşındı. Bir müddet burada yaşadıktan İstanbul’da yaşamaya başladı. Liseyi burada Robert Koleji’nde tamamladı. Bu seneler içerisinde birbirinden farklı çizgi romanı, animasyon ve öykü tasarlamıştır. İlk filmini ise lise ikinci sınıfa giderken Kırgızistan’da çekmiş olduğu belgesel niteliğinde filmi olmuştur.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Üniversite öğrenimi için burs kazandı. Alper Çağlar bu burs ile Amerika’da University of Virginia’da Medya İlişkileri ve İletişim üzerine bölüm okudu. Burada başarılı bir şekilde öğrenciliğini tamamladıktan sonra tekrar Türkiye’ye geri döndü. Burada da Bilkent Üniversitesi’nde Grafik Tasarım bölümünü okudu ve aynı şekilde başarılı bir şekilde tamamladı. İlk ve ortaöğrenimini başarılı bir şekilde tamamlamasının ardından aynı şekilde üniversite öğrenimini gerek yurt dışı gerekse de yurt içi tamamladı.

Alper Çağlar Kimdir ve Filmleri

2004 senesinde 4 Saat isimli filmini çekmiştir. Toplamda 44 dakika uzunluğunda olan bu filmi kısıtlı imkanlar ile çekmeyi başarmıştır. Devamında da birbirinden farklı film ve reklam projelerinde yer almıştır. Bir müddet sonra kendi işini kurmak için 2006 senesinde ÇağlarArts adındaki şirketini kurdu. Çekmiş olduğu ilk iki kısa filmi ile festivallerden ödül almayı başarmıştır.

İlk uzun metrajlı filmi Büşra olan Alper Çağlar sonrasında ise daha büyük projeler hazırlamayı gözüne koymuştu. 2012 senesine geldiğimizde ise Ufuk Bayraktar, Çağlar Ertuğrul ve Cengiz Coşkun’un oynamış olduğu Dağ filmini çekti. Ülke çapında büyük bir ilgi toplayan bu filmi başarılı bir şekilde sinemaya kazandırmıştır.

Dağ Filmi Oyuncuları: Ufuk Bayraktar Kimdir, Çağlar Ertuğrul KimdirCengiz Coşkun Kimdir

Başarılı yönetmen Alper Çağlar 2014 senesinde ise Panzehir isimli filmini gösterime girmiştir. Bu filmde hem yönetmen hem de senaryo yazarı olarak görev almaktadır. Her geçen sene daha büyük düşünen başarılı yönetmen daha büyük bir projeye imza attı.

2016 senesine geldiğimizde hem senaryosunu hem de yönetmenliğini yaptığı Dağ 2 filmini çekti. Büyük bir bütçe hazırlamış olduğu film kısa süre içerisinde ülkede büyük bir yankı uyandırdı. Gişede adeta rekor kıran filmin getirisi de bir hayli yüksek oldu. Başarılı yönetmen şuanda ise yeni bir proje üzerinde çalışmaktadır. Altı bölümlük televizyon dizisi olarak çekimini planladığı Börü isimli projeyi hazırlamaktadır. 2017 senesinde televizyon karşısında olacağı yapılan açıklamalar içerisinde yer alıyor. Bunun yanı sıra Dağ 3 filminin müjdesini de henüz serinin ikinci filmi vizyondayken verdi. Fakat üçüncü filmin biraz uzun süreceğini altını ısrarla çizdi.

Başarılı yönetmene imdb üzerinden puan vererek destek olabilirsiniz. 
http://www.imdb.com/name/nm3809021/

Alper Çağlar Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Murat Serezli Kimdir?
Murat Serezli
Oyuncu
Ufuk Bayraktar
Ufuk Bayraktar
Oyuncu
Ahu Türkpençe
Ahu Türkpençe
Oyuncu
Armağan Oğuz Fi Göksel
Armağan Oğuz
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir