İlgini çekebilir

Hülya Avşar kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.03.2018 00:04

Ali Sürmeli Kimdir ?

Ali Sürmeli Biyografisi

Ali Sürmeli 7 Nisan 1959 tarihinde Bingöl'ün Karlıova ilçesinde doğmuştur. Asıl köyü Muş'a Bağlı Varto ilçesinin Ömeriyan köyü olarak bilinir. Memur olan babasının mesleği gereği Bingöl'ün Solhan ilçesinde, Karlıova ilçesinde sonrasında Elazığ'a bağlı bir ilçe olan Palu'da ve Diyarbakır ile Bursa'da yaşamıştır. 

Birçok şehri babasının mesleği gereği gezme fırsatı bulmuş olan usta oyuncu, 1985 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olarak diplomasını almaya hak kazanmıştır. Mezun olduktan sonra Sokak Tiyatrosunda ve Devlet Tiyatrosu'nda kısa süreli olarak çalışmıştır.

58 yaşındaki usta oyuncu ilk adımını 1988 yılında Osman Şahin'in "Son Cirit" adlı öyküsünden uyarlanılarak çekilen ve baş rollerinde Tarık Akan ile Nur Sürer'in yer aldığı ''Dönüş'' adlı filmde oynayarak attı. İlk filminden yaklaşık 8 sene sonra 8.Ankara Ulusal Film Yarışmasında ''En iyi yardımcı erkek oyuncu'' ödülüne layık görüldü.

1998 yapımı olan ''Karışık Pizza'' adlı pizzacı bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı filmde başrol oyuncuları arasında yerini aldı. Filmde Cem Özer ve Meltem Cumbur gibi usta isimler yer alıyordu. Türkiye'de dizi olarak zamanında en çok izlenilen ve rekorlar kıran ''Deli Yürek'' adlı dizide rol alan Ali Sürmeli, Kenan İmirzalıoğlu'nun başrol olarak yer aldığı 1999 yılında yayınlanmaya başlayan bu dizide Turgay karakteri ile rol aldı. 

İkinci defa 2000 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödül alarak yılın en iyi ''Yardımcı Erkek Oyuncusu'' seçildi. 2001 yılında komedi/dram içerikli ve iki saat süreli ''Şellale'' adlı Türk filminde Süleyman karakteri ile izleyicilerin karşısına çıktı. Türk drama, macera televizyon dizisi olan ve 7 Mart 2005 tarihinde ilk bölümü yayınlanan ''Aşka Sürgün'' dizisinde ''Adalı'' karakteri ile rol aldı. Dizinin baş rollerinde hepimizin yakından tanıdığı  Beren Saat, Mahsun Kırmızıgül, Aslı Tandoğan, Alper Kul, Hüseyin Avni Danyal, Mustafa Üstündağ, Damla Ersubaşı gibi isimler yer almıştır.

Yakın tarihte FETÖ olayları sonrası kapanan Samanyolu TV kanalında bir dönem yayınlanan ''Yağmurdan Sonra'' adlı dizide Vendor Karuzo olarak rol almıştır. 2003 yılında Star TV'de yayınlanan ''Hürrem Sultan'' adlı televizyon dizisinde başrol olarak yer almıştır. Dizide bir diğer başrol olan isim ise Gülben Ergen'dir. 

Ali Sürmeli, Kurtlar Vadisi dizisinde Zaza dayı rolünde yer aldı. Zaza dayı kimdir denilince akla hala gelen odur. 

Değerli okuyucularımız Ali Sürmeli hakkında bilgileri vermeye devam ediyoruz, neden bukadar çok derseniz bunu bize değil usta oyuncu Ali Sürmeli'ye sormalısınız.. Bunca film ve dizide yer alan bir ismi burada sizler ile paylaşmaz isek içimizde kalır diyelim ve devam edelim.

Evet unutulmaz bir film olan ve sonunda herkesi ağlatmayı başaran hem komedi içerikli hem duygusal içerikleri olan Mucize adlı film ile devam ediyoruz. Ali Sürmeli, Mahsun Kızmızıgül'ün yönetmenliğinde oturduğu bu filmde ''Haydar'' karakteri ile yer aldı. 2015 yılında vizyona giren film günümüzde hala izlenmekte ve etkisini hala yaşatmaya devam etmektedir. Filmde yönetmenlik yapan Mahsun Kızmızıgül aynı zamanda oyuncu kadrosunda yer alıyor. Talat Bulut, Seda Tosun,Büşra Pekin, Meral Çetinkaya, Erdem Yener, Cezmi Baksın gibi hepimizin yakından tanıdığı oyuncular da Ali Sürmeli'nin rol aldığı ''Mucize'' filminde yer almıştır.

 

Komedi içerikli ''Vezir Parmağı'' filminde oynayan Ali Sürmeli, 2018 yılında Show TV ekranında yayınlanan ''Servet'' adlı dizide hayatı hatalarla dolu bir iş adamı olan ve  kendisinden korkulması gereken tehlikeli biri olarak ''Kudret'' karakterini canlandırmaktadır.

Ali Sürmeli Foto Galeri

Aldığı Ödüller

  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Filler ve Çimen) / 37. Antalya Film Şenliği 2000
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sokaktaki Adam) / 8. Ankara Film Festivali 1996
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sokaktaki Adam) / 18.Siyad Türk Sineması Ödülleri 1996

Benzer Biyografiler

Tülay Günal Kimdir?
Tülay Günal
Oyuncu
Bahar Şahin Kimdir?
Bahar Şahin
Oyuncu
Arsen Gürzap Kimdir?
Arsen Gürzap
Oyuncu
Bora Cengiz Kimdir?
Bora Cengiz
Oyuncu
Yusuf Çim Kimdir?
Yusuf Çim
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.