İlgini çekebilir

Emirhan Akbaba kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 09.02.2017 10:32
Ali Sami Yen

Ali Sami Yen Kimdir ?

Ali Sami Yen Biyografisi

Edebiyat camiasının ünlü isimlerinden olan Şemseddin Sami’nin oğlu olan Ali Sami Yen, 20 Mayıs 1886 İstanbul Kandilli doğumludur. Yen soyadını doğumundan sonra soyadı kanunu ile birlikte almıştır.

Galatasaray Lisesi’nde öğrencilik yaptığı yıllarda futbol ile hayli içli dışlı olan Ali Sami, sekiz arkadaşı ile birlikte Sarı Kırmızı renklerindeki Galatasaray Spor Kulübünü kurmuştur. Kulübün bir numaralı kurucu ismi olarak da yine kulüpteki yerini almıştır. 1905’de kurulan Galatasaray Kulübünün tam kurulma tarihi 20 Ekim 1905’dir. Takımın da 1 sicil numarası ile kayıtlı olan ilk üyesi de kendisi olmuştur. Aynı zamanda da Galatasaray Takımının ilk başkanıdır ve oynanan ilk maçta da yine kaptanlık görevini kendisi üstlenmiştir. 1906 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirerek okuldan mezun olmuştur.

Türkiye’nin ilk spor müzesi olma özelliğine sahip olan Galatasaray Müzesinin de kurucusu yine kendisidir. Bu müze 1911 senesinde Kalamış’ta kurulmuş ancak mütareke yıllarında kulüp binasına taşınmıştır.

Kurulduğu 1905 senesinden itibaren on üç sene boyunca ve 1925 senesinde de bir sene süre ile Galatasaray Başkanlığı yapmıştır. Spor alanında Türkiye’de iyi işler yapmıştır. Bunlardan birisi de Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ismindeki Türk Spor Örgütüdür. Burayı Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş ile birlikte kurmuşlardır. Kuruluşundan sonra burada da bir süre başkanlık görevinde bulunmuştur. Sadece futbol için değil Türkiye’nin dünyada spor alanında isminin duyurulmasında da katkıları bulunmuş ve 1924 Paris olimpiyatlarında kafileye liderlik etmiştir. Beş yıl süre ile de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı olarak görev almıştır.

Futbolculuk ve başkanlık kariyerleri dışında 1905 senesinde Moda ile Karşıyaka arasında oynanan maçta hakemlik görevinde bulunmuştur. Bazı kaynaklarca bu hakemlik görevinin Türkiye’deki ilk hakemlik olması ihtimali vardır.

Milli Takım’ın Romanya ile yaptığı uluslararası karşılaşma ’da Türk Milli Takımı’nın teknik adamı olarak da Ali Sami Yen ismi geçmektedir. Bu özelliği ile Türk Milli Takımı’nın da ilk teknik direktörüdür. Bu özellikleri ile Türk spor tarihinde önemli isimlerin başında yer aldığı kolayca söylenebilir.

29 Haziran 1927’de Futbolun Kitabı isimli bir eser yayınlamıştır. Bu eserde Türkiye futbolunu bilimsel olarak ele almış ve ayrıntılarıyla kayda geçirmiştir.

29 Temmuz 1951 tarihinde henüz elli yedi yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Feriköy Mezargahında defnedilmiş ve edebi istirahatgahına defnedilmiştir.

Galatasaray’ın kurucusu olarak Ali Sami Yen’in ismi yaşatılmak gayesi ile 1964 tarihinde Galatasaray’ın Mecidiyeköy’de bulunan stadyumuna Ali Sami Yen ismi verilerek Ali Sami Yen Stadyumu ismiyle kullanıma açılmıştır. Ali Sami Yen Türk futbolunda ismi unutulmayacak derece önemlidir. Bu nedenle ismi sadece stadyumlara değil daha pek çok park cadde ve muhitlere e verilerek yaşatılmaya çalışılmaktadır. 

Ali Sami Yen evli idi fakat bu evlilikten hiç çocuk sahibi olamadılar.

Ali Sami Yen Foto Galeri

Hakkında

  • Galatasaray'ın kurucularından biridir.
  • Futbolculuk kariyerinin yanı sıra teknik direktörlük de yapmıştır.

Benzer Biyografiler

Emre Öztürk Kimdir?
Emre Öztürk
Sporcu
Şahika Ercümen Kimdir?
Şahika Ercümen
Sporcu
Ufuk Ceylan
Ufuk Ceylan
Sporcu
Sabriye Şengül ( Survivor 2017 Sabriye )
Sabriye Şengül
Sporcu
Serhat Akın
Serhat Akın
Sporcu
Önder Turacı
Önder Turacı
Sporcu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir