İlgini çekebilir

Ayça Koptur kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 23.10.2016 21:24

Ali Rıza Kubilay Foto Galeri

Ali Rıza Kubilay Kimdir?
Ali Rıza Kubilay Kimdir?

Ali Rıza Kubilay, 15 Mart 1977 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yoksul bir aile hayatı içerisinde zar zor ilerleyem bir eğitim hayatına sahip olan Kubilay, küçük yaşlardan itibaren kendisine oyunculuğu hedef edinmiştir. Lise eğitiminin ardından 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü %100 burslu olarak kazandı ve buradan 2003 yılında mezun oldu.

Mezun olduğu yıl Ankara’dan ayrılarak İstanbul’a yerleşti. Yüksek lisans için ise Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Bölümü’nü bitirerek öğrenimini tamamladı.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

2003 / 2004 sezonu içerisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosunda yer aldı ve enteresan kişiliği ile gören herkesin ilgisini çekmeyi başarıyordu. İlk olarak Zekai Müftüoğlu imzalı tiyatro oyunlarından birisi olan İpin Ucu oyunu kadrosunda yer aldı. 2004 yılında ise Bakırköy Belediye Tiyatroları kadrosuna dahil oldu.

Hali hazırda da bu kurumun kadrolu sanatçısıdır. Ali Rıza Kubilay, 2006 yılına kadar tiyatro oyunlarında yer alarak kariyerine devam etmiştir. 2004 yılında Pırlatan Bal ve Teneke oyunlarında yer alan Kubilay, 2005 yılında ise Sezuan’ın İyi İnsanı oyununda rol alarak birçok kesimin dikkatini çekmeyi başardı.

2006 yılında ise ilk dizi projesi olan Ömür Atay imzalı yapımlardan Rüya Gibi dizisi kadrosunda yer alarak başladı. Dizide aynı zamanda Çetin Tekindor, Yasemin Çonka, Işıl Yücesoy ve Yiğit Özşener gibi isimler yer alıyordu ve ilk profesyonel cast deneyimi olarak bu proje dikkat çekti.

Tiyatro kariyerine ara vermeden devam eden Kubilay, 2007 yılında ise Nazlı Yarim dizisi kadrosunda yer aldı. Zeynep Beşerler ve Fırat Doğruloğlu isimlerinin başrolünü paylaştığı bu dizide ses tonu ve oyunculuğu ile herkesin beğenisini bir kere daha kazanmayı başardı.

KARİYERİNİN GELİŞİM YILLARI

2007 yılında ise kariyerinin belki de en önemli yapımlarından birisi olan Made in Europe filmi kadrosunda yer aldı. Döneminde çok ciddi bir şekilde sansasyon yaratan filmde Ruhi Sarı, Öner Erkan, Teoman Kumbaracıbaşı gibi isimler ile birlikte yer aldı ve Ahmet karakterine hayat vererek büyük beğeni topladı.

Bu filmin ardından 15. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Made İn Europe filmi ile bu ödülü kendisi ile birlikte 17 erkek oyuncu daha aldı. Ancak kariyerinin en iyi projelerinden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekti.

Bu süreçte seslendirme sanatçılığına da başladı. Enteresan ses tonu ve düzgün TÜRKÇE’si ile dikkatleri üzerine çeken Ali Rıza Kubilay, kısa zaman içerisinde birkaç projede de seslendirme yaparak kendisini ön plana çıkarmayı başardı.

2012 yılında Çağan Irmak imzalı projelerden birisi olan Keşanlı Ali Destanı dizisi kadrosunda da yer aldı. Döneminde ciddi anlamda ses getiren bu projede aynı zamanda Nejat İşler, Belçim Bilgin, Algı Eke ve Ayberk Pekcan gibi isimler de yer aldı.

2014 yılında ise sevilen dizi projelerinden birisi olan Benim Adım Gültepe dizisi kadrosunda yer aldı. Dizide Mete Horozoğlu, Ayça Bingöl, İlker Kızmaz ve Ekin Koç gibi isimler yer aldı. Döneminin en çok sevilen ve izlenen dizilerinden birisi olarak dikkat çeken projede Ali Rıza Kubilay ciddi anlamda fark yaratmayı başardı.

GÜNCEL KARİYERİ

Hali hazırda Bakırköy Belediye Tiyatroları kadrolu oyuncusu olarak tiyatro oyunlarında sahne alan Kubilay, aynı zamanda birçok projede seslendirme sanatçılığı yapmaya da devam etmektedir. Şuan yer aldığı proje ise 2016 yapımı Arkadaşlar İyidir dizisidir.

Show TV’nin sevilen dizisi olarak karşımıza çıkan bu projede İdris Nebi Taşkan, Aslı Melisa Uzun ve Emre Karayel gibi usta isimler ile birlikte sevilen bir karaktere hayat vermektedir.

Ali Rıza Kubilay Kişisel Bilgiler

Ali Rıza Kubilay Kaç Yaşında?15 Mart 1977 doğumlu olup 39 yaşındadır.
Ali Rıza Kubilay Nereli?Ankara'lıdır.
Ali Rıza Kubilay Ne Mezunu?Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Bölümü

Yer Aldığı Projeler

  • Arkadaşlar İyidir - 2016
  • Benim Adım Gültepe - 2014 / Yavuz
  • Keşanlı Ali Destanı - 2011 / Tetik Necmi
  • Nazlı Yarim - 2007

Benzer Biyografi Yazıları

Su Kutlu Kimdir
Su Kutlu
Oyuncu
Numan Çakır Kaç Yaşında?
Numan Çakır
Oyuncu
Devrim Özder Akın Kimdir?
Devrim Özder Akın
Oyuncu
Ahmet Mekin Biyografi
Ahmet Mekin
Oyuncu
Arkadaşlar İyidir Akın Akınözü Kimdir
Akın Akınözü
Oyuncu
Tuncay Kaynak Nereli?
Tuncay Kaynak
Oyuncu

Arkadaşlar İyidir, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir