İlgini çekebilir

Sercan Badur kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:20
Ali Kırca

Ali Kırca Kimdir ?

Ali Kırca Biyografisi

1948 yılı doğumlu Ali Kırca Sultandağı’na bağlı Kırca Köyündendir. Akşehir’de dünyaya gelmiştir. İstanbul’a gelişi 1963 yılındadır. Deniz harp Okulu mezunu olan Ali Kırca, bir süre de yine İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Hukuk Fakültesi’nde okumuştur. Mesleki kariyerine ise 1974 senesinde TRT’de muhabir olmasıyla başladı.

Aslında Deniz Harp Okulu’ndan teğmen olarak mezun olmuştu ancak 1969 senesinde yayınlamış olduğu bir bildiri ordudan ihraç edilmesine neden olmuştur. Solmazer Davası’ndan dolayı idamı dahi istenmiştir. 12 Mart sıkıyönetim mahkemesi tarafından 82 ordu mensubu subay ile birlikte yargılanmıştır.

TRT’de meslek hayatına başlayan Kırca, burada farklı görevlerde bulundu e daha sonra TRT’de Haber Dairesi Başkanı oldu. Yurttan ve Dünyadan isimli bir programda sunuculuk yaptı sonrasında uzun yılar yayın hayatına devam eden 32. Gün isimli programı hazırladı. Ayrıca yine geniş kitlelerce takip edilmiş olan açık Oturum programını yönetmiştir. Açık Oturum programı siyasi anlamda da önde gelen liderlerin karşılıklı tartışma imkânı buldukları bir platformdu. Bu sayede Kırca kariyerinde iyi bir ilerleme sağlamış oldu.

Bir süre TRT’de Washington temsilcisi olarak görev yaptı. Daha sonra 32. Gün ekibiyle birlikte Show TV’ye geçmiş oldu. 1993 yılında Washington’daki görevini sonlandırarak Türkiye’ye dönüş yaptı. Bu dönüşü ile birlikte yeni yeri ATV oldu ve burada Haber Dairesi Bakanlığı görevini yürütmeye devam etti. Burada anchorman diye tabir edilen şekliyle ATV’de Haber Sunmaya başladı. 6 Şubat 1994 tarihi ile birlikte Siyaset Meydanı’nı sunmaya başladı. Siyaset Meydanı programı ile birlikte pek çok önemli konuda tartışmalara sunuculuk yaptı.

ATV ile anlaşamadığı dönemde yeni yeri Star TV oldu. Ancak burada pek fazla çalışamadı ve pek çok polemikle birlikte buradan da ayrılmak zorunda kaldı. Sonraki durağı ise yine ilk günlerdeki gibi TRT oldu, ancak burada da hatırı sayılır bir süre kalamadan ayrıldı. Sonraki durağı NTV idi. Bu sene içerisinde Habersiz Ürküler isminde bir albüm de çıkaran Ali Kırca, ayrıca Barış Manço’nun anısına hazırlanan albümde de Güle Güle Oğlum isimli bir parça seslendirdi.

NTV’deki yayın hayatı da fazla sürmedi. ATV yeniden kendisine kapılarını açarak sunuculuk yapmasına imkan sağladı. Bu dönemde aynı yayın kuruluşunun gazetesi olan Sabah Gazetesi’nde de köşe yazarlığına başladı. Bir taraftan da kitaplar yazmaya devam eden Ali Kırca’nın en son sekiz adet kitabı yayınlandı. Bu kitaplarından kimisi Futbol’a dair iken kimisi de Duygu yüklü kitaplar olarak raflardaki yerlerini aldı.

2 sene boyunca Anadolu Üniversitesi’nde dersler vererek yeni TV Habercileri yetiştirmek için kolları sıvadı. Bu dönemde yaptığı programlarla Golden Rose ödülünün sahibi de oldu. ATV çalık grubuna devredilince yollarını ayırdı ve Show TV’ye geçti, fakat Show TV’ye de TMSF’nin el koyması sonucu Galatasaray’da medya iletişim direktörü olarak çalışmaya başladı.

Ali Kırca’nın Candaş ve Ozan isimlerinde iki oğlu vardır. 

Ali Kırca Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

 • Siyaset Meydanı
 • Show TV Ana Haber Bülteni
 • Seçim Meydanı
 • Kim Haklı
 • ATV Ana Haber Bülteni
 • Star TV Ana Haber Bülteni
 • 40. Paralel
 • Değişim Rüzgarları
 • Açık Oturum
 • Yurttan Dünyadan

Benzer Biyografiler

Selin Yağcıoğlu
Selin Yağcıoğlu
Spiker
Nazlı Çelik
Nazlı Çelik
Spiker
Saynur Tezel
Saynur Tezel
Spiker
Şirin Payzın
Şirin Payzın
Spiker
Nilgün Balkaç
Nilgün Balkaç
Spiker
Ceren Bektaş Kimdir?
Ceren Bektaş
Genel

1 Yorum

 1. Evren Özalkuş – Türk Radyocular ve Televizyoncular

  25 Nisan 2022 at 20:22

  […] bir süreç sonrasında Reha Muhtar’la, Ali Kırca gibi dönemin en önemli isimleriyle güçlükle randevu alarak görüştü. Ama başlaması için […]

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.