İlgini çekebilir

Eser Karabil kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:19
Ali Kınık

Ali Kınık Kimdir ?

Ali Kınık Biyografisi

1974 yılı doğumlu söz ve beste yazarı aynı zamanda seslendirdiği eserleriyle pek çok albüm sahibi olan Ali Kınık, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Malatya’da tamamlamış ve buradan Elazığ’a geçerek, Elazığ’da bulunan Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir.

Sadece kendi seslendirdiği eserleri değil pek çok farklı sanatçı tarafından da seslendirilen yazdığı şiir ve besteleri bulunmaktadır. Kendi deyimiyle bir tek sazıyla dünyaya meydan okuyan bir kişiliktir. Arkasında uyuşturucu baronlarının kirli ve güçlü parası olmadığını medya desteği bulunmadığını bir tek imanıyla yola çıktığını belirtmiştir.

İlk olarak 1996 senesinde Beni Öldü Say isimli albümünü çıkarmıştır. Ardından 2003 senesinde Bu Şarkı adlı albümü piyasaya çıkmıştır. 2005 senesinde Bir Millet Uyanıyor ile milliyetçi çizgisini belli eden Ali Kınık, bu albüme ismini veren parça Atilla İlhan’ın aynı isme sahip kitap dizisinin çizgisindedir ve türkü olarak bestelenmiş bir marşı andırır özelliklere sahip oluşuyla dikkat çekmiştir. Bu eserinin sözlerini Nihat Ergöz’e aittir. Bestesi ise Kerem Özdemir tarafından yapılmıştır.  2006 yılına gelindiğinde Duvar Yazısı isimli albümünü ve iki sene ardından 2008 senesinde İsyan Şarkıları isimli eserlerini piyasaya sürmüştür.

Esas çıkışını 2010 senesinde yapmasını ve geniş kitlelerce isminin duyulmasını sağlayan albümü ve albüme adını veren şarkısı ile pek çok dinleyici tarafından tanınır ve yurt içinde özellikle üniversitelerde pek çok konserler verir. 2010 senesinde yükselişini sağlayan albümünün adı Ali Ayşe’yi Seviyor ’dur. Hız kesmeyen sanatçı sonrasında da pek çok eserler vermeye devam etmiştir. Ali Ayşe’yi Seviyor isimli albümü ile ün kazanmasının ardından 2012 senesinde de Düş’e Kalk’a isimli bir albüm daha çıkarmış ve ardından şimdilik son albümü olan ve Balat Müzik’ten çıkan Kalbi Kırık Şarkılar isimli albümüdür. Bu albümü ile bu güne kadar çıkardığı albüm sayısı sekizi bulmuştur.

Ali Kınık için Ülkücülerin Ahmet Kayasıdır gibi bir benzetme de yapılmaktadır. Albüm çalışmalarında bir başka usta isim olan Özkan Turgay ile de çalışmaları bulunmaktadır.

Ali Kınık evlidir ve Göktürk isminde bir oğlu vardır.

Ali Kınık Foto Galeri

Albümleri

  • Kalbi Kırık Şarkılar
  • Düş'e Kalk'a
  • Ali Ayşe'yi Seviyor
  • İsyan Şarkıları
  • Duvar Yazısı
  • Bir Millet Uyanıyor
  • Beni Öldü Say

Benzer Biyografiler

Orhan Ölmez
Şarkıcı
Çılgın Sedat Kimdir?
Çılgın Sedat
Şarkıcı
Çağatay Akman
Çağatay Akman
Şarkıcı
Ahmet Kaya
Ahmet Kaya
Şarkıcı
Berdan Mardini
Berdan Mardini
Şarkıcı
Manuş Baba Kimdir?
Manuş Baba
Şarkıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.