İlgini çekebilir

Murat Yıldırım kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 05.11.2016 00:36
Ahmet Mekin Biyografi

Ahmet Mekin Kimdir ?

Ahmet Mekin Biyografisi

Ahmet Mekin, 6 Ağustos 1932 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. O dönemlerde okul ve eğitim kavramı çok çok fazla önem arz eden bir konu olmadığından dolayı oyunculuk anlamında da yüksek mücadele gerekmiyordu. Ahmet Mekin, küçük yaşlardan itibaren oyuncu olmak konusunu kendisine ciddi anlamda hedef etmiştir.

Boyunun aşırı derecede uzun olması nedeni ile FİLİZ AHMET lakabı ile de tanınmıştır. Güreş ve profesyonel futbol kariyerine sahip olan Ahmet Mekin, zaman içerisinde hayali olan oyunculuk için harekete geçmiştir.

Ahmet Mekin, bireysel olarak yaptığı girişimlerden sonra ilk defa Bakırköy Halkevi bünyesinde birçok oyuncunun çıktığı noktada yer aldı. Çeşitli tiyatro oyunlarında yer alarak kendisini ve oyunculuğunu ileri taşımayı hedef edinen Mekin, zaman içerisinde sinema ekranlarında yer almak için adımlar attı.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

Ahmet Mekin, 1957 yılında tiyatro sahnelerinden ayrılarak ilk sinema projesi olan Mahşere Kadar filmi kadrosunda yer aldı. O dönemin en iyi oyuncuları Belgin Doruk, Yılmaz Duru ve Kenan Pars gibi isimler ile önemli ilk rolünü oynayan yakışıklı ve bir o kadar da sempatik oyuncu Ahmet Mekin, bir yıldız gibi parladı.

Yeşilçam dünyasında bu film ile birlikte tanındıktan sonra aynı sene Yosmanın Kızı filmi kadrosunda başrol oynadı. Hatırlarda yer eden bir yapım değildi. 1958 yılında ses getiren yapımlardan birisi olan Ana Hasreti filmi kadrosunda yer aldı ve kendisini herkese ispat etmeyi başardı. Memduh Ün, Nedret Güvenç gibi isimler ile başrol oynadı ve kariyerinin en büyük yapımlarından birisi oldu.

O dönemler dizi çeker gibi film çekildiğinden dolayı 1958 yılında tam 7 sinema filmi projesi içerisinde yer alarak kendisini sinema sektöründe ön plana çıkarmayı da başarmıştır.

KARİYERİNİN USTALIK YILLARI

Ahmet Mekin artık yakışıklılığı ve uzun boyu ile birlikte Yeşilçam’ın JÖN’leri arasında yerini almıştı. 1959 ve 1977 yılları arasında sayısız film projesi içerisinde yer alarak Yeşilçam’ın en ünlü erkek oyuncuları arasına girmeyi başaran Ahmet Mekin, hayatının ve hala günümüzde tanınmasının en önemli sebeplerinden birisi olan projeye imza atmıştır.

1977 yılında Yeşilçam efsanesi olarak hafızalara kazınan Selvi Boylum, Al Yazmalım filmi kadrosunda başrolde yer aldı. Kadir İnanır ve Türkan Şoray ikilisi ile birlikte bu projede başrolleri paylaşan Ahmet Mekin, artık Yeşilçam sahnelerinin efsane isimlerinden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu projenin hemen ardından mükemmel bir kitleye ulaşan Mekin, 1978 yılında da yine önemli projelerden birisi olan Avare filmi kadrosunda yer almıştır. Filmde aynı zamanda Adnan Şenses ve Nuran Aksoy gibi isimler yer aldı ve döneminin en çok ses getiren projelerinden birisi olarak da dikkatleri çekti.

2004 yılında günümüz modern yapımları içerisinde televizyon dizilerinde de yer almaya başladı. 2004 yılında Aşk Mahkumu dizisi kadrosunda Kerem Alışık ve Şahnaz Çakıralp ile birlikte başrol paylaştı ve haftalık olarak televizyon ekranlarında yer almaya başladı.

GÜNCEL PROJELERİ

Ahmet Mekin, kariyeri boyunca tamı tamına 192 yapımda yer almıştır. Yeşilçam kariyeri en uzun olan ve ilerlemiş yaşına rağmen hala oyunculuk yapan Ahmet Mekin, günümüzde de dizi projelerinin en çok aranan isimlerinden birisi olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

2015 yılında Seddülbahir 32 Saat dizisi kadrosunda yine usta isimler ile birlikte yer aldı. Dolunay Soysert, İlker Aksum ve İbrahim Çelikkol gibi isimler ile bu projede sevilen bir karaktere hayat veren Mekin, son olarak da yine sevilen projelerden birisinde yer alıyor.

Mekin, 2016 yılı yapımlarından birisi olarak dikkat çeken Arkadaşlar İyidir dizisi kadrosunda yer almaktadır. Dizide aynı zamanda İdris Nebi Taşkan, Akın Akınözü, Aslı Melisa Uzun ve Emre Karayel gibi isimler de yer almaktadır ve hali hazırda bu projede yer almaktadır.

ÖDÜLLERİ

Ahmet Mekin, kariyerine birçok yapım sığdırmış ve en kariyerli oyunculardan birisi olarak dikkatleri çekmiştir. Hali ile birçok farklı ödül de almıştır. Aldığı ödüller şu şekilde;

İZMİR FUAR FESTİVALİ EN BAŞARILI ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ (1961)

ALTIN PORTAKAL YILDIRIM ÖNAL ANI ÖDÜLÜ

ANKARA FİLM FESTİVALİ YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ (1992)

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ EN İYİ AKTÖR (2011)

Ahmet Mekin Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

 • Kanun Kanundur - Aykut Düz
 • Kuruluş - Yücel Çakmaklı
 • Aşktan da Üstün - Osman F. Seden,
 • Kelebekler Çift Uçar - Tarık Dursun K.,
 • Bir Türk'e Gönül Verdim - Halit Refiğ,
 • Düğün - Lütfi Ö. Akad,
 • Urfa İstanbul & Beşikteki Miras
 • Selvi Boylum Al Yazmalım - Atıf Yılmaz,
 • Kavanozdaki Adam
 • Bir Garip Yolcu
 • Çaresizler - Cüneyt Arkın, Perihan Savaş
 • Bir Adam Yaratmak
 • Ben
 • 72. koğuş - 2011
 • Ateş Dağlı
 • Kadın Asla Unutmaz - Orhan Aksoy
 • Bugünün Saraylısı - 1985
 • Kağıt - 2010
 • Kayıp Şehir - 2012

Benzer Biyografiler

Aslı Melisa Uzun Arkadaşlar İyidir
Aslı Melisa Uzun
Oyuncu
Devrim Özder Akın Kimdir?
Devrim Özder Akın
Oyuncu
Ülkü Hilal Çiftçi Kimdir?
Ülkü Hilal Çiftçi
Oyuncu
Mustafa Yıldıran Kaç Yaşında?
Mustafa Yıldıran
Oyuncu
Hakan Yufkacıgil Kimdir?
Hakan Yufkacıgil
Oyuncu
Nur Sürer
Nur Sürer
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.