Ahmet Hakan

Biyografi Güncellenme Tarihi: 07.10.2016 14:05

Ahmet Hakan Kimdir?

Adı Soyadı
:
Ahmet Hakan
Yaşı
:
49 ( 11 Ağustos 1967 )
Mesleği
:
Yazar
Eğitim
:
Uludağ Üniversitesi İlahiyat

Çalıştığı Kanallar

  • 2005–2016: CNN Türk
  • 1994–2004: Kanal 7
  • 1993–1994: TGRT

Ahmet Hakan Biyografi

Ahmet Hakan 11 Ağustos 1967 Yozgat doğumludur. Gazetecilik mesleğini icra etmekte aynı zamanda televizyonda genellikle tartışma programları sunmaktadır. Halen Hürriyet gazetesinde köşe yazarı ve CNN Türk kanalında program sunmaktadır.

Babası memur olduğundan gençlik yılları sürekli Anadolu’nun illerini dolaşarak geçmiştir. İmam Hatip Lisesi mezunudur. Uludağ Üniversitesinde İlahiyat eğitimine başladı ancak eğitimini tamamlamadan İstanbul’a geldi. İstanbul’da da bir süre eğitimine devam etti, bu dönemde İstanbul’da olduğu yıllarda Büyükçekmece Hür bakış isimli bir yerel gazetede genel yayın ve haber müdürlüğü yapmıştır.

Yazmayı seven Ahmet Hakan, üniversite yıllarında hikayeler kaleme alarak gazetecilik serüveninin temelini oluşturacak bir çalışmanın içerisine girdi., bu hikayeleri tutulup Yedi İklim isimli dergide yayınlanma imkanı bulmuştur. 1993 senesinde bir yıl süre ile TGRT TV’de muhabir olarak görev aldı. Yankı isimli bir programın sunum ekibinde çalıştı. Kanal 7 ‘nin kurulması aşamasında genel yayın yönetmeni olan Mustafa Çelik ile tanışarak bu kadroya dâhil oldu. Burada da belli bir süre muhabirlik yaptı ve uzun yıllar Kanal 7’nin haber müdürü olarak çalıştı ve yine aynı dönemde haber sunumlarında da bulundu. İskele Sancak isimli programı pek çok TV izleyicisi tarafından bilinen bir program olmuştur. Kanal 7’deki serüveni takvimler 2004’ü gösterdiğinde sona ermiş oldu. Kanal 7’den istifa eden Ahmet Hakan’ın bu ayrılığının sebebi, artık kanal 7 yönetimi ile anlaşmazlıkların had safhaya çıkmış olmasıydı. Buradan sonra bir süre Sabah’ta çalıştı ve halen devam ettiği Hürriyet Gazetesi’ne geçti. Aynı zamanda CNN Türk’te hafta içi belirli günlerde ekranlara gelen Tarafsız Bölge Programı’nı sunmaya devam ediyor.

Star gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cem Küçük isimli yazar, 9 Eylül 2015 tarihinde kendisini tehdit eden bir yazı yazdı. Bu yazıda kendisine “Şizofreni Hastaları” gibi diyerek hakarette bulundu ve devamında kendisini Hürriyet Gazetesi’nin Türkiye’yi yönettiği günlerde sanarak hareket ettiğini söyledi. İsterse kendisini sinek gibi ezeceğini ve bu güne kadar hep merhamet ettikleri için bir şey yapmadıklarını yazdı. Ahmet Hakan bu Cem Küçük’ün bu yazısı üzerine hemen ertesi gün Hakaret Davası açtı. Bu şekilde başlayan gerginlik, Abdulkadir Selvi’nin kendi köşesinde bu tür tartışmaların doğru olmadığını ve bu tür hakaretlerin Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mal edilmemesi gerektiğini belirtti, Çağdaş gazeteciler Derneği Başkanı olan Ahmet Abakay da Hrant Dink’in öldürülmesi olayı öncesinde de bu tür tehditler aldığını hatırlattı ve bu olayların nefret cinayetlerine kadar gidebileceğini belirtti. Ancak bir kere başlayan olay, bir de o dönem Adalet ve kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak görev yapan Abdurrahim Boynukalın’ın Hürriyet Binası’nın basılması esnasında sarf ettiği Ahmet Hakan’ın dayağı hak ettiği yönündeki sözlerinden sonra, 1 Ekim 2015 tarihinde evinin önünde saldırıya uğrayarak darp edildi.

Benzer Biyografi Yazıları
Ahmet Hakan yer aldığı ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)