Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/kimdir.tv/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2678
İlgini çekebilir

Kenan Acar kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:44
Ahmet Davutoğlu Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu Kimdir ?

Ahmet Davutoğlu Biyografisi

Konya’nın Taşkent ilçesinde 26 Şubat 1959 tarihinde dünyaya gelmiş olan Ahmet Davutoğlu’nun babası Duran annesi Memnune Hanımdır.

Eğitim hayatında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirmesine müteakip Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift ana dal alanından bitirmiş ve mezun olmuştur. Yine aynı üniversitede yüksek lisansını Kamu Yönetimi alanında gerçekleştirmiştir. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında da doktorasını tamamlamıştır.

Doksanlı yılların başında akademik kariyerine devam etmiş ve Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçentlik yapmış, aynı üniversitenin Siyaset Bilimi kürsüsünü kurmuş ve üç sene süre ile aynı bölümün başkanlığını yürütmüştür. Sonrasında doçent olarak Marmara Üniversitesi Uluslarasın İlişkiler Bölümü’nde hocalık yapmıştır. 1995 senesinden itibaren yazarlığa da başlamış ve Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Yazarlığı süresinde iki yüzün üzerinde yazı yayımlamıştır. Silahlı Kuvvetler Akademisi ile Harp Akademilerinde de misafir öğretmen olarak dersler vermiştir. 1999 senesinde profesörlük unvanını alan Ahmet Davutoğlu, Beykent Üniversitesi’ne geçmiş ve burada üniversitenin yönetim kurulu üyeliğini gerçekleştirmiştir. Aynı anda senato üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı ve yine mesleğinin başında çalıştığı Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne misafir öğretim üyesi olarak hizmet etmiştir.

Ahmet Davutoğlu Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve aynı dönemde başbakanlık yapan Abdullah Gül’ün kararıyla büyükelçi unvanını almıştır.

Bu unvandan sonra o dönemde gündeme gelen Gazze Savaşı çözümü yönünde Türk Hükümeti adına diplomasi yürütmüştür. Bu dönemde mecliste parlamento üyesi olmamasına karşın Dışişlerine getirilmiş ve Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır. Atanmasından sonraki iki yıl bu görevi dışarıdan icra etmiş 2011 seçimleri ile Konya’dan milletvekilli adayı olarak meclise girmiştir. Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti döneminde de Dışişleri Bakanlığı görevine devam etmiştir. Foreign Policy dergisi bu dönemde İlk 100 Küresel Düşünür listesinde Ahmet Davutoğlu’nun ismine de yer vermiştir.

Dışişleri Bakanlığı döneminde Sıfır Sorun Politikası yürürlüğe sokmuştur. Sıfır Sorundan kastı diğer ülkelerle ilişkilerde karşılıklı saygı olduğu sürece sorunsuz olarak diplomasi yürütülmesi mümkündür tezini savunmuş ve bu tez çerçevesinde ilişkileri yürütmeye çalışmıştır.

Pan-İslamist bir politika güttüğü düşünülse de Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi konusunu desteklemiş ve elli yıldır devam eden Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi çabasını sürdürmüş ve bu çabanın ileriki süreçte de devam edeceğini bildirmiştir.

27 Ağustos 2014’de Adalet ve Kalkınma Partisi 1 Olağanüstü Büyük Kongresindeki seçimler ile parti başkanlığına getirilmiştir. 62. Hükümeti kurmuş ve 306 parlamenterin güvenoyu ile başbakanlık görevine resmi olarak başlamıştır.

Özellikle 17 Aralık ile ortaya çıkarılan belgelere dayanılarak 4 bakanın yargılanması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüş ayrılığına düşmesi sonucu ve 1 Mayıs tarihinde yayınlanan Pelikan Dosyası ile iyice gerilen ortamda istifasını vererek genel bakanlık ve başbakanlık görevinden istifa etmiştir.

Sare Hanım ile evli olan Davutoğlu dört çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, Almanca, Malayca ve Arapça bilmektedir.

Ahmet Davutoğlu Foto Galeri

Görevleri

 • TBMM 24-25-26. Dönem Milletvekili
 • Türkiye Dışişleri Bakanı 2009-2014
 • Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı 2014-2016
 • 26. Türkiye Başbakanı 2014-2016

Benzer Biyografiler

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Siyasetçi
Hasan Angı Kimdir?
Hasan Angı
Siyasetçi
Figen Yüksekdağ
Figen Yüksekdağ
Siyasetçi
Kenan İpek
Kenan İpek
Siyasetçi
İdris Baluken
İdris Baluken
Siyasetçi
Selahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş
Siyasetçi

1 Yorum

 1. mert demir

  16 Aralık 2019 at 12:43

  ahmet davutoğlu başbakandı parti kurması yanlıştı.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/kimdir.tv/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2678