İlgini çekebilir

Bilal Sonses kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 08.10.2016 14:32
Ahmet Arslan Biyografi
indirim7.com

Ahmet Arslan Kimdir ?

Ahmet Arslan Biyografisi

Ahmet Arslan, 2 Haziran 1962 tarihinde Kars’ın Kağızman ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Lalizar Hanım ve babası Süleyman Bey’dir. İstanbul Teknik Üniversitesi gemi inşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinden mezun olmuştur. Mezuniyetinden itibaren Milli Güvenlik  Akademisine devam etmiş ve Oradan da 56 ncı dönem mezunu olarak mezun olmuştur.

Sonrasında Devlet görevlerinde  bulunmuştur. Bu görevler sırasıyla şöyledir; Denizcilik Müsteşarlığı’nda  Daire Başkanlığı ve  Genel Müdür Yardımcılığı daha sonra ise Ulaştırma Bakanlığı Demiryollarında görevde bulunmuş takiben, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir.. Devlet Hava Meydanları İşletmesinde çalışmıştır. Daha sonra bu görevlerine ilave olarak da özel sektörde yedi sene çalışmıştır. Özel sektördeki çalıştığı görev yerleri ve görev aldığı konumlar şu şekildedir; TT-NET ve Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu, TÜRKSAT Denetim Kurulu, TOBB Denizcilik Meclisi üyeliğinde de bulunmuştur. Bu görevleri esnasına yaptığı başlıca önemli çalışmalar arasında;  pek çok gemi ve liman projesi yönetmiş ve memleketi olan Kars’a büyük hizmetlerde bulunmuştur. Bu hizmetlerinn en başında ise modern bir hava yolu olarak tasarlanan ve hizmete açılan Kars Havayolu gelmektedir. Kars Havalimanı Kafkaslar genelinde bakıldığında en önemli ve modern yapısıyla en modern havalimanı olma özelliğini taşımaktadır Pekin ile Londra arasında tarihi İpekyolu hattından ismini alan İpek Demiryolu hattının eksik kalan Bakü, Tiflis ve Kars arasındaki demiryolu yapımına öncülük etmiş ve bu çalışmaların başlatılmasına ön ayak olmuştur. Yine ulaştırma alanındaki önemli projelerinden birisi olan Kars’tan Sivas’a uzanan hızlı demiryolu projesinin başlatılmasıdır. Kars’ın Nahçivan ve İran ile demiryolu ile bağlanmasını sağlayacak projeyi de başlatmıştır. Yine asrın önemli projelerinden birisi olarak başlatılmış ve nihayete ulaştırılmış olan ve açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Marmaray Projesinin önemli isimlerindendir.

Evli ve bir çocuk sahibidir. Orta seviyede İngilizce bilmektedir. Türk Dünyası Mühendislik Ödülü’nün sahibi olmuştur. Fahri Profesörlük unvanına sahiptir ve 2010 yılı Negatifi Pozitife  Çevirenler Yılın Bürokratı ödülü sahibidir.

Pek çok genç siyasetçinin aksine siyaset ile tanışması 50 li yaşlarına yakın olmuştur. İlk kez 2011 senesinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Kars Milletvekili olarak aday gösterilmiş ve buradan meclise girmiştir. Sonrasında takip eden yıllarda 2015 Haziran seçimleri ile tekrar edilen 2015 1 Kasım seçimlerinde yine aynı şehirden aynı şekilde milletvekili adayı gösterilerek meclise girmeyi başarmıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı olan Ahmet Davutoğlu’nun hem başkanlıktan hem de başbakanlıktan istifa etmesi ile birlikte hükümetin başına geçen Binali Yıldırım Tarafından kurulmuş olan 65nci Türkiye Hükümeti’nde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirilmiştir. Binali Yıldırım daha önce kendisi de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev aldığından bu pozisyonda görevlendirilmesinin önemli olduğu söylenebilir.

Ahmet Arslan Foto Galeri

Ödülleri

  • Türk Dünyası Mühendislik Ödülü
  • Negatifi Pozitife Çevirenler Yılın Bürokratı
  • Fahri Profesörlük

Benzer Biyografiler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir