İlgini çekebilir

Osman Akça kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:44
Adnan Menderes

Adnan Menderes Kimdir ?

Adnan Menderes Biyografisi

Asıl ismi Ali Adnan Ertekin Menderes olan Adnan Menderes 1899 tarihinde Aydın'da dünyaya gelmiştir. Babası Aydın'ın Toprak ağası, varlıklı bir kişidir. Ancak nüfus cüzdanında doğum yeri İzmir olarak geçse de,  bir mitinginde İzmirlilere “değerli hemşerilerim” diye hitap ettiği için İzmirli olduğu da ileri sürülmektedir. Büyükbabasının Kırım Tatarı olduğu bilinmekte, Konya'dan Tire tarafına göç ettiği bilgisi nüfus kaynaklarında yer almaktadır.

Anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş  ve  anneannesi tarafından büyütülmüştür. İzmir Amerikan Koleji mezunudur.  Askerliği Birinci Dünya Savaşı dönemine denk gelmiş ve yedek subay olarak görev yapmıştır. Ancak yakalandığı sıtma hastalığı sebebiyle cepheye gönderilmemiştir. İstiklal Madalyası sahibidir. Genç yaşlarda Karşıyaka’da hücum oyuncusu ve Altay’da kaleci olarak futbol ile ilgilenmiştir. Fatma berin Hanım ile evlenmiş ve ondan Yüksel, Mutlu ve Aydın isimlerinde üç çocuk sahibi olmuştur. Lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Siyasi hayatına 1930 senesinde Aydın içinde Serbest Cumhuriyet Fırkasının bölge organizatörlüğünü yapmıştır. Parti kapanınca Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmiştir. 1931 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aydın Milletvekili seçilerek meclise girmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin başına İsmet İnönü geçince öğretim araçlarının devletleştirilmesi faaliyetine karşı çıkarak ters düşmüş ve toprak ağaları elinde bulunan tarımsal arazilerin kamulaştırılarak köylüye verilmesine karşı çıkmıştır. Bunun gerekçesi olarak dedesinden kendisine kalan arazilerin özel mülke tecavüz edilmesi suretiyle elinden çıkacağı düşüncesi olduğu ileri sürülmektedir. Bu ayrılık le üç arkadaşını da yanına alarak Dörtlü takriri vermiş ve sonuç olarak 1945 senesinde CHP’den ihraç edilmiştir.

CHP ‘den ihraç edildikten sonra Celal Bayar, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokratik Parti’yi kurmuştur. Bir sene öne çekilerek yapılan seçimlerde 1946 yılında CHP’nin yüzde 85 lik bir üstünlüğü ile sonuçlanmış ancak seçimlerin açık oy- gizli tasnif yapıldığı için şaibeli olduğunu iddia etmiştir. Bu tarihten sonra CHP ve DP partilerinin arası açılmaya ve şiddetli kavgalar baş göstermeye başlamıştır. Bu nedenle 1950 seçimlerinde açık oy-açık tasnif uygulanmıştır bu yöntemle yapılan 1950 seçimlerinde DP %53 lük oy alarak büyük bir başarı göstermiştir Cumhurbaşkanlığı’na Celal Bayar getirilmiş ve Adnan Menderes Başbakan olarak görevlendirilmiştir.

Adnan Menderes bu süreç içerisinde 11 yıllık başbakanlık yapmış ve Türkiye iç ve dış politikalarında köklü değişiklikler yapılmıştır. Paranın üzerinde yeniden Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerinin kullanılması uygulamasına geçilmiştir. Diğer bir önemli değişiklik de ezanın Türkçe okunmasına son verilerek yeniden Arapça okunmasına başlanmıştır.

1952 senesinde NATO’ya giren Türkiye’nin bir yıl önce Kore’de savaşarak Soğuk Savaş içerisinde batı yanlısı olduğu gösterilmiş ve komünizme karşı gayrı-nizami harp unsurları kurulmuştur.

1953 senesinde CHP nin edindiği malları haczetmiş ve köy enstitülerini kapatarak Öğretmen Okulları’nı açmıştır.

1954 seçimlerinde DP büyük bir zafer kazandı ve iktidarı tek başına omuzladı. Bu arada Kıbrıs sorunu ortaya çıktı ve Londra’da pek çok görüme yapıldı.

1957 seçimlerinde DP oyları düşse de yine çoğunluğu kazanarak azınlık hükümeti kuruldu.

Adnan Menderes Foto Galeri

Adnan Menderes Hakkında

  • Menderes, 13 ayrı davadan yargılandı.
  • 17 Eylül 1961'de İmralı Adası'nda idam edilmiştir.

Benzer Biyografiler

Alinur Aktaş Kimdir?
Alinur Aktaş
Siyasetçi
Emin Şirin
Emin Şirin
Siyasetçi
Fatma Betül Sayan Kaya
Fatma Betül Sayan Kaya
Siyasetçi
Sinan Oğan
Sinan Oğan
Siyasetçi
Bülent Arınç
Bülent Arınç
Siyasetçi
Andrey Karlov
Andrey Karlov
Siyasetçi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir