İlgini çekebilir

Tülay Bursa kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 06.10.2016 11:49
Abdurrahim Boynukalın

Abdurrahim Boynukalın Kimdir ?

Abdurrahim Boynukalın Biyografisi

15 Eylül 1987 yılında Almanya’da dünyaya gelen Abdurrahim Boynukalın, AKP’li genç siyasetçilerdendir.  Aslen Karaman kökenli olan Boynukalın ailesinin yarım asır önce İstanbul’a göç etmesiyle birlikte İstanbul’da hayatına devam etmiştir. Siyaset dünyasında ismi AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığı dönemde duyulur olmuştur. Babası Marmara Üniversitesi Öğretim Üyeliği yapan Ömer Boynukalın’dır.

Üniversite eğitimini Sakarya Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlamasının ardından yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yapmıştır. Bununla yetinmeyip ikinci yüksek lisansını da yurt dışında City University of London'da Medya İletişim Bölümü’nde yapmıştır.

Eğitimine müteakip 2010-2013 yılları arasında Kırklareli Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde Araştırma ve Kültür Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği içerisinde yer alarak çeşitli görevlerde bulundu.

Geniş kitleler Yenişafak Gazetesi ve yine aynı yayın kuruluşuna ait yenisafak.com.tr’deki ve Milat Gazetesi’ndeki yazılarıyla tanımış oldu. Buradaki yazılarında siyasi gündem üzerine düşüncelerini paylaşmıştır. Halen belli dönemlerde Yenişafak’ta yazılarına devam etmektedir.

26 Eylül 2014 tarihinde Zafer Çubukçu’nun Başbakan Müşaviri olması ile boşalan koltuğuna geçerek, AKP Gençlik Kolları Başkanı olmuştur. Eşi Ceyda Özen Boynukalın’dır. İleri derecede İngilizce bildiği ve Almancaya ’da hakim olduğu bilinmektedir. AKP Gençlik Kolları Başkanlığı’ndaki kitlelere seslendiği dönemlerde kitleleri etkileyecek derecedeki hitabet başarısı ve bu dönemde medyada gündeme gelen Cumhurbaşkanı’na yönelik Hürriyet gazetesi önünde yapılan eylemlerde “Seni Başkan Yaptıracağız” sloganı ile ön plana çıktı. Ardından 7 Haziran 2015 senesindeki genel seçimler ile birlikte İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak mecliste yerini aldı. Ancak tek başına hükümet kurulacak sayıda milletvekiline sahip olan siyasi parti olmaması ve önündeki süreçte hiçbir partinin ortak koalisyon kurarak hükümet kurmayı başaramaması sonrası beş ay sonra 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen ikinci genel seçimlerde aday gösterilmedi.

Mamak İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’nda yaptığı konuşmasında içinde bulunulan günlerin kıymetinin bilinerek hareket edilmesi gerektiğini belirtmiş ve tribünleri dolduracak boş dolgu malzemesi olmayacaklarını ya da ortalığı karıştırmak için dolgu malzemesi olmayacaklarını belirterek coşkulu bir konuşma yapmıştır. Her zaman millete hizmeti ön plana alan ve kitleleri etkileyebilen bir kişiliğe sahip olmuştur.

Mısır konusunda Darbeci Sisi ile Mursi’nin kavgasında Mursi’nin yanında olmalı, Habil ile Kabil’in kavgasında Habil’in yanında olmalıyız diyerek insanlığın ilk günlerinden bu yana her zaman kötüye karşı iyiyi, zalime karşı mazlumu savunmanın gerekliliğine vurgu yapmıştır. Çalışmanın gücüne her zaman vurgu yapmış ve başarıya çalışmayla ulaşılacağını her zaman vurgulamış, bunu da kendi yaşantısında örnek davranışlarıyla göstermiştir.

Ahmet Davutoğlu ile yakınlığı bilinen Abdurrahim Boynukalın’ın getirildiği görevlere Başbakan ve sonrasında Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kararlaştırıldığı ve ön plana çıktığı kabul görmektedir.

Son olarak da Milletvekili olarak aday gösterilmemesi sonrası 17 Aralık 2015’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Abdurrahim Boynukalın Foto Galeri

Abdurrahim Boynukalın Hakkında

  • Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı.
  • AKP Gençlik Kolları Başkanlığı yapmıştır.
  • Evlidir. 2 çocuk babasıdır.

Benzer Biyografiler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir