İlgini çekebilir

Filiz Aker kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 06.10.2016 15:32
Abdüllatif Şener

Abdüllatif Şener Kimdir ?

Abdüllatif Şener Biyografisi

29 Nisan 1954 tarihinde doğan Abdüllatif Şener, Sivas Yıldızeli’nin Emirler Köyü’nde dünyaya gelmiş bir siyasetçidir.  Annesi Ahzerat Hanım, babası Bedirhan Şener’dir. 1977 yılında Ankara Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler bölümünden mezun olarak eğitimine Gazi Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Eğitimini doktora seviyesinde tamamladıktan sonra Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. Hacettepe Üniversitesi’nin yine aynı bölümü olan Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü’nde öğretim elemanı olarak akademik alanda mesleğini icra etmeye devam etti. Akademik alandaki öğretim elemanlığından sonra Maliye Bakanlığı bünyesinde Gelirler Kontrolörü olarak mali konularda sahaya inmiş ve çalışmalara katılmıştır.

Siyasi hayatı ilk olarak 1991 Seçimleri ile Sivas Milletvekili olarak Necmettin Erbakan’ın başkanı olduğu Refah Partisi bünyesinde, mecliste yer aldı. Daha siyasi hayatının ilk yıllarından itibaren bakanlık görevleri de icra etmesiyle, siyasette önemli ve mali konularda tercih dilen bir kişi haline geldi. Bu seçim sonucu kurulan REFAHYOL Hükümeti’nde Maliye Bakanı olarak ilk bakanlık görevini icra etti. 1998 senesinde kapanan Refah Partisi sonrası kurulan Fazilet Partisi’ne geçti ancak Fazilet Partisi de 3 yıllık siyasi ömrüne sahip kısa bir parti olduğundan buradaki varlığı da üç yıllık hizmeti ile kısıtlı kaldı.

Hemen ardından o yıllarda temelleri atılan ve Adalet ve Kalkınma Partisi ismiyle kurulan ve halk arasında kısaca AK Parti olarak isimlendirilen AKP kurucuları arasında yerini aldı. Hemen o sene seçimlerden büyük bir galibiyetle çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi’nde de beş sene boyunca Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklı olması nedeniyle ilk etapta kurulan Abdullah Gül Hükümeti ve sonrasında siyasi yasağının kaldırılması üzerine parti başına geçen Recep Tayyip Erdoğan Birinci Hükümeti’nde Devlet Bakanı görevini icra etti. Yine bu dönem içerisinde Başbakan Yardımcısı olarak da görev almıştır. Takvimler 2007 senesini gösterdiğinde yeniden yapılan 2007 Genel Seçimlerinde aday olmayarak 1991 yılında aktif olarak başlayan ve 2001 yılında iyice tecrübeli olarak ivmelendirdiği Milli Görüş bünyesindeki aktif siyasi hayatını sonlandırmış oldu.

İstifasını takip eden ikinci senenin Mayıs ayında takvimler 25 Mayıs 2009 tarihini gösterdiğinde Türkiye Partisi’ni kurarak kendi bünyesinde siyasete devam etmeyi tercih etti. Ancak Türkiye Partisi’nin kuruluşundan itibaren herhangi bir genel seçime girmeden, kendi kurduğu partisinden yine kendi istifası ile ayrıldı ve 1991 senesinde Refah Partisi bünyesinde, 2002 senesinde de Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde Sivas’tan Milletvekili olarak girdiği meclise 2007 senesindeki Genel Seçimlerde Bağımsız Milletvekili olarak Sivas’tan meclise girmeye karar verdi. Türkiye’de her ne kadar bağımsız adaylar parti bağı olmaksızın yüksek oylar alamasa da Abdüllatif Şener 17.092 oyla hayli yüksek bir oy aldı, ancak bu oy sayısı meclise bağımsız bir aday olarak girmesi için yeterli olmadı. Kurduğu Türkiye Partisi ise 2012 yılında kapatıldı.

Abdüllatif Şener Evli ve dört çocuk babasıdır.

Abdüllatif Şener Foto Galeri

Abdüllatif Şener Hakkında

  • TBMM eski milletvekili
  • Eski Başbakan Yardımcısı
  • Maliye eski Bakanı
  • Türkiye Partisi'nin kurucusudur.

Benzer Biyografiler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir